BRATISLAVA. O návrate záchytiek, kde sa kedysi starali o opilcov, ktorých priviezla polícia, sa hovorí už roky. Štát zatiaľ žiadnu neobnovil.
Desiatky ľudí, ktorí to s alkoholom prehnali počas silvestrovských osláv, tak aj tento rok skončili na centrálnych príjmoch nemocníc.
Záchranári mali na Silvestra rekordný počet výjazdov. Bolo ich 1950 a pomoc po otrave alkoholom potrebovalo 101 ľudí. Vlani bolo výjazdov o tisíc menej a spitých našli 75 ľudí. Väčšina skončila v nemocniciach.
Dnes končia opilci neraz medzi bežnými pacientmi na oddeleniach, ktoré majú voľné lôžka. V záchytkách triezveli v oddelených priestoroch a bez toho, aby zamestnávali lekárov z nemocníc. Keď ich prepustili, museli za svoj pobyt zaplatiť, čo sa dnes už nedeje.
Aj keď suma 600 korún, približne 20 eur, zostala v zákone dodnes, na pobyt opilca v nemocnici sa nevzťahuje a záchytky nemáme už od roku 2004. Poslednú v Bratislave na Hraničnej ulici vtedy zdemoloval agresívny muž. Peniaze na jej obnovu sa už nenašli.

"Zákon platí 22 rokov, nevyužíva sa, zostarol, je nedostatočný,“ upozornila v apríli minulého roka riaditeľka odboru zdravotníctva Bratislavského kraja Jana Ježíková.
Bratislavský župan Juraj Droba zároveň ohlásil zámer zriadiť novú záchytnú službu, na čo aj vyčlenil peniaze. Chcel však počkať na úpravu zákonov, ktorú sľúbilo ministerstvo zdravotníctva. Vyriešiť sa mali najmä otázky, kto by mal záchytky zriadiť, aké majú mať vybavenie a personál.
Návrat záchytiek sa však zasekol, hoci zámer podporili viaceré župy i obce.
Prehadzujú si zodpovednosť
Aj keď ministerstvo na prípravu zákona už dávnejšie zriadilo komisiu, o termíne, kedy ho dokončí, nehovorí.