BRATISLAVA. "Krízový manažér, kokos, vám musí je*ať, chalani, fakt, vám musí je*ať," boli posledné slová Radoslava Procházku, ktoré citovali médiá, kým bol predsedom politickej strany Sieť.
Na straníckom sneme v auguste 2016 nimi komentoval nomináciu vtedajšieho ministra dopravy Romana Brecelyho na post predsedu strany. Mikrofón na mieste, z ktorého viedol snem, bol však zapnutý.
Pred vstupom do politiky bol Procházka považovaný za rešpektovaného odborníka na ústavné právo a médiá ho často oslovovali do svojich článkov, ktoré sa týkali právnických tém.
Povesť mu však pošramotilo práve pôsobenie v politike, z ktorej sa v roku 2016 stiahol. Jeho meno sa v druhej polovici roka 2016 spájalo s ambíciou stať sa sudcom Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu. Hoci poradný výbor ocenil jeho odbornosť, obával sa o jeho integritu.
Pri zdôvodňovaní svojej motivácie stať sa sudcom v Luxemburgu hovoril Procházka o tom, že práci v justícii rozumie a sedí mu.
"Sémantický vesmír, v ktorom sa pohybuje právnik, advokát, je iný ako sémantický vesmír, v ktorom sa pohybuje politik. Je to poloha, ktorá vám nepochybne ublíži," vysvetľoval Súdnej rade.

Úvahy o Procházkovom morálnom profile najnovšie oživila jeho kandidatúra na ústavného sudcu.
Ako predseda Siete, ktorý si trúfal byť "gazdom" pravice, bol viackrát pristihnutý pri klamstve a v snahe vysvetliť ho, často sa stával terčom vtipov.
Rozpačitá podpora a nahrávka
Ako vzdelaný a v odborných kruhoch rešpektovaný právnik napísal v 90. rokoch niekoľko desiatok odborných článkov, bol poradcom Ústavného súdu, pracoval pre Európsku komisiu a prednášal aj v zahraničí.
V politike začínal ešte ako študent, bol členom Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Do KDH vstúpil v roku 2010. Po krátkom čase sa však začal odčleňovať od konzervatívnej línie a mnohých prekvapilo, keď sa nepridal k projektu Nova Daniela Lipšica. Začiatkom roka 2013 však z KDH odišiel aj Procházka, zmenil imidž, zložil dioptrické okuliare a oznámil zámer kandidovať za prezidenta.
Prezidentské voľby v roku 2014 síce nevyhral, ale skončil tretí. Získal 21,2 percenta hlasov a čakalo sa, že onedlho založí politickú stranu.
Po prvom kole volieb však o ňom médiá písali najmä pre rozpačitý spôsob, ako vystupoval, keď mal pred druhým kolom vyjadriť podporu Andrejovi Kiskovi.
Na tlačovej besede s Kiskom mu podporu priamo nevyjadril. Najprv sa zdráhal ísť pred mikrofón a nakoniec len vyzval voličov, aby sa v druhom kole rozhodli sami. Neskôr sa za zmätky ospravedlnil.
Jeho úspech v prezidentských voľbách hneď po niekoľkých týždňoch zatienila prvá vážnejšia kauza. Líder OĽaNO Igor Matovič zverejnil nahrávku, na ktorej ho Procházka podľa Matovičovej interpretácie nahováral, aby mu umožnil inzerovať v jeho regionálnych novinách bez dokladu, teda načierno.
Keď sa Matovič na nahrávke pýtal, ako chce platiť, Procházka reagoval slovami "jak mi to ty umožníš". Neskôr navrhol systém "pol na pol". Z nahrávky však vyplýva, že sa napokon nedohodli.
Procházka bol po zverejnení nahrávky istý čas aj obvinený pre podozrenie z prípravy krátenia dane. Stíhanie však neskôr policajti zastavili.
Radoslav Procházka sa zamotával
V marci 2014 založil Procházka stranu Sieť. Opäť mierne zmenil imidž, vykasal si rukávy na bielej košeli a vyhlasoval, že chce pritiahnuť rôznorodých pravicových voličov.
V predvolebnej kampani však nezaujal jasný postoj k možnej povolebnej spolupráci so Smerom, na januárovom Plese Spišiakov po váhavom odmietaní Smeru napokon prekvapil pripustením takejto spolupráce. "Keď sa to podarí s nimi, ľudia si to zaslúžia," povedal pre televíziu Markíza.

Sieť sa vo voľbách 2016 ledva dostala do parlamentu. Procházka aj v prvých povolebných dňoch zatajoval rokovania o vláde so Smerom.
"Nie," povedal na otázku, či o nej hovoril, hoci ho denník Nový Čas večer predtým odfotil, ako sa vracia zo stretnutia s Robertom Ficom na Úrade vlády.
"Nebol som rokovať s Robertom Ficom o zostavení vlády ani o žiadnych iných otázkach. A kde som bol a s kým som bol, je absolútne irelevantné, pretože Sieť sa na rokovaní s Robertom Ficom nezúčastní," dodal vtedy.
O niekoľko dní Smer spolu so Sieťou, SNS a Mostom-Hídom oznámili vytvorenie koalície.
Fakty ku kandidatúre Radoslava Procházku
Kto ho nominoval: exminister kultúry a bývalý člen Smeru Marek Maďarič a tiež Slovenská advokátska komora
Vzdelanie
Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave: magisterská skúška (1995)
Yale Law School, New Haven, Connecticut, USA: postgraduálne štúdium (1998), doktorandské štúdium (2001)
Právnická fakulta Trnavskej univerzity: rigorózna skúška (2003), doktorandské štúdium (2004)
Skúsenosti, prax
Zástupca Slovenska v subkomisii pre ústavné právo v Benátskej komisii pre demokraciu prostredníctvom práva (2001 až 2002)
Lektor pre právo Európskej únie a ústavné právo na Justičnej akadémii (2004 až 2006)
Člen výberových komisií sudcov a člen Legislatívnej rady vlády (2004 až 2006)
Hosťujúci prednášateľ na Univerzite Roberta Schumanna v Štrasburgu (2003)
Súdny poradca na Ústavnom súde (2001 až 2004)
Zástupca Slovenska pred súdmi Európskej únie - ministerstvo spravodlivosti (2004 až 2006)
Poslanec Národnej rady, v rokoch 2010 až 2012 predsedal ústavnoprávnemu výboru
Docent na Katedre teórie štátu a práva, Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela, Banská Bystrica
Vedúci Ústavu teórie štátu a práva a spoločenskovedných disciplín na Paneurópskej vysokej škole
Plusy / mínusy
Uznávaný právnik
Dôverne pozná prácu Ústavného súdu, keďže bol jeho súdnym poradcom
Pre časť verejnosti môže byť nedôveryhodný pre klamstvá, z ktorých bol usvedčený v čase, keď predsedal politickej strane Sieť
Po prezidentských voľbách v roku 2014 čelil podozreniam, že nezdanil časť nákladov na kampaň, na čo upozorňoval líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, keď zverejnil časť nahrávky ich rozhovoru
Stojí za povšimnutie
Vulgárne sa vyjadroval, keď si myslel, že nie je zapnutý mikrofón.
V roku 2016 kandidoval na post sudcu Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu, poradný výbor ho odmietol pre obavy o jeho integritu.
Špekulovalo sa, že v pozadí strany Sieť stál podnikateľ Radoslav Baran. S Procházkom spolu leteli súkromným lietadlom na zápas slovenskej futbalovej reprezentácie s Walesom do Francúzska.
Ako advokát zastupoval v minulosti Paroplynový cyklus finančnej skupiny Penta na Ústavnom súde.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, projektu Biela vrana a denníka SME.

Beata
Balogová
