Profil Ľuboša Szigetiho je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári sa skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Šesťdesiatročný JUDr. Ľuboš Szigeti je nominantom Slovenskej komory exekútorov.
Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave z roku 1982, kde ukončil štúdium v odbore právo. O rok neskôr dovŕšil svoje vzdelanie ziskom titulu doktor práv (JUDr.) po úspešnom vykonaní štátnej rigoróznej skúšky.
Prax: Ľuboš Szigeti strávil rok na Najvyššom súde
V súčasnosti je sudcom Okresného súdu Galanta, na ktorého čele stojí od roku 2012 ako predseda (túto funkciu vykonával aj v rozmedzí rokov 2000 až 2007).
V minulosti si okrem okresného súdnictva v Galante vyskúšal aj pôsobenie vo vyšších inštanciách. V rokoch 1990 až 1993 bol trikrát dočasne pridelený na Krajský súd v Bratislave a v rokoch 2007 až 2008 dokonca strávil 12 mesiacov na Najvyššom súde SR.

Tento galantský právnik má tak tridsaťšesťročnú prax, z toho viac ako 34 rokov je sudcom.
V životopise si okrem viacerých študijných pobytov a školení v domácom i zahraničnom prostredí uvádza aj niekoľko publikácií. Negatívom je, že väčšina jeho vzdelávacej činnosti sa udiala minimálne pred desiatimi rokmi, pričom v poslednom období žiadne výraznejšie úspechy v tejto oblasti nezaznamenal.
Hoci je Ľuboš Szigeti nepochybne súčasťou staršej a skúsenej garnitúry slovenských sudcov, je diskutabilné, či ho možno hodnotiť ako všeobecne uznávanú osobnosť v oblasti práva. Navyše ani nejde o natoľko verejne známu osobnosť, aby bolo možné urobiť si dôkladnejší prehľad o jeho hodnotovom nastavení či morálke.
Plus: vystúpil proti Harabinovi
V minulosti však jeho meno zarezonovalo vo vyjadrení vtedajšieho predsedu Súdnej rady SR Štefana Harabina, ktorý v januári 2012 brojil proti Ministerstvu spravodlivosti SR slovami: "Predsedov súdov budú vyberať politické komisie, ktoré majú jednoznačné zadania. Už teraz je napríklad jasné, že víťazom výberového konania na Okresný súd v Galante sa má stať pán Luboš Szigeti. Takto politicky vybraní predsedovia súdov musia byť zákonite odvolaní."
Szigeti bol totiž jedným zo sudcov, ktorý verejne vystúpili proti rastúcemu vplyvu Harabina naprieč celou súdnou mocou, podpísal aj výzvu Päť viet smerovanú proti pôsobeniu Štefana Harabina na čele súdnictva.
Mínus: v hodnotení Transparency patril
k podpriemeru
Pri prezeraní dokumentov poskytnutých Ľubošom Szigetim v rámci jeho kandidatúry na post ústavného sudcu takmer okamžite udrie do očí ich stručnosť a málo precíznosti venovanej pri ich vypracovaní.

Ako príklad možno uviesť životopis a motivačný list, v ktorých sa nachádza hneď niekoľko gramatických chýb a preklepov (napr. frázy "popri výkonu sudcovského povolania", "absolvoval som viaceré študijne pobyty", "počas mojej bohatej sudcovskej kariéry som rozhodol tisíce súdnych prípadov z, ktorých rozhodnutí nejeden sa stal takzvaným judikátom", "je mi veľkou cťou už to, že môžem byť kandidátom tento post" a pod.).
Úspornosť pri odôvodnení kandidatúry zvolila aj Slovenská komora exekútorov, ktorá Szigetiho nominovala. Všetky argumenty zhrnula jednou vetou, pričom iní uchádzači predložili podrobne odôvodnené nominácie od zodpovedných subjektov.
Sumárne sa preto javí, akoby príprave dokumentácie nebola venovaná príliš veľká pozornosť. Rozhodne nie taká, ako by si kandidatúra na taký významný post zaslúžila.
Za povšimnutie stojí aj skutočnosť, že v hodnotení sudcov Transparency International Slovensko z rokov 2013 a 2015 dosiahol Ľuboš Szigeti nelichotivé výsledky najmä pri posudzovaní percentuálnej úspešnosti potvrdenia rozhodnutí nadriadeným súdom.
V oboch prípadoch nedosiahol ani 50-percentnú úspešnosť a spomedzi občianskoprávnych sudcov patril skôr k podpriemeru v hodnotení kvality rozhodnutí.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd"vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Ján Ivančík, Transparency International Slovensko

Beata
Balogová
