Martin Vernarský je externý poradca na Ústavnom súde a docent správneho práva na Katedre verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Ako kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR ho navrhla Právnická fakulta UPJŠ, ale aj predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková.
Martin Vernarský pripravoval dôležité rozhodnutia
Dvanásťročné pôsobenie externého poradcu Ústavného súdu umožnilo Vernarskému získavať reálne skúsenosti s rozhodovacou činnosťou Ústavného súdu, na ktorej spoluvytváraní sám participoval.

Ako uvádza vo svojom životopise, spolupodieľal sa na príprave viac než 500 rozhodnutí súdu. Pripravoval koncepty rozhodnutí aj v prípadoch, ktoré v spoločnosti najviac rezonovali - napríklad otázka všeobecne záväzných nariadení obce vo veciach hazardu a petičného práva občanov, skúmanie súladu otázok v tzv. referende o ochrane rodiny s ústavou či vo veci tzv. poplatkov za prednostné vyšetrenie u lekára.
Pôsobenie Vernarského na Ústavnom súde v období, ktoré je celým funkčným obdobím ústavného sudcu, zároveň by v prípade jeho zvolenia mohlo spĺňať dôležitú podmienku na fungovanie Ústavného súdu a to, aby sa zachovávala jeho „pamäť“.
Pre kvalitný Ústavný súd je totiž nevyhnutná konštantnosť jeho rozhodovacej činnosti pre zabezpečenie právnej istoty účastníkov konania, a teda ich odôvodnené očakávanie, že súd bude v skutkovo a právne totožných, resp. podobných veciach rozhodovať rovnakým spôsobom.
Vernarský sa ako externý poradca podieľal na príprave odborne zložitejších a z hľadiska vymedzených kompetencií Ústavného súdu najvýznamnejších rozhodnutí - súladoch právnych predpisov s ústavou.
Na súde pracoval za 500 eur
S Kanceláriou Ústavného súdu uzatvára zmluvy o výkone činnosti externého poradcu. Výška odmeny za jeden kalendárny mesiac v posledných rokoch dosahovala hodnotu 500 eur.
V rámci svojej 18-ročnej akademickej kariéry boli ústrednou témou jeho publikačnej činnosti vedecké práce z oblasti správneho práva, finančného práva či ústavného práva.
Ako školiteľ v spolupráci s Justičnou akadémiou prednášal sudcom Najvyššieho súdu. V rokoch 2014 až 2015 zastával funkciu dekana Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, kde pôsobí od roku 2000.
Vzhľadom na skutočnosť, že sudcovia Ústavného súdu mnohokrát pracujú s rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva či Súdneho dvora EÚ, ale aj iných zahraničných súdov, je ovládanie minimálne jedného cudzieho jazyka na vysokej úrovni nevyhnutnosťou pre kvalitný výkon sudcovskej funkcie.
Vernarský uvádza, že ovláda anglický jazyk na úrovni C1 a nemecký na úrovni B2.
Analyzoval zlučovanie košických mestských častí
Z jeho ďalších profesijných aktivít je známa napríklad právna analýza, ktorú vypracoval pre mesto Košice v novembri 2015 za 950 eur. Týkala sa právneho posúdenia možnosti zlučovania mestských častí mesta Košice a prípadného miestneho referenda o tejto otázke, ako dlhodobo diskutovaného problému mesta s poukázaním na možné riešenia prostredníctvom zmeny zákona o meste Košice.
Neskôr v roku 2016 pre mesto Košice pripravil právnu analýzu v hodnote 200 eur súvisiacu s rokovacím poriadkom mestského zastupiteľstva a zákona o obecnom zriadení.
Táto analýza súvisela s návrhom vtedajšieho poslanca mestského zastupiteľstva a poslanca NR SR Ota Žarnaya o zaradení návrhu na zrušenie rozšírenia spoplatneného parkovania v centre Košíc o desať rezidentských lokalít. Išlo o ďalšiu časť známeho prípadu parkovacej spoločnosti EEI.
Posúdenie sa týkalo otázky, či bol pri tomto návrhu dodržaný rokovací poriadok mestského zastupiteľstva, a to primárne lehota na podanie takéhoto poslaneckého návrhu na zaradenie do programu zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Martin Vernarský je ženatý, má tri deti a vo voľnom čase sa okrem iného venuje aj hre na organe.
Projekt "Prečo je dôležitý Ústavný súd" vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil pre SME vypracovala TIS

Beata
Balogová
