BRATISLAVA. Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS svoju rigoróznu prácu z roku 2000 odpísal a vďaka nej dostal právnický titul Judr.
Až 63 strán rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka sa zhoduje s originálom. Je to záver skúmania Účelovej komisie Akademického senátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ku ktorému dospela po piatkovom mimoriadnom zasadnutí.
Pojem plagiát nepoznajú
Akademický senát napriek tomu odmieta označiť Dankovu rigoróznu prácu za plagiát. Argumentuje tým, že náš právny systém takýto termín nepozná.

Členovia akademického senátu schválili návrh prvého uznesenia k Dankovej rigoróznej práce. Píše sa v ňom, že pri práci došlo k závažnému porušeniu etiky a senátori to považujú za osobné zlyhanie jednotlivca. V texte uznesenia sa však nespomína meno šéfa parlamentu.
Komisia, ktorá vznikla na účely preskúmania Dankovej práce, vo svojej správe píše, že súčasný predseda parlamentu použil do svojej práce neprimerane veľa cudzích textov bez správnych citácií a nedajú sa považovať ani za parafrázy.
To isté povedala komisia aj o rigoróznej práci bratislavského advokáta Daniela Pisáka, ktorý napísal prácu s rovnakým názvom ako Danko. Odovzdal ju v roku 2001.
Vysoká miera zhody
Komisia konštatovala, že medializovaná dvojica rigoróznych prác "obsahuje časti, ktoré sú oproti zdrojovej literatúre mierne upravené, väčšina častí však rovnako vykazuje vysokú mieru zhody so zdrojovou literatúrou, miestami je zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov". Vyhlásenie prečítal predseda komisie Vladimír Janiš.
Danka sa pre podozrenia, že odovzdal plagiát, snažila odvolať opozícia neúspešne dvakrát.
Dekan Právnickej Fakulty UMB Micha Turošík v polovici novembra povedal, že ak by sa potvrdilo, že Danko vykradol cudzie texty a pred komisiou v roku 2000 takúto prácu obhájil, univerzita za to nenesie zodpovednosť.
"Za dvadsať rokov sa na univerzite vymenilo niekoľko generácií. Ja som napríklad v štvrtej generácii dekanov a my naozaj nemôžeme niesť akúkoľvek zodpovednosť, za to, čo sa vtedy dialo," povedal. Dankovi nemôžu vziať ani titul.
V zahraničí je bežné, že politici už len pri podozreniach z plagiátorstva odstupujú. Nedávno tak skončili napríklad v Česku dvaja ministri vo vláde premiéra Andreja Babiša. Pre obvinenia z plagiátorstva v dizertačnej práci odstúpil v minulosti dokonca maďarský prezident Pál Schmitt.
Bugárovci postoj nemenia, SaS žiada odstúpenie
Predseda Mosta-Híd na zistenia komisie reagoval tým, že na "je na osobnom rozhodnutí pána Danka, ako s touto skutočnosťou naloží."
Po prevalení podozrení z odovzdania plagiátu na jeseň, Most-Híd reagoval rovnako a Danka vyzval k tomu, aby urobil osobné rozhodnutie. Na druhý deň po tomto stanovisku Bugár tvrdil, že tým nemysleli vyvodenie politickej zodpovednosti.
Opozičná SaS v reakcii na zistenia špeciálnej komisie v stanovisku povedala, že Danko by mal okamžite odstúpiť. "Andrejovi Dankovi dávame čas, aby pozbieral zvyšky slušnosti a sám z funkcie predsedu Národnej rady
odišiel. V opačnom prípade zvážime jeho ďalšie odvolávanie v parlamente," píše SaS vo svojom stanovisku.

Beata
Balogová
