BRATISLAVA. Globálny pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii je právne nezáväzný, zároveň ale vytvára veľmi silný politický záväzok.
Pre agentúru SITA to uviedol líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík po tom, čo začiatkom týždňa schválilo pakt o migrácií viac ako 160 krajín v marockom Marrákeši.
Duch paktu
"Duch paktu mne prekáža najviac. On hovorí, že ilegálna migrácia je zlá, tak spravme z nej legálnu a potom sme vyriešili ilegálnu migráciu," povedal Sulík.
Šéf SaS si myslí, že pakt sa málo venuje tomu, že treba riadne chrániť hranice a že migranti nemajú nejaké prirodzené právo kdekoľvek sa usídliť.

"Migračný pakt sa tvári, že migrácia tu vždy bola a bude a máme sa s tým zmieriť a máme ju lepšie manažovať," povedal Sulík s tým, že toto považuje za najväčší problém.
Predseda SaS pripomenul, že v dokumente sa nachádza slovo záväzok 86-krát.
"Napríklad podľa paktu sú štáty povinné poskytnúť aj zdravotnú starostlivosť. Práve v krajinách EÚ je zdravotná starostlivosť veľmi drahá. Nerozumiem, prečo sa majú občania týchto krajín na to skladať. Je tam aj niekoľko rozumných vecí, ale tie riešia aj iné dokumenty, napríklad Dublin 4 alebo schengenská zmluva. Čiže krajiny EÚ nepotrebujú tento pakt," uviedol Sulík.
Podľa jeho slov sa pakt v Marrakéši prijímal aklamačne, teda všetci, čo boli prítomní, s paktom súhlasili. "A preto je rozumné, že nikto za Slovenskú republiku tam nebol," dodal.
Sedel na dvoch stoličkách
V tejto súvislosti minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák podľa Sulíka doplatil na to, že sedel na dvoch stoličkách.

"Rok bol ministrom zahraničných vecí na papieri a v skutočnosti v ten istý rok bol predsedom Valného zhromaždenia OSN. Je spoluautor tohto paktu, tak samozrejme, že za jeho schválenie bojoval. Teraz na to doplatil. Lebo spor nebol medzi ministrom a koalíciou, ale medzi predsedom valného zhromaždenia a koalíciou," vyhlásil Sulík.
Podľa neho správanie Lajčáka nie je štátnické a "politik jeho rangu by mal postupovať premyslenejšie a rozvážnejšie".
Viac ako 160 krajín v marockom Marrákeši schválilo 10. decembra nezáväzný Globálny pakt OSN o migrácii, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnú, riadenú a humánnu migráciu ľudí na svete.
V rámci verejného hlasovania dohodu podporili vysokopostavení predstavitelia 164 štátov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Hlasovanie bolo súčasťou dvojdňovej medzinárodnej konferencie.
Globálny rámec pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu vypracovala OSN v júli. Migračný pakt odmietli okrem iných krajín Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty či Austrália.