BRATISLAVA. Mestá a obce si zvykajú na nový zákon, podľa ktorého musia odpratávať v zime chodníky samy. Predtým do toho zákon nútil majiteľov priľahlých budov. Ľudia medzitým na šmykľavých chodníkoch padajú a končia v nemocnici.

Centrálne príjmy Univerzitnej nemocnice Bratislava ošetrili vo štvrtok a v piatok ráno 25 ľudí, ktorí sa pošmykli na chodníkoch a cestách. Štyria z nich čakajú na operáciu.
"Ostatní pacienti prišli s rôznymi poraneniami a zlomeninami končatín – najmä zápästia, členkov, kolien, kľúčnych kostí. Výnimkou nie sú ani úrazy hlavy a chrbtice,“ povedala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.
Jedným z nich bol aj poslanec parlamentu a predseda strany Nova Gábor Grendel, ktorý je aj bratislavským poslancom. V nemocnici skončil vo štvrtok s narazenou rukou.
Kto sa na šmykľavom chodníku zraní, môže mesto, mestskú časť či obec žalovať. Ľudia to však zatiaľ veľmi nevyužívajú.
Čo robiť s ľadom
Hlavné mesto spustilo vo štvrtok linku na podnety občanov k zimnej údržbe. Môžu na nej nahlasovať neočistené chodníky a úseky, ktoré mesto vyhodnotí ako najkritickejšie, príde odpratať.
Hneď v prvý deň mesto dostalo desiatky podnetov, ktoré teraz podľa hovorkyne Kataríny Kohútikovej vyhodnocuje.
Kežmarok ponúkol obyvateľom chodníky na "adopciu“. Ponúkol prácu 30 ľuďom, ktorí sa budú starať o vybrané chodníky za štyri eurá na hodinu.