BRATISLAVA. Môže človek ako Marian Kočner posielať 'motáky' z väzenia? A čo hrozí človeku, ktorý mu s tým pomáhal? Polícia na túto otázku zatiaľ ešte nepovedala, no podobným otázkam čelí okrem nej aj advokátska komora.
Anonymný e-mail, ktorý prišiel do viacerých redakcií totiž hovorí, že prostredníkom na posielanie Kočnerových lístočkov mal byť jeho advokát Andrej Šabík.
Ten prípad zatiaľ nekomentoval a Kočnerovu spojku zatiaľ nekonkretizovala ani polícia.
Na to, kde je hranica medzi obhajobou klienta a kedy sa z advokáta stáva komplic obžalovaných, sa pozrel denník SME pomocou starších prípadov rôznych advokátov. Obhajcovia rôznych zločincov sa v nich dostali pre svoju angažovanosť neraz do väzenia či boli vylúčení mimo advokátsku obec.
Advokát mal objednávať vraždu
Jedným z najznámejších súdených advokátov je Daniel Maukš, bývalý švagor a obhajca odsúdeného šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka.
Práve cez svojho advokáta vydával Černák podľa polície pokyny na vraždu podnikateľa Mariána Karcela. Zastrelili ho niekoľkými ranami zo samopalu koncom júna 2000 pred jeho domom.
Maukš svoju účasť na vražde „kategoricky odmietol“. Ešte skôr, ako o veci rozhodol súd, sa advokát dostal do väzenia pre inú vec.

Na krku mal totiž zároveň obvinenie z korupcie, podľa ktorého vybavoval za peniaze viacerým ľuďom prepustenie z väzby. V roku 2008 ho za to špeciálny súd odsúdili na osem rokov väzenia a uložil mu aj peňažný trest 16 600 eur.
Trest neskôr potvrdil aj Najvyšší súd, Maukš však využil mimoriadny opravný prostriedok a uspel. Znamenalo to, že ho z väzenia prepustili a prípad sa vrátil na špeciálny súd. Ten dosiaľ druhý raz nerozhodol.
„Termín hlavného pojednávania v tejto trestnej veci je vytýčený na 11. januára,“ reagovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.