BRATISLAVA. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry plánovali v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zadržať aj nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra. Informáciu priniesol Denník N.
Ide o syna Miroslava Bödöra, majiteľa súkromnej bezpečnostnej služby Bonul, ktorej sa darí v štátnych súťažiach. Na jej večierku raz vystúpil aj bývalý premiér Robert Fico.
Policajti Norberta Bödöra podozrievajú, že aj on sa mal nejakým spôsobom podieľať na sledovaní viacerých slovenských novinárov.
To si približne rok pred Kuciakovou vraždou objednal od bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha ešte Marian Kočner.
Na políciu prišiel sám
Aj preto pred niekoľkými dňami prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal príkaz na zatknutie Bödöra, aby ho policajti mohli vypočuť.

Keďže sa to Bödör dozvedel, na políciu prišiel sám s vyhlásením, že je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
„Uvedomujete si, ako mňa toto poškodzuje? V dobrom. Teraz sa budú hľadať ľudia, ktorí sa budú vyviňovať, je to nenormálny stav,“ povedal pre Denník N Bödör.
To, že išiel sám na políciu, nepovažuje za neštandardné. O vražde ani o sledovaní novinárov podľa vlastných slov nič nevie.
Jeho právny zástupca Eugen Cimmermann zásadne odmieta mediálne hry smerujúce k poškodeniu dobrého mena.
Ako sa ďalej uvádza v jeho vyhlásení, Bödör nemal nikdy nič spoločné s tragickými udalosťami (vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, pozn. SITA), a je to len ďalší neférový pokus ponúknuť verejnosti vymyslené príbehy o osobe jeho klienta.
"O pripravovaných krokoch polície nemal môj klient žiadne informácie a je pripravený poskytnúť maximálnu súčinnosť ako ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky," dodal Cimmermann.
Polícia hovorí o marení vyšetrovania
Dobrovoľný príchod Bödöra na políciu pritom prichádza v čase, keď informácie o vyšetrovaní vraždy unikajú rôznymi smermi.
Policajného prezidenta Milana Lučanského tento stav rozhorčuje, ktorý tvrdí, že o tejto informácii nevedel.
„Nezaujímam sa o konkrétne informácie, aby som zbytočne niečo neprezradil. Mojou prácou nie je vyšetrovanie, ale to, aby bol vyšetrovací tím vybavený všetkým, čo potrebuje,“ povedal začiatkom decembra pre SME.
Medializované informácie sa pritom podľa polície nezakladajú "úplne na pravde".
"V prípade publikovaných informácií sa domnievame, že ide o informácie, ktoré niekto podsúva v snahe mariť vyšetrovanie, keďže sa úplne nezakladajú na pravde," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Doplnil, že na návrh policajného prezidenta budú prijaté ďalšie opatrenia, ktoré majú zamedziť prípadnému úniku akýchkoľvek informácii z prebiehajúceho vyšetrovania.
Únik kritizujú aj aktivisti
Únik informácií z vyšetrovacieho tímu kritizuje aj iniciatíva Za slušné Slovensko, považuje to za neprijateľné.
"Desiatky tisíc ľudí na námestiach volali po vyšetrení vraždy Jána a Martiny a táto požiadavka stále trvá. Očakávame od vedenia polície, špeciálne pána Milana Lučanského, také opatrenie, aby sa takéto veci v budúcnosti nestávali, nehovoriac o vyvodení zodpovednosti voči tým, ktorí informácie vynášajú," tvrdia aktivisti.
Vyšetrovatelia podľa iniciatívy ukázali výbornú prácu, keď boli schopní zadržať pravdepodobných vrahov, preto organizátori veria, že svoju prácu dokončia a nájdu aj objednávateľov brutálnej vraždy.
"Ján bol zavraždený pre svoju prácu. Nezabúdajme na to, že písal o prepojeniach vládnej moci na mafiu a korupčné schémy," dodali.
Kaliňák problém nevidí
"Ak sa informácie z polície dozvedia novinári, znamená to, že ich vie pomerne široké okolie ľudí," vyhlásil poslanec a exminister vnútra Robert Kaliňák.
Ako vo štvrtok ďalej povedal pre médiá, neprekvapuje ho, že sa dostanú aj k ľuďom, ktorí dlhé roky pôsobia v bezpečnostnom prostredí.
Zdôraznil však, že najlepšie informácie zo spisu v danom prípade majú novinári. "Takže predpokladám, že od nejakých novinárov sa im to dostalo," povedal s tým, že v tejto veci nevidí problém. "Ak ho chceli vypočuť, tak prišiel, aby ho vypočuli," dodal.

Beata
Balogová
