BRATISLAVA. Marginalizované komunity kúriace tuhými palivami či bez prístupu k pitnej vode sú znečisteným životným prostredím zasiahnuté najviac.
Ako konštatoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia, tieto skupiny obyvateľstva nemajú prístup k verejným vodovodom, nie sú pripojení na kanalizáciu a na vykurovanie často využívajú z hľadiska znečistenia nevyhovujúce zdroje tepla.
„To spôsobuje, že ľudia žijúci v takýchto komunitách sú vystavení nadmernému riziku ochorenia a predčasnej smrti spôsobenej nielen znečistením ovzdušia, ale aj nevhodnými zdrojmi pitnej vody či inými chorobami spojenými so znečistenou vodou,“ uviedol IEP.
Takmer päťtisíc úmrtí ročne
Čistejšie životné prostredie by tak najviac zlepšilo zdravie týchto skupín žijúcich na okraji spoločnosti.
Každoročne na Slovensku predčasne umiera takmer päťtisíc ľudí najmä pre zlú kvalitu ovzdušia, ale aj znečistenú vodu či pre znečistenie prostredia chemickými látkami. Zlepšenie kvality ovzdušia by prospelo zdraviu obyvateľstva najviac.

Zhoršená kvalita ovzdušia prispieva najmä k vzniku a rozšíreniu respiračných a kardiovaskulárnych ochorení.
Najnebezpečnejšie dopady na zdravie majú malé prachové častice, ktoré sa po vdýchnutí ľahko dostávajú do pľúc a aj do krvného obehu.
Zvýšeným hladinám koncentrácií týchto častíc je na Slovensku vystavených viac ako 24 percent obyvateľov, hoci európsky priemer je na úrovni 13 percent. Až 86 percent jemných častíc pochádza zo spaľovania tuhých palív v domácnostiach.
Podpriemerný pomer kanalizácie
Na zdravie tiež negatívne vplýva znečistenie povrchových aj podzemných vôd odpadovými vodami a splachovaním hnojív a pesticídov z poľnohospodárskej pôdy.
Je preto potrebné zvyšovať mieru pripojenia na verejnú kanalizáciu, ktorá sa od roku 1990 síce významne zvýšila, no v porovnaní s krajinami V4 je stále podpriemerná. Znečistená je najmä voda zo súkromných studní.
Až 85 percent vzoriek vody z neverejných zdrojov, medzi ktoré patria najmä súkromné studne, nespĺňalo podľa Úradu pre verejné zdravotníctvo hygienické štandardy.
„Pitie znečistenej vody, ale aj nedostatočné umývanie si rúk či využívanie nekvalitnej vody na osobnú hygienu môže spôsobiť mnoho chorôb,“ zdôraznil IEP.
Na záver konštatoval, že riešením je zrušenie environmentálne škodlivých dotácií, prijímanie opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia a vyššie pripojenie obyvateľov na kanalizácie.