Profil Michala Ďuriša je súčasťou série Prečo je dôležitý ústavný súd
Už vo februári skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Ako jeden z top manažérov slovenského zdravotníctva určuje strategické smerovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Teraz by sa z neho mal stať ústavný sudca.
S výnimkou expremiéra Roberta Fica sa nikto zo štyridsiatich kandidátov o pôsobenie na Ústavnom súde nepokúša o taký obrat v kariére ako Michal Ďuriš.
Všetci ostatní kandidáti aktuálne pôsobia v právnických profesiách, právo vyučujú alebo prípadne formujú právne prostredie z pozície v parlamente alebo na ministerstve spravodlivosti.
Ďuriš je už dva roky členom predstavenstva VšZP a sekčným riaditeľom pre oblasť stratégie a riadenia. Súčasťou sekcie je i právny odbor, pokúša sa 42-ročný právnik vo svojom životopise naznačiť, že aj dnes prichádza do styku s právom.
Michala Ďuriša si vybral Drucker
Keď akademika a advokáta Ďuriša dosadil v máji 2016 vtedajší minister zdravotníctva, nominant Smeru Tomáš Drucker do predstavenstva VšZP, médiá o ňom písali ako o odborníkovi na zdravotnícku legislatívu, a to aj napriek tomu, že pôsobil dlhoročne na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Musel presviedčať, že má potrebnú prax vo finančníctve a v poisťovníctve. Teraz by ste zmienku o týchto Ďurišových kvalitách hľadali márne.

Domovská univerzita, ktorá ho nominovala, zdôrazňuje, že je rešpektovanou osobnosťou v oblasti práva, s veľkými odbornými skúsenosťami z advokácie, pedagogického pôsobenia i manažérskych funkcií.
Ďuriš si získal aj dôveru Slovenskej advokátskej komory, tá v nominačnom liste výber nijako nezdôvodňuje a odvoláva sa na tajnú voľbu predsedníctva, v ktorej uspel.
"Považujem to za vrchol toho, čo môže právnik v kariére dosiahnuť," vysvetlil nám v osobnom rozhovore právnik, prečo kývol na ponuku, ktorá sa k nemu od jeho navrhovateľov dostala.
Aby sa Ďuriš mohol v roku 2016 stať nominantom štátu v najväčšej zdravotnej poisťovni, musel si prerušiť výkon advokácie a o rok neskôr prerušil aj pôsobenie na univerzite. Nám ozrejmil, že sa stále považuje za akademika a do tohto prostredia sa plánuje po skončení pôsobenia vo VšZP vrátiť.
Obmena vedenia štátnej poisťovne sa udiala po parlamentných voľbách v roku 2016. Exminister Drucker sa ju snažil nastaviť tak, aby bola odbornou.
Podozrenia, že aj teraz si v skutočnosti rozdelili posty vládne strany, však celkom nerozptýlil. "Nepovažujem sa za politického nominanta," reagoval na to pre nás Ďuriš.
Patril medzi tých, ktorí dostali vysoké odmeny
Odmieta, že by aj pri terajšej voľbe ústavných sudcov mohol byť v skutočnosti utajeným nominantom tej vládnej strany, ktorá sa mu postarala o miesto vo VšZP.
K lukratívnej ponuke pôsobiť v štátnej zdravotnej poisťovni sa podľa neho dostal tak, že ho priamo oslovil exminister Drucker, s ktorým má podľa jeho vyjadrenia spoločných známych aj z oblasti advokácie.
Kým ponuku pôsobiť vo VšZP vraj dlho zvažoval, ponuku kandidovať za ústavného sudcu sa rozhodol prijať hneď.

Podobne ako vtedajší šéf poisťovne a predseda predstavenstva Miroslav Kočan, podpredseda predstavenstva Milan Horváth a neskorší člen predstavenstva Tibor Papp, aj Ďuriš prešiel s časovým odstupom výberovým konaním.
Všetci nominanti štátu v ňom uspeli, čo bolo sprevádzané kritikou, že tento výber bol formálny.
Na jeseň 2017 médiami prebehla informácia o vysokých odmenách pre manažérov poisťovne, ktoré boli vyplatené aj napriek strate 112 miliónov eur za rok 2016. Drucker odmeny obhajoval tým, že sú v súlade s uznesením vlády a manažment plní ozdravný plán.
Samotný Ďuriš dostal odmeny vo výške 6834,27 eura v hrubom.
Treba pripomenúť, že miesto, ktoré dnes zastáva, patrí k štátom najlepšie plateným. Podľa jeho majetkového priznania mal za rok 2017 celkový príjem 133-tisíc eur, z čoho bola necelých 42-tisíc eur odmena za členstvo v predstavenstve VšZP. Zhruba natoľko môže poklesnúť príjem Ďuriša, ak sa mu podarí na Ústavný súd prebojovať.
V akademickej sfére má Michal Ďuriš bohatú prax
V rozhovore s nami Ďuriš zdôraznil, že nikdy nebol členom politickej strany ani pre žiadnu stranu nepracoval. Na to sme mu oponovali, že v rokoch 2001 až 2002 bol asistentom poslanca parlamentu za Stranu občianskeho porozumenia Petra Finďa. Výhradu Ďuriš pripustil, poukázal však na značný časový odstup od tejto jeho aktivity.
Finďo bol členom zdravotníckeho výboru a čerstvo vyštudovaný právnik Ďuriš sa k nemu dostal po polročnom pôsobení na ministerstve zdravotníctva, kde pracoval ako referent v legislatívno-právnej sekcii.
Ako externý spolupracovník pôsobil na ministerstve až do roku 2004, teda aj v čase ministra za ANO Rudolfa Zajaca.
V akademickej sfére má dnes iba 42-ročný Ďuriš pomerne bohatú prax, ktorú zdobí docentúra z roku 2015 v odbore obchodné a finančné právo.
Celý svoj akademický život spojil so svojou alma mater - Univerzitou Komenského v Bratislave, kde pôsobil najprv ako študent, potom ako asistent, odborný asistent, prodekan a neskôr ako docent. Vo výučbe má najbohatšie skúsenosti s medzinárodným právom.
V životopise si Ďuriš uvádza viac ako 40 vedeckých prác a spoluautorstvo k ďalším.
Zastupoval klientov pred Ústavným súdom
Väčšina z nich je spojená práve s medzinárodným právom a s touto právnou oblasťou sa spája aj všetka Ďurišova doterajšia pedagogická činnosť.
Samotný Ďuriš teraz poukazuje na to, že pri posudzovaní tejto oblasti plní dôležitú úlohu Ústava SR. Kandidatúru sa snaží podporiť i faktom, že ako advokát zastupoval klientov pred Ústavným súdom, najmä v prípadoch týkajúcich sa porušenia ich práva na súdnu ochranu.
Na otázku, aby uviedol príklad rozhodnutí Ústavného súdu, ktoré považuje za kľúčové, menoval rozhodnutie Ústavného súdu vo veci amnestií udelených zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom alebo rozhodnutia týkajúce sa nevymenovania generálneho prokurátora prezidentom Ivanom Gašparovičom.
O svoj právny názor na tieto kauzy sa však nechcel podeliť. Odôvodnil to tým, že verdikty súdov sa nekomentujú, ale akceptujú.
S Ďurišom máme v Transparency International Slovensko osobnú skúsenosť. Riaditeľ našej organizácie Gabriel Šípoš s ním prichádza do kontaktu v rámci výkonu funkcie člena dozornej rady VšZP. Odtiaľ pramení postreh, že tento štátny manažér zastáva značne konzervatívne postoje k snahám odkrývať vo väčšej miere štátnu poisťovňu verejnej kontrole.
Fakty ku kandidatúre Michala Ďuriša
Kto ho nominoval: Nominovala ho Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenská advokátska komora
Vzdelanie
- Absolvoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal tituly JUDr. (2001) a PhD. (2008). V roku 2015 tu získal aj vedecko-pedagogický titul docent v odbore obchodné a finančné právo.
- Na UK absolvoval aj štúdium manažmentu, ktoré v roku 2018 zavŕšil získaním titulu PhDr.
Skúsenosti, prax
- Od mája 2016 pôsobí ako člen predstavenstva a od decembra 2016 aj riaditeľ sekcie stratégie a riadenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
- Od roku 2000 pôsobil ako pedagóg na Katedre medzinárodného práva a európskeho práva PF UK v Bratislave. Najskôr ako asistent, neskôr odborný asistent a napokon docent a rok aj ako prodekan fakulty pre vzťahy s odbornou verejnosťou (2015/2016).
- Posledných päť rokov (2011 - 2016) bol vedúcim katedry. V minulosti bol aj členom akademického senátu fakulty (2010 - 2015) a neskôr členom vedeckej rady fakulty (2011 - 2016). Od októbra 2017 je na univerzite uvoľnený na výkon verejnej funkcie.
- Od roku 2003 vykonával samostatnú advokátsku prax. Právne služby poskytoval najmä v oblasti občianskeho a obchodného práva, takisto aj ústavného práva a správneho práva. Od mája 2016 má pozastavený výkon advokácie.
- Pôsobil ako člen revíznej komisie Slovenskej advokátskej komory a je členom skúšobnej komisie SAK pre advokátske skúšky, kde skúša aj ústavné právo.
- Vyskúšal si aj pôsobenie vo finančnom sektore. Sedem rokov (2009 - 2016) spolupracoval so spoločnosťami pôsobiacimi na finančnom trhu, bol poisťovacím maklérom a obchodníkom s cennými papiermi.
- S politikou prišiel do kontaktu ako asistent poslanca NR SR za Stranu občianskeho porozumenia Petra Finďa (2001- 2002), ktorý bol členom zdravotníckeho výboru. Mal na starosti prípravu návrhov zákonov z oblasti zdravotníctva.
Plusy/mínusy
- Ako advokát zastupoval klientov pred Ústavným súdom SR. Pre iné právne kancelárie pripravoval právne stanoviská v konaní pred Ústavným súdom a právne stanoviská o možnosti podania sťažnosti na Ústavný súd SR.
- Je odborníkom na medzinárodné právo. V publikačnej činnosti sa venoval otázkam medzinárodného súkromného práva, medzinárodného obchodného práva, obchodného práva a práva Európskej únie. V rámci toho aj ústavnoprávnym otázkam, napr. v oblasti aplikácie právnych noriem cudzieho štátu, v otázkach týkajúcich sa verejného poriadku a otázkach vzťahu medzinárodného práva, práva EÚ a vnútroštátneho práva.
- Je podozrenie, že významný manažérsky post v štátnej zdravotnej poisťovni môže zastávať v skutočnosti ako neoficiálny stranícky nominant, aj keď to nepriznal. Táto skutočnosť prestavuje otáznik nad jeho morálnym profilom a potenciálnu hrozbu, že sudcovskú funkciu nemusí v prípade zvolenia vykonávať nezávisle a nestranne.
- Je pomerne slabo jazykovo vybavený. Ovláda anglický jazyk slovom a písmom na úrovni B2, čo je kategória samostatný používateľ. Odborné jazykové vzdelávanie zamerané na právnickú angličtinu neabsolvoval.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Transparency International Slovensko

Beata
Balogová
