Príbeh zo šperkovnice sťatej kráľovnej

Nie je to len najväčšia perla na svete. Nejde len o to, že sa nedávno vydražila za rekordnú sumu.
Takzvaná Perla kráľovnej Márie Antoinetty, prívesok s diamantmi a s veľkou perlou v tvare kvapky, má v sebe aj dvestoročný príbeh, ktorý odzrkadľuje pohnutú časť histórie modernej Európy, tragédiu a pád francúzskych monarchov.
Ale aj zrod európskej demokracie, garanciu základných ľudských práv a rovnosť občana pre zákonom.
Patrila žene, ktorá bola symbolom módy, ale aj márnivosti a arogancie moci. Rovnako pohnutý osud ako mala vládkyňa, ktorej hlava skončila pod gilotínou, mala aj jej zbierka šperkov.
Spomienka na veľký historický zápas

Pripomeňte si priebeh a zákulisie podujatia, ktoré do histórie vstúpilo aj z iného ako športového dôvodu. Pôvodne sa 36. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji mali uskutočniť v Prahe.
Pri realite, ktorú predstavoval „dočasný pobyt“ sovietskych vojsk v Československu v auguste 1968, bolo jasné, že šampionát sa u nás nedá uskutočniť, a tak sa organizácie ujalo hlavné mesto Švédska.
V ankete Kto vyhrá v Štokholme?, v časopise Šport bolo za favorita turnaja označené družstvo ZSSR.
Bolo jasné, že v prípade zápasu ČSSR a ZSSR nepôjde len o body. Dokumentujú to titulky, ktoré uverejnili rôzne periodiká pred samotným zápasom. Švédsky Expressen napísal: „Dnes v televízii zápas nenávisti!“
Švédsky Aftonbladet zasa vyjadril nasledovný názor: „Nejde len o hokej, je to zápas, na ktorý sa pripravovali Golonka a spol. celú zimu.“
A presne tak to aj bolo.
Čo je vlastne smart city

Asi neexistuje primátor mesta, čo by povedal, že nechce robiť smart city. Význam týchto slov je však pre mnohých zahmlený.
Softvérový konzultant Jan Masaryk, ktorý sa špecializuje na oblasť internetu vecí, hodnotí, ako je na tom Bratislava v porovnaní so svetovou konkurenciou.
Hovorí aj o tom, podľa akého zvuku kamera rozpozná rizikovú situáciu, či prečo budú spúšťať nový model inteligentných technológií v malom slovenskom meste.
Pridáva aj zaujímavé príklady zo zahraničia. "V Nemecku skúšali autonómnu inteligentnú električku. Pustili ju do reálnej prevádzky a vyhodnotili, že bola bezpečnejšia, ako keď ju šoféroval človek," prezrádza v rozhovore Masaryk.
Ďalší diel literárneho seriálu

Pravá Lolita je známa. Konečne vieme, kto inšpiroval slávnu knihu. Reálny prípad dievčaťa uneseného a znásilňovaného pedofilom vyplával z minulosti.
Takto a podobne sa pred pár týždňami začínali články v svetovej tlači, ktorá reagovala na zistenia americkej novinárky Sarah Weimanovej.
Po desaťročiach vrátila na titulky prípad Sally Hornerovej a jej únoscu Franka La Salle.
Jej kniha Real Lolita vyšla v septembri minulého roku a sľubuje odhalenie pozadia románu od Vladimira Nabokova.
Je to skutočne tak?

Beata
Balogová
