BANSKÁ BYSTRICA. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko je plagiátor, len sa to oficiálne nehovorí. K takémuto záveru dospeli novinári, keď hovorili s vysokoškolskými profesormi počas zhruba trojhodinového zasadnutia Akademického senátu Univerzity Mateja Bela.
Členovia senátu sa oficiálne a na záznam k Dankovi vyjadrovali veľmi opatrne a vyhýbali sa v súvislosti s jeho rigoróznou prácou slovíčku plagiát. V kuloároch však viacerí z nich potvrdili, že to, čoho sa šéf parlamentu dopustil, je plagiátorstvo.
Na piatkovom zasadnutí akademický senát posudzoval závery účelovej komisie, ktorá skúmala Dankovu rigoróznu prácu Verejná správa a jej charakteristické črty. Vďaka nej získal v roku 2000 na UMB titul doktora práv JUDr.
Komisia a po nej senát skúmali, nakoľko sa Dankova práca zhodovala s piatimi zdrojmi, z ktorých pri nej čerpal.
Okrem vysokej zhody boli ešte senátori v záverečnom vyhlásení ochotní pripustiť, že u Danka došlo k závažnému porušeniu etiky, čo považujú za jeho individuálne zlyhanie.

Navyše rigorózku s rovnakým názvom ako Danko rok pred ním napísala právnička Emília Shakkour. Titul s ňou obhájila na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Danka sa pre podozrenia, že odovzdal plagiát, snažila už dvakrát odvolať opozícia. Neúspešne.
V zahraničí je bežné, že politici už len pri podozreniach z plagiátorstva odstupujú. Nedávno tak skončili napríklad v Česku dvaja ministri vo vláde premiéra Andreja Babiša. Pre obvinenia z plagiátorstva v dizertačnej práci odstúpil v minulosti aj maďarský prezident Pál Schmitt.
Väčšina strán je zhodná
Po porovnaní rigoróznej práce Andreja Danka s piatimi zdrojmi, ktoré sa v nej spomínajú, komisia zistila, že 63 strán z celkového počtu 72 strán vykazuje vysokú mieru zhody s nimi, píše sa v záverečnej správe. Osvojili si ju aj akademickí senátori.
Miestami je podľa komisie dokonca zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov.