BRATISLAVA. Podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marian Kočner podľa nahrávky, ktorú má polícia, zrejme riadil vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Hovoril s ním o podplácaní poslancov pri voľbe Trnku v Národnej rade aj o úplatkoch v kauze nebankoviek či Glance House.
Informáciu priniesol Denník N, existenciu nahrávky potvrdil aj právny zástupca Zlatice Kušnírovej, matky zavraždenej Martiny, Roman Kvasnica.
"Môžem potvrdiť, že v piatok som v mene svojej klientky požiadal o prepis rozhovoru medzi pánom Kočnerom a jedným z najvyšších ústavných činiteľov. Z tohto rozhovoru má byť zrejmé, že pán Kočner korupčne ovplyvňoval trestné konania vedené na Slovensku," povedal Denníku N Kvasnica.
Vyšetrovateľ mu zatiaľ prepis rozhovoru odmietol poskytnúť.
Kauza Majský
- Január 2002: Zavreli pobočky krachujúcej nebankovky BMG Invest a následne z nich Dávid Brtva a Patrik Pachinger vybrali hotovosť 40 miliónov slovenských korún. Priniesli ich v kufríkoch Jozefovi Majskému. Všetci traja boli preto vyšetrovaní pre tunelovanie.
- Október 2002: Jozefa Majského zadržali colníci na priechode Bratislava – Berg. Polícia ho vtedy vyšetrovala pre založenie zločineckej skupiny a podvod. O niekoľko dní ho zobrali do väzby.
- Január 2003: Po prepustení ho zadržali v Česku a znovu sa dostal do väzby.
- Júl 2004: Polícia navrhla podanie obžaloby na Majského.
- August 2004: Dobroslav Trnka prepustil Majského z väzby.
- December 2006: Majského znovu zobrali do väzby.
- Január 2007: Začiatok hlavného pojednávania, Majský neprišiel pre chorobu.
- Apríl 2007: Súd uznal Majského za vinného a potrestal ho väzením na dvanásť rokov. Spolu s Brtvom a Pachingerom sa odvolali. Ďalšie roky súd opakovane odročoval pojednávania pre rôzne výhovorky obvinených.
- Marec 2018: Súd Pachingerovi potvrdil trest sedem rokov a Brtvovi deväť rokov. Majský sa znovu vyhovoril na choroby. Súd jeho prípad začal riešiť v samostatnom konaní a vyžiadal si lekárske posudky jeho zdravotného stavu.
- Október 2018: Najvyšší súd denníku SME 10. októbra oznámil, že lekárske posudky súd stále nemá.
Trnka sa k nahrávke podľa denníka nechcel vyjadriť, pretože ju nepočul. Poprel, že by niekedy od Kočnera zobral úplatok.
"Nie. Nemal som dôvod prijať žiadne peniaze za pána Majského," povedal Trnka.
Kočnerove nahrávky
Kočner je od konca júna väzobne stíhaný v kauze falšovania zmeniek. Sprostredkovateľ objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Zoltán Andruskó zároveň označil Kočnera za hlavného objednávateľa tejto vraždy.
Policajti počas domových prehliadok v októbri našli na USB kľúči v Kočnerovom trezore nahrávky, z ktorých mohli vzniknúť prepisy rozhovorov v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.
Rozhovory sú opísané v spise Gorila, ktorý niekto zverejnil v roku 2011 na internete.
Spis Gorila zachytáva údajné stretnutia Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta s rôznymi politikmi v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.
Vraj dohadovali alebo priamo preberali úplatky v rokoch 2005 a 2006 počas vlády Mikuláša Dzurindu.
Celá nahrávka sa podľa Denníka N netýka len kauzy Gorila, ale aj obchodovania s nahrávkami z bytu na Vazovovej ulici.
Kočner tam má zároveň vyratúvať, kde všade Trnku korumpoval a správa sa k nemu vulgárne a ako k podriadenému.
Kušnírovej matka Zlatica je rozhodnutá v budúcnosti zverejňovať takéto informácie, ak k nim bude mať v spise prístup.
"Moja klientka, ktorej zavraždili dcérku spolu s Jánom Kuciakom, je rozhodnutá zverejniť všetky informácie z vyšetrovacieho spisu, ktoré majú výpovednú hodnotu o korupcii a akýchkoľvek protiprávnych konaniach a vyplynú z vyšetrovania. Tu budeme brať ohľad iba na to, aby týmto informovaním nedošlo k mareniu vyšetrovania," povedal Kvasnica.
Trnkova rola v kauzách
Trnka sa viackrát objavuje v kauze Majský a v Kočnerových kauzách.
V januári 2002 zavreli pobočky krachujúcej nebankovky BMG Invest a následne z nich Dávid Brtva a Patrik Pachinger vybrali hotovosť 40 miliónov slovenských korún. Priniesli ich v kufríkoch Jozefovi Majskému.
Kauza Glance House
- Február 2008: Vznikla firma Glance House. Založili ju ľudia z developerskej spoločnosti Roberta Číža Axton.
- Október 2009: Vo firme sa začali spory. Proti Čížovi a jeho manželke Adriane stoja ľudia okolo Jany Šlachtovej, ktorá mala na starosti účtovníctvo a bola tichou spoločníčkou projektu.
- Máj 2010: Jana Šlachtová o spore listom informovala budúcich majiteľov bytov. Oznámila im, že Čížovci neoprávnene prevzali nad firmou kontrolu. Projekt zamrzol.
- Jún 2010: Na základe Šlachtovej trestného oznámenia polícia zadržala Čížovcov a obvinila ich z podvodu. Špeciálna prokuratúra v rámci vyšetrovania nehnuteľnosť zablokovala.
- Január 2011: Číž v liste klientom vysvetľuje situáciu. Okrem iného píše, že trestne stíhanou osobou sa stal tak, že niekto si našiel správnych rodinných priateľov.
- Január 2012: Šlachtová SME priznala, že v kauze jej radí podnikateľ Marian Kočner, s ktorým sa pozná.
- Máj 2012: Námestník prokuratúry Dobroslav Trnka, ktorý je Kočnerov známy, na podnet Šlachtovej podpísal vyrozumenie, ktorým jej umožnil prelomiť blokáciu nehnuteľnosti.
- Október 2012: Šlachtová na základe Trnkovho listu prevádza nehnuteľnosť na firmu Gapeja, ktorá je v konkurze. Firma patrí Kočnerovmu známemu Štefanovi Ághovi. Špeciálna prokuratúra o ničom nevie.
- August 2018: Disciplinárna komisia skonštatovala, že o Trnkovi nemôže rozhodnúť, pretože uplynula premlčacia lehota. Predtým ho dvakrát uznala za vinného, ale Trnka sa vždy odvolal pre procesné pochybenia a súdy mu dali za pravdu.
- Október 2018: Krajský súd potvrdil, že developer Číž je nevinný.
Všetci traja boli preto vyšetrovaní pre tunelovanie. Majského vzali do väzby a potom ho prepustili.
Keď Majského v roku 2004 znovu vzali do väzby, Trnka ho ako vtedajší generálny prokurátor zase prepustil s tým, že dôvody väzby pominuli, lebo vyšetrovanie kauzy sa už skončilo. Majský bol pritom stále obvinený.
Rozhodnutie šokovalo vtedajšieho ministra vnútra Palka aj ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, podľa ktorých obava z úteku trvala. Uznal to vtedy aj Najvyšší súd.
O osem rokov neskôr sa Trnka objavil v Kočnerovej kauze Glance House.
V máji 2012 ako šéf trestného odboru Generálnej prokuratúry nezákonne umožnil prevod bytovky Glance House na firmu Gapeja blízku Kočnerovi.
Špeciálna prokuratúra pritom nakladanie s majetkom predtým zablokovala.
Disciplinárna komisia Trnku nakoniec nepotrestala, lebo v lete minulého roka uplynula premlčacia lehota na priestupok.
Kamarát s Kočnerom
Trnka sa s Kočnerom skamarátil počas vojenčiny.
Odkedy nie je generálnym prokurátorom, sa podľa Trnku prestali stretávať.
"Spoznal som sa s ním na vojenskej službe, nemám dôvod meniť nejaké kamarátske vzťahy. Ale fakt je, že sme sa už aspoň štyri roky nevideli,“ povedal v októbri Trnka.
Na nahrávke údajne spolu hovoria aj o tom, ako boli podplácaní poslanci počas voľby Trnku za prokurátora.
Parlament zvolil Trnku za generálneho prokurátora v roku 2004. Keď v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej kandidoval opäť, nezvolili ho len o jeden hlas.
V tajnej voľbe však vtedy získal aj hlasy koaličných poslancov.
Mimo záznamu poslanci pod zárukou anonymity vtedy pre SME povedali, že sa niektorých z nich pokúšali korumpovať.
"Jednému z našich poslancov ponúkli za hlasovanie peniaze. Odmietol ich," opisovali pre SME traja poslanci za SaS.
Poslanci si vtedy fotili lístky, ukazovali a navzájom kontrolovali, aby dokázali, že Trnku nevolili. Radičová dokonca hrozila v prípade Trnkovho znovuzvolenia demisiou.

Beata
Balogová
