BRATISLAVA. Koncom februára polícia objavila v dome vo Veľkej Mači telo zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovoej.
Mladí aktivisti narýchlo zorganizovali pietnu spomienku a rozbehli sériu protestov Za slušné Slovensko, na ktorých okrem iného žiadali zmeny vo vláde.
Medzitým vyšiel nedokončený Kuciakov článok, v ktorom upozorňoval na prepojenia talianskej mafie na asistentku vtedajšieho premiéra Roberta Fica zo Smeru Máriu Troškovú a šéfa Bezpečnostnej rady SR Viliama Jasaňa zo Smeru.

„Mafia nikdy nebola bližšie k premiérovi,“ hovorila vtedy opozícia.
Do dvoch týždňov od vraždy padli preferencie vládneho Smeru o vyše päť percent na 20,2 percenta. Bol najnižšie od roku 2006, keď sa dostal prvýkrát do vlády.
Do dvoch mesiacov od vraždy však vládna strana dokázal pokles zastaviť. Decembrový prieskum Focusu pre SME ukázal, že Smer by volilo 21,7 percenta opýtaných.
„Mnoho voličov nemá od Smeru kam odísť. Je to jediná strana, ktorá pracuje so sociálnymi témami, či sa už týkajú dôchodcov alebo manuálne pracujúcich,“ hovorí politológ Pavol Baboš.
Ak časť voličov v šoku po vražde od Smeru odskočila, podľa Baboša sa k nemu po čase vrátila práve preto, že nevidela inú možnosť.