BRATISLAVA. V prípade vydania bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboša Kosíka na územie Slovenskej republiky z Mali zatiaľ nie je žiaden posun.
Pre agentúru SITA to potvrdil tlačový odbor ministerstva spravodlivosti s tým, že naposledy žiadal o vydanie Kosíka minister Gábor Gál (Most-Híd) ešte začiatkom decembra minulého roka.
Kosík by na Slovensku ako bývalý príslušník SIS mohol vypovedať v kauze únosu Michala Kováča mladšieho, ako sám totiž tvrdí, tejto udalosti sa údajne zúčastnil osobne.

V prípade únosu prezidentovho syna zatiaľ nebolo vytýčené hlavné pojednávanie. Národná rada SR ešte v priebehu roka 2017 zrušila takzvané Mečiarove amnestie, ktoré bránili vyšetrovaniu.
"Začiatkom decembra minulého roka podpísal minister spravodlivosti Gábor Gál ďalšiu žiadosť o extradíciu Ľuboša Kosíka. V tomto prípade zatiaľ nedisponujeme žiadnymi novými informáciami," uviedol tlačový odbor Ministerstva spravodlivosti SR.
Za vydanie Kosíka sa prihováral aj bývalý premiér Robert Fico (Smer) po rokovaní predstaviteľov Európskej únie a členských krajín zoskupenia Sahel združujúceho Mauretániu, Burkinu Faso, Niger, Čad a Mali. Fico žiadal o pomoc priamo prezidenta Mali o vydanie expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Kosíka na Slovensko.
"My sme požiadali viacerými právnymi dokumentami o jeho vydanie. Táto žiadosť sa nachádza buď na ministerstve spravodlivosti alebo na úrade predsedu vlády v Mali," povedal vo februári 2018 vtedajší premiér s tým, že prezidenta Mali oslovil priamo s tým, že ho žiada v tejto veci o pomoc a spoluprácu. "Prisľúbil mi pomoc, ale čo urobia, ja v tomto okamihu garantovať neviem a nemôžem," dodal Fico.
Ministerstvo spravodlivosti prvú žiadosť o vydanie Kosíka poslalo v marci 2017. Okrem toho koncom apríla 2017 orgánom Mali doručili list exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), v ktorom informovala o dôležitosti objasnenia prípadov týkajúcich sa Kosíka a rovnako požiadala o informácie o stave konania. Žitňanská následne v septembri 2017 poslala listy predsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti Mali, v ktorých upriamila pozornosť na dôležitosť prípadu a opakovane požiadala o informácie.