BRATISLAVA. Aj keď Slovensko dostalo v období od roku 2014 do roku 2020 viac ako dve miliardy eur z eurofondov na podporu výskumu a vývoja, ministerstvo školstva koncom roka 2018 na ten istý účel vyčlenilo vyše 33 miliónov zo štátneho rozpočtu.
Ide o rozdeľovanie takzvaných stimulov pre podnikateľov, ktoré ministerstvo nepravidelne prideľuje od roku 2009. Podporu získalo 30 firiem, no sú medzi nimi aj spoločnosti, ktoré majú nulové tržby, preukázateľne sa nevenujú výskumu či sídla v rodinnom dome. Upozornil na to poslanec SaS Branislav Gröhling.
„Niektoré firmy mali nulové tržby pred udelením dotácie. Pri piatich firmách sme nenašli žiadne informácie o tom, že by sa venovali výskumu. Zvíťazili tiež firmy, ktoré pôsobia v úplne iných odvetviach, než sú výskum a vývoj,“ tvrdí Gröhling.
Takéto rozdeľovanie peňazí sa nápadne podobá na miliónový škandál s prideľovaním eurofondov z leta 2017, kvôli ktorému musel odstúpiť minister Peter Plavčan (nominant SNS).
Postup na hrane zákona
Výzva na podávanie projektov mala uzávierku koncom októbra, o necelé dva mesiace neskôr už boli aj žiadosti vyhodnotené. V centrálnom registri zmlúv sa zmluvy na poskytnutie stimulov objavili 18. decembra. Firmy dostali príspevky v rozmedzí od 430 000 do 1 430 000 eur.
“Peniaze na túto formu štátnej pomoci sú systematicky pripravované ministerstvom financií a sú aj v rozpočte ministerstva školstva.
„
Prvá časť z prideleného balíka peňazí pritom firma odišla už koncom minulého roka, teda pár dní po podpise zmluvy. Niektoré firmy, ktoré peniaze dostali, však do dnešného dňa nie sú zapísané v registri partnerov verejného sektora.
Ministerstvo argumentuje, že postupovali podľa zákona o stimuloch pre výskum a vývoj, kde podmienka o zápise v registri partnerov verejného sektora chýba.
Podľa zákona o rozpočtových pravidlách a zákona o registri partnerov verejného sektora však firma, ktorá dostane dotácie zo štátneho rozpočtu, v registri musí byť zapísaná. Podmienkou je, aby dostala jednorazovo viac ako 100-tisíc eur, čo bol prípad podporených spoločností.
Chcú odvolať Lubyovú
Koncom minulého roka opozičná poslankyňa Veronika Remišová z OĽaNO prišla s tvrdením, že kvôli neschopnosti ministerstva školstva čerpať eurofondy na výskum a vývoj Slovensku za rok 2018 prepadne 100 miliónov eur.
Gröhling teraz poukazuje na to, že namiesto toho, aby ministerka školstva Martina Lubyová riešila akútne problémy, využíva peniaze zo štátneho rozpočtu na rovnaký účel, ako by mali byť použité práve prepadnuté eurofondy.
„Rozdeľovanie stimulov pre výskum a vývoj je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Peniaze na túto formu štátnej pomoci sú systematicky pripravované ministerstvom financií a sú aj v rozpočte ministerstva školstva,“ napísali z komunikačného odboru ministerstva školstva.
Napriek tomu Gröhling tvrdí, že na základe týchto skutočností chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by chceli vysloviť Martine Lubyovej nedôveru.

Beata
Balogová
