BRATISLAVA. Rozpačité spievanie hymny, skladanie sľubu postojačky a kričanie na poslancov. Znovuzvolená starostka Miloslava Fedorová (Smer) preslávila dedinu Fekišovce svojim správaním na prvom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré pripomínalo skôr vyučovanie prísnej učiteľky na základnej škole.
Fedorová je starostkou Fekišoviec už štvrté volebné po sebe. V novembrových komunálnych voľbách vyhrala so ziskom 81 hlasov, jej súper Ľubomír Petráš získal 72 hlasov.
Paradoxne dvaja poslanci získali vo voľbách viac hlasov, ako Fedorová.
S dedinou Fekišovce v okrese Sobrance na východe Slovenska sa však spája aj viacero iných zaujímavostí.
Často cez ňu napríklad prechádzali pašeráci cigariet z Ukrajiny a istý čas tam mali základňu.
Fekišovciam dal názov zeman
Osídlenie Fekišovce založil zeman Fekiš niekedy okolo roku 1300. V stredoveku patrila rodine Fekesovcov a neskôr panstvu Michalovce.

Zo záznamov sa vie, že v roku 1828 tu bolo 38 domov a 327 obyvateľov. Obyvatelia sa tak ako väčšina okolitých obcí zaoberali poľnohospodárstvom.
V roku 1730 tam postavili drevený kostol, ktorý sa nezachoval.
Pašeráci vo Fekišovciach
V decembri 2007 tam polícia spolu s colníkmi rozložila organizovanú skupinu pašerákov, ktorá pôsobila vo Fekišovciach a okolitých dedinách. Viedol ju vtedy 30-ročný Tibor T. z obce Fekišovce.
„Nebolo jednoduché skupinu vypátrať. Nemali tovar uskladnený niekde v sklade, ale rýchlo sa ho zbavovali,“ povedal vtedy košickému Korzáru zdroj z prostredia polície.
Okrem toho sa dá nájsť viacero správ, ako v okolí Fekišoviec chytili pašerákov v kamiónoch a podobne.
Infozákon a Fekišovce
Obec spomenul v auguste 2013 aj Martin Dubéci Progresívneho Slovenska. Vtedy bol poradca Eriky Jurinovej z OĽaNO a robil prieskum ako obce reagujú na žiadosti o poskytnutie informácií.

Analýza odhalila, že až 38 percent samospráv na žiadosti neodpovedalo podľa zákona. Niektoré sa neozvali vôbec, iné iba podráždeným emailom. Medzi nimi bola aj obec Fekišovce.
„Som stará štruktúra a uznávam serióznejšiu listovú formu. Uvedomujem si jednu vec, čo sa raz napíše na net, nedá sa vziať späť,“ prišla odpoveď z obce.

Beata
Balogová
