KOŠICE. Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na neverejnom zasadaní rozhodlo, že niektoré časti Zákona o pobyte cudzincov a Zákona o azyle nie sú v súlade s Ústavou SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Chartou základných práv Európskej únie (EÚ).
Informuje o tom vo štvrtok ÚS SR v tlačovej správe. Ústavný súd zatiaľ nezverejnil zdôvodnenie svojho rozhodnutia.
Príslušné ustanovenia napadol ešte v roku 2016 Najvyšší súd (NS) SR.
Podľa senátu NS SR došlo k porušeniu princípu rovnosti účastníkov súdneho konania, ako aj ich práva na spravodlivé konanie.
Týka sa to ustanovenia zákona, podľa ktorého policajný útvar uvedie pri zamietnutí žiadosti cudzinca o udelenie trvalého či prechodného pobytu, alebo pri administratívnom vyhostení iba to, že ide o bezpečnostný záujem Slovenska.
Takisto to je aj v prípade rozhodnutia ministerstva vnútra o neudelení či odňatí azylu.
Podľa názoru senátu najvyššieho súdu vyjadrenom v podnete sa v takom postupe odníma účastníkovi konania možnosť vyjadriť sa ku všetkým vykonávaným dôkazom a vytvára pre neho podstatne nevýhodnejšie podmienky na preukázanie svojich tvrdení, než akými disponuje druhý účastník konania, v tomto prípade štátny orgán.
Najvyšší súd SR pritom vychádzal z konkrétneho prípadu, keď oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru Bratislava v roku 2013 zamietlo cudzincovi žiadosť o trvalý pobyt. Pri preskúmavaní rozsudkov súdov nižšej inštancie vznikli pochybnosti o ústavnosti niektorých ustanovení zákonov, a tak ich napadol na ústavnom súde.