BRATISLAVA. Námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek končí vo funkcii pre svoju komunikáciu s Alenou Zsuzsovou, pravdepodobnou objednávateľkou vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Rozhodol o tom generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
"Dôvodom sú medializované informácie, ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov. Takéto konanie považuje za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry," uviedla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Dodala, že o ďalšom osude Vaneka v rámci prokuratúry sa rozhodne v najbližších dňoch.
Na komunikáciu Vaneka so Zsuzsovou upozornil v pondelok Denník N . Námestník dosiaľ túto komunikáciu tajil, a to aj pred Čižnárom. Teraz napokon priznal, že Zsuzsová ho oslovila cez Facebook ešte v roku 2013.
"Odvtedy sme si raz za čas napísali o jednoduchých súkromných veciach. Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol," vysvetlil Vanek.
Čižnár si v pondelok zobral čas na rozmyslenie a rozhodnutie o konci Vaneka vo funkcii oznámil v utorok. Jeho doterajšou funkciou dočasne poveril Richarda Dukesa.
Vanek v reakcii na svoj koniec povedal, že mu je ľúto, že roky poctivej práce sú takouto chybou vymazané.
"Mrzí ma to. Bola to veľká chyba a zaplatil som za ňu. Bola chyba, že som komunikoval s neznámou osobou," vyhlásil Vanek.
Aj keď ako prokurátor na prípade vraždy nepracoval, v máji sedel po boku Čižnára a prvého námestníka prokuratúry Petra Šufliarskeho na tlačovke, ktorá sa týkala práve tohto prípadu.
Písala aj novinárom
Zsuzsová, ktorá je momentálne obvinená z objednávky vraždy, v minulosti písala aj ďalším vysokopostaveným ľuďom. Na verejnosť sa zatiaľ dostali informácie o jej komunikácii s členom predsedníctva Smeru Martinom Glváčom, s bratislavským županom Jurajom Drobom a predsedom parlamentu Andrejom Dankom, či šéfom strany Sme rodina Borisom Kollárom a expolitikom Danielom Lipšicom.
Kým Droba komunikáciu so ženou priznal s tým, že sa nikdy nestretli, Glváč i Danko to odmietli.
Šéf OĽaNO Igor Matovič už vyzval Glváča, aby odišiel z funkcie podpredsedu parlamentu. Ten reagoval slovami, že na neho podá trestné oznámenie.
Komunikáciu so Zsuzsovou pritom najnovšie opísal už aj bývalý zástupca šéfredaktora SME pre domáce spravodajstvo Lukáš Fila, ktorý v súčasnosti pôsobí v Denníku N. Ten sa rozhodol celú komunikáciu zverejniť.
Ide o bežné správy, v ktorých sa ho Zsuzsová pýta najmä na hudobnú skupinu Korben Dallas, v ktorej Fila pôsobí.
Sám predpokladá, že Zsuzsová ho mohla kontaktovať na pokyn podnikateľa z mafiánskych zoznamov Mariana Kočnera. Práve o tom sa hovorí, že mohol byť konečným objednávateľom vraždy.
Označil ho tak jeden zo štvorice obvinených zoltán Andruskó a z vyšetrovania tiež vyplynulo, že Kočner posielal Zsuzsovej pravidelne peniaze. Mesiac pred vraždou sa stretli v Rusovciach.
Pri Trnkovi Čižnár taký promptný nie je
Rýchle odvolanie námestníka zo strany Čižnára je v kontraste s jeho vyčkávaním v prípade pravdepodobného korumpovania bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Ten je naďalej prokurátorom generálnej prokuratúry, a to aj po minulotýždňovom zverejnení informácií o existencii nahrávky, podľa ktorej Kočner v minulosti Trnku riadil.
Nahrávku mala polícia nájsť v rámci prehliadky Kočnerových nehnuteľností, a to v jeho trezore. Podľa Kvasnicu z nej vyplýva, že Kočner "korupčne ovplyvňoval trestné konania vedené na Slovensku".
Malo sa tak diať vo viacerých prípadoch, napríklad pri kauze Glanc House týkajúcej sa bytovky v Bernolákove, ale aj pri kauze Jozefa Majského. Toho Trnka v roku 2004 prepustil z väzby, keďže dôvody väzby podľa neho pominuli.
Rozhodnutie šokovalo vtedajšieho ministra vnútra Palka aj ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, podľa ktorých obava z úteku trvala. Uznal to vtedy aj Najvyšší súd.
Trnka sa k nahrávke odmietol vyjadriť s tým, že ju nepočul.
Kvasnica si prepis rozhovoru z nahrávky od vyšetrovateľov už vypýtal, hoci zatiaľ neúspešne. Zároveň vyzval všetkých ďalších, ktorým Zsuzsová vypisovala, aby sa ozvali.
Pre kauzu Glanc House prišiel Trnka o funkciu prokurátora už v rámci disciplinárneho konania. Najvyšší trest mu navrhovali disciplinárne komisie opakovane. Vďaka odvolaniam a naťahovaniu času sa napokon trestu vyhol, keďže vlani v auguste uplynula v prípade premlčacia lehota.
Čaputová: Vanek pomohol Kočnerovi
Vanek v stanovisku pre médiá ešte v pondelok upozorňoval na to, že sa dosiaľ necítil v konflikte záujmov, keďže ako netrestný prokurátor ani nemohol zasahovať do Kuciakovoho prípadu. Zároveň zdôraznil, že ako prokurátor "v prospech Kočnera nikdy nič nepodnikol" a "považoval ho za závadovú osobu".
Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová toto jeho tvrdenie spochybnila. Práve v prospech Kočnera konal podľa nej Vanek v prípade Pezinskej skládky, v ktorej sa sama angažovala, a to ako advokátka.
Čaputová hovorí, že Vanek v roku 2008 vymenil poslednú stranu stanoviska Krajskej prokuratúry Bratislava v prípade skládky, za ktorou stál Kočner. Na tejto poslednej strane bolo uvedené, že povolenie skládky inšpekciou životného prostredia bolo zrušené a v prípade sa ešte koná.
"Ak by vtedy nedošlo k zmiznutiu rozhodnutia o zrušení povolenia skládky a úprave stanoviska prokuratúry, nemuselo nasledovať ďalších päť rokov súdnych sporov, ktoré štát stáli desiatky tisíc eur a skončili až rozhodnutím Súdneho dvora EÚ a Najvyššieho súdu," upozorňuje Čaputová.
Dokumenty, ktoré jej slová dokazujú, kandidátka poskytla médiám.
Vanek konanie v prospech Kočnera odmietol.
"Korigoval som vtedy svoje pôvodné stanovisko, ale len z dôvodov, že sa zmenila situácia v spise. Podrobnosti si už dnes po toľkých rokoch nepamätám,“ reagoval Vanek.

Beata
Balogová
