BRATISLAVA. Spochybňovanie výroby obrnených vozidiel 8x8 v domácej réžii podkopáva reputáciu a schopnosti slovenského strojárskeho priemyslu.
Myslí si to predseda Sekcie výrobcov obrannej techniky (SVOP) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Martin Dušanič.
Slovenské podniky majú dostatok kapacít

Zároveň verí, že vláda odobrí predložený projekt s maximálnym zapojením domácich podnikov.
Projekt Vydra sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Ako uviedol pre TASR, slovenské firmy sú schopné konkurovať globálnym producentom.
Konkrétne spomenul aktuálne generálne opravy vrtuľníkov Mi-17V-5 v Trenčíne pre Afganistan, úspešné dodávky munície z Dubnice, či aktivity krupinského odmínovača Božena v globálnych mierotvorných operáciách.
Slovenské zbrojárske podniky disponujú podľa neho dostatočnými výrobnými kapacitami, technologickým vybavením, know-how a profesionálnymi odborníkmi.
Domáca produkcia
Zároveň však upozorňuje na skutočnosť, že vedúce krajiny NATO vyzbrojujú svoje armády z taktických, strategických a logistických dôvodov primárne z vlastných zdrojov.
"Francúzsku armádu takmer kompletne vyzbrojujú domáce podniky. Či už ide o ponorky, lietadlá, alebo obrnené vozidlá. USA postupujú obdobne. V Poľsku zasa priamo razia v legislatíve zakotvený princíp polonizácie. Aj Slovensko by malo ísť podobnou cestou a dodávať armáde to, čo dokáže doma kvalitne vyrobiť," zdôraznil Dušanič.
Štát modernizuje armádu
Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje v tomto roku pokračovať v začatej modernizácii ozbrojených síl.
Odštartovať by sa mala výroba samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 a v pláne je aj dozbrojenie vrtuľníkov UH-60M Black Hawk. Pre TASR to povedal šéf rezortu Peter Gajdoš (SNS).
"Chceme dotiahnuť dovyzbrojenie vrtuľníkov, pretože doposiaľ sú bez palebnej podpory. Chceme, aby boli domontované dva guľomety do každého vrtuľníka tak, aby bola zabezpečená podpora pozemných a špeciálnych síl, vrátane podpory výsadku," povedal Gajdoš.
Do budúcnosti plánujú podľa jeho slov vybaviť vrtuľníky aj systémami protitankových riadených striel a tiež ďalšími prvkami sebaochrany.
Ozrejmil, že v súčasnosti sú na Slovensku štyri kusy vrtuľníkov, pričom v tomto roku pribudne ďalších päť.
Nový tender na radary
V priebehu roka plánuje ministerstvo predložiť vláde SR tiež návrh obstarania 3D rádiolokátorov.
Rezort už oslovil 12 hlavných výrobcov na základe požiadavky, aby boli systémy kompatibilné s členskými krajinami NATO. Zatiaľ nie je zrejmé, ktorá krajina bude radary dodávať.
Gajdoš doplnil, že budú obstarané formou vláda - vláda, čo je podľa jeho slov maximálne transparentný spôsob.
Minister zdôraznil, že dôležité bude tiež doplatenie a splácanie doteraz realizovaných modernizačných projektov a dokončenie ich realizácie.
"Spartany a Black Hawky v tomto roku doplatíme a budeme pokračovať so splácaním stíhacích lietadiel F-16," povedal. Počas roka by sa mala dokončiť aj modernizácia bojových vozidiel pechoty (BVP). Gajdoš priblížil, že ide o 35 kusov vozidiel, pričom 18 bude určených pre pozemné sily a pre mechanizované vojsko, ďalších 17 pre prápor Istar.
V tejto súvislosti spomenul šéf rezortu tiež obstarávanie vozidiel 4x4 pick-up, ktoré v uplynulom roku 2018 obstarali pre potreby a plnenie úloh Vojenskej polície. Pri obstaraní 21 kusov podľa jeho slov rezort ušetril viac ako 100.000 eur, ktoré využil na kúpu ďalších 4 áut pre potreby Vojenskej polície.