BRATISLAVA. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák oznámil, že odchádza z parlamentu.
„V tejto chvíli odchádzam z parlamentu. Do konca roka chcem odovzdať list predsedovi Národnej rady o tom, že sa vzdávam mandátu,“ povedal Kaliňák v rozhovore pre denník Pravda.
Kaliňák bol trikrát ministrom vnútra a patrí medzi najvýraznejšie postavy Smeru. Demisiu podal v marci po protestoch, ktoré nasledovali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
V minulosti viackrát hovoril, že skončí až vtedy, keď skončí stranícky šéf Robert Fico a nahradí ich mladšia generácia Smeru.
„S Robertom Ficom som do politiky prišiel a s Robertom Ficom aj z politiky odídem,“ tvrdil Kaliňák.
Ďalšia strata
Kaliňák je považovaný za pravú ruku Roberta Fica. Po ministrovi financií Petrovi Kažimírovi je to druhá výrazná osobnosť Smeru, ktorá v decembri oznámila odchod z funkcie.
Demisiu podal aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý je nominantom Smeru. Nepáčilo sa mu, že parlament schválil neúčasť Slovenska na rokovaní o globálnom pakte OSN o migrácii v Marrákeši. Začiatkom decembra ju však stiahol.
Hneď po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo februári podal demisiu aj minister kultúry za Smer Marek Maďarič. Ten nedávno vystúpil aj zo strany.
Chce brániť meno Smeru

Kaliňák si plánuje obnoviť advokátsku licenciu, ale nepovedal, či z politiky odchádza definitívne. Zatiaľ ostáva aj v strane Smer a tvrdí, že chce brániť jej dobré meno.
„Človek bez mandátu v Národnej rade je slobodnejší, môže omnoho viac hovoriť, omnoho viac sa brániť,“ povedal Kaliňák.
Na otázku, či bude Kaliňák kandidovať v budúcich parlamentných voľbách, odpovedal vyhýbavo.
„Ako konkrétnu rieku prejdem, poviem, keď pred ňou budem stáť. Pred touto riekou momentálne nestojíme, je to relatívne ďaleko a neviem sa k tomu v tejto chvíli vyjadriť,“ povedal Kaliňák.
Kaliňáka v parlamente nahradí Darina Gabániová. Tá už poslankyňou v tomto volebnom období bola, musela však odísť, keď si Kaliňák po odchode z ministerstva uplatnil poslanecký mandát.
Viac ako desať káuz
Šéf Smeru Fico o Kaliňákovi hovoril ako o najlepšom ministrovi vnútra, akého kedy Slovensko malo. Kaliňák prežil viac ako desať veľkých káuz.
Za jeho úradovania ministerstvo vnútra spôsobilo niekoľko medzinárodných škandálov.
Dopadlo tak napríklad policajné cvičenie pyrotechnikov na letisku v Poprade v roku 2010. Policajti vtedy cestujúcim do batožiny vkladali vzorky trhaviny RXD, ktoré mali nájsť služobné psy. Jedna vzorka však v batožine zostala a slovenského občana Štefana Gondu, ktorý s ňou priletel do Írska, zadržala miestna polícia.
Popradčan dostal od ministerstva odškodné vo výške 18-tisíc eur a k prípadu sa nevyjadruje.
Keď vysokoškoláčku Hedvigu Žákovú (vtedy Malinovú ) v roku 2006 podľa jej výpovede napadli v Nitre dvaja muži, lebo hovorila po maďarsky, Kaliňák ju o niekoľko týždňov označil za klamárku.
Vyšetrovanie sa ťahalo až do októbra 2018, keď maďarská prokuratúra odmietla Žákovej prípad ďalej riešiť. Prokuratúra poukázala na rozpory v dôkazoch, pre ktoré sa podľa nej nedá povedať, či si Žáková útok vymyslela, a teda ani či krivo svedčila, pre čo bola stíhaná.
Posledným medzinárodným škandálom Roberta Kaliňáka bol únos vietnamského podnikateľa z Nemecka, pri ktorom vietnamská tajná služba použila slovenské vládne lietadlo. Kaliňáka preto riešila krajská prokuratúra v Bratislave za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ale prípad uzavrela s tým, že sa to nedá dokázať.
Podnikateľské aktivity
Okrem toho mal Kaliňák aj finančné kauzy. Ešte pred nástupom na ministerstvo zarobil v roku 2000 na konkurze firmy Kovošrot. Firma Krupp, ktorej bol konateľom, kúpila Kovošrot za 25 miliónov korún (takmer 830-tisíc eur), čo bola polovica jej skutočnej hodnoty.
Iní uchádzači v konkurze pritom za Kovošrot ponúkali viac, správca konkurznej podstaty Peter Szivós to však ignoroval. Kaliňák sa bráni tým, že kauzu preverovala polícia a nezistila žiadne porušenie zákona.
Kaliňák takisto obchodoval s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom, ktorý prenajíma byt aj Robertovi Ficovi. Informácia sa dostala na verejnosť v čase, keď Bašternáka vyšetrovali za nadmerný odpočet DPH dva milióny eur za kúpu siedmich bytov v Bratislave.
Polícia najprv trestné oznámenie odmietla, neskôr ho po prevalení kauzy obnovila. Minister vnútra čelil podozreniu, že prípad kryje, pretože sa s Bašternákom pozná a spolu aj obchodovali.
Bašternák sa po rokoch priznal a v novembri mu okresný súd vymeral trest päť rokov väzenia. Proti rozsudku sa odvolal.
Košický právnik Milan Chovanec vo výpovedi zase tvrdil, že Robert Kaliňák a bývalý minister financií Ján Počiatek boli zapletení do kauzy podvodov s nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty (DPH). Chovanec ich mená spomenul po tom, čo ho v tejto veci zatkla polícia a začal s ňou spolupracovať.
Národná kriminálna agentúra nakoniec odmietla trestné oznámenie na Kaliňáka a Počiatka v decembri 2016, pretože na začatie stíhania nevidela dôvod.

Beata
Balogová
