BRATISLAVA. Cez dvojkrídlové dvere sa vchádza do miestnosti, ktorá vyzerá ako múzeum sedemdesiatych rokov. Hnedé fotelky, oranžový písací stroj, historické rádiá, busta Lenina.
Na konferenčnom stolíku sú dokonca aj keramické misky s orieškami a sušenými hrozienkami. Všetky rekvizity sú naaranžované tak, aby pripomínali konšpiračný byt komunistickej Štátnej bezpečnosti.
Ide o jednu z herných miestností hry Escape room, ktorú v Bratislave prevádzkuje firma Brainteaselava. Podstatou hry je na základe rôznych náznakov, nápovedí a odpovedí na hádanky nájsť kľúč od dverí a dostať sa zo zamknutej miestnosti v časovom limite.
Miestností a príbehov, v ktorých sa môže človek ocitnúť, sú desiatky. Niektoré sú náročné na rozmýšľanie, niektoré preveria aj fyzickú silu hráčov či ich odvahu.
Únikové miestnosti sa nachádzajú na rozličných miestach, od bytov, cez garáže, pivnice až po opustenú nemocnicu. Na Slovensku sú ich desiatky a ide o veľmi obľúbenú zábavu.

V Poľsku sa však jedna z únikových hier minulý týždeň v piatok zmenila na tragédiu.
Pri požiari sa v miestnosti udusilo päť mladých žien, jedného muža s popáleninami prijali do nemocnice.
Poľské úrady okamžite zatvorili ďalších 14 únikových miestností, ďalšie preverujú.
Núdzový východ
"Pomocou bezpečnostnej kamery umiestnenej v hornom rohu miestnosti 'gamemaster' sleduje ľudí, ktorí sú v priestore. Ak by sa niečo stalo, v priebehu niekoľkých sekúnd vie miestnosť odomknúť," vysvetľuje Emil Haas zo spoločnosti Brainteaselava.
Spoločnosť prevádzkuje únikové miestnosti už štyri roky, za ten čas žiadne vážne problémy nezaznamenala.
Počas hry už 'gamemaster' púšťal von človeka s cukrovkou, ktorému prišlo nevoľno, spomína si aj na to, ako oslobodil hráča, ktorého zachvátila panika.