DOJČ. Nájsť jednu z najslávnejších toaliet na Slovensku nie je ľahké. Ceduľku, ktorá na ňu odkazuje, z hlavnej cesty v obci Dojč na Záhorí nevidno. Až keď človek vojde do areálu miestneho úradu a zahne za múrom doprava, zistí, ako vyzerá luxusná toaleta z Francúzska v hodnote menšej garsónky v Bratislave.
A zároveň pochopí, že schovať záchod za 65-tisíc eur pred verejnosťou nakoniec nemusel byť taký zlý nápad.
Hoci zvonku pôsobí toaleta vykladaná zelenými kameňmi a s pochrómovanými dverami moderne, vnútri sa človeku zdvíha žalúdok.
Bez ďalších detailov stačí napísať, že posledný návštevník po veľkej potrebe zistil, že prestala fungovať fotobunka na splachovanie a zvyšok už zariadil čas. Toaletu odvtedy nikto neumyl.
„Mohli to aspoň vyčistiť a zamknúť. Keď tadiaľ prechádzate večer nikdy neviete, čo z tej búdky na vás vybehne,“ hovorí Dojčanka Jana Morávková, ktorá prechádza okolo toalety po ceste domov.

Toaletu vybudovala obec za peniaze z eurofondov v roku 2013 a podľa zmluvy sa o ňu musela starať do septembra 2018. Čo s ňou bude, keď sa už projekt skončil, nie je jasné.
Súčasná starostka obce Dojč Slavomíra Melišová ešte v novembri tvrdila, že je na dovolenke, potom už na otázky SME nereagovala.
Takto končia viaceré nezmyselné projekty z eurofondov, upozorňuje Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS. Môžu za to podľa neho podmienky na schválenie dotácií.
„Eurofondy trpia klasickými dotačnými chorobami. Nemajú konkrétneho vlastníka, ktorý by trpel pri ich neefektívnom využívaní,“ hovorí Ďurana.
Drahé námestie
Toaletu za 65-tisíc, ktorú nepotrebuje, obec podľa vtedajšej starostky Kataríny Jankovičovej (NEKA) postavila preto, lebo to bola podmienka na čerpanie dotácie 358-tisíc eur na rekonštrukciu verejného priestranstva okolo miestneho úradu.
Obec mala na výber. Ak chcela peniaze, mohla popri rekonštrukcii buď upraviť vodný tok, buď postaviť novú autobusovú zastávku, alebo vybudovať verejnú toaletu.