BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta rozhodnutie Krajskej prokuratúry v Trenčíne zrušiť obvinenie voči dvanástim aktivistom organizácie Greenpeace, keďže nedošlo k žiadnemu trestnému činu ohrozenia verejnoprospešného zariadenia.
Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení liberálov, od začiatku upozorňovali, že nebola ohrozená prevádzka bane a jej prerušenie malo jediný cieľ – použiť baníkov ako rukojemníkov na umelé nafúknutie problému.
Žiadajú vysvetlenie
"Je odsúdeniahodné, že Slovensko je stále krajinou, kde súkromná spoločnosť spájaná s vládnymi politikmi prostredníctvom alobalovej kauzy dokáže ovplyvniť tri úrovne štátnej moci – vyšetrujúceho policajta, dozorujúceho prokurátora a aj sudcu,“ povedal poslanec a tímlíder strany SaS pre energetiku Karol Galek.
Podľa poslankyne a tímlíderky strany pre životné prostredie Anny Zemanovej je rozhodnutie prokuratúry v Trenčíne dôkazom, že moc banských barónov a oligarchov už nie je neobmedzená.
„Neodôvodnená väzba aktivistov nesmie ostať bez vysvetlenia toho, za akých okolností k škandalóznemu a v demokratickej spoločnosti neprípustnému väzneniu aktivistov vôbec došlo," dodala Zemanová.
Jednotnosť rozhodovania
Poslanec a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik doplnil, že je ústavnou povinnosťou Generálnej prokuratúry SR zabezpečiť jednotnosť rozhodovania jej podriadených.
"A nie správať sa ako mocipán, udeľujúci milosti podľa toho, ako sa vyspí, alebo ako to bolo v danom prípade podľa toho, na ktoré porušenie ústavných a zákonných práv upozornia opoziční poslanci,“ zdôraznil.
Liberáli podľa vlastných slov žiadajú, aby sa generálny prokurátor zobudil a zakročil proti tomu, aby boli miestne prokuratúry a súdy, či už na východe, alebo na Hornej Nitre, nástrojmi na udržiavanie a prehlbovanie protizákonnosti.
Obvinenie zrušili
Krajská prokuratúra v Trenčíne zrušila na základe sťažnosti obvinenie vznesené vyšetrovateľom voči dvanástim aktivistom organizácie Greenpeace, ktorí na konci novembra protestovali za ukončenie ťažby uhlia na ťažobnej veži Hornonitrianskych baní v Novákoch.

Podľa prokuratúry aktivisti ich konaním neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie.
Krajská prokuratúra konštatovala, že ťažobná veža, na ktorú vyvesili transparent, nie je určená na prepravu baníkov.
Slúži na transport vyťaženého uhlia z podzemia na povrch, pričom v areáli bane existuje aj ďalší spôsob, ako dostať uhlie z podzemia na zem. Nebola ohrozená ani prevádzka elektrárne Nováky, keďže k dispozícii sú zásoby uhlia.