BRATISLAVA. V motákoch, ktoré posielal Marian Kočner z väzby prostredníctvom svojho advokáta, spomínal nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a naznačoval v nich aj pokus o ovplyvňovanie ústavného sudcu Mojmíra Mamojku.
V jednom z takýchto motákov sa Kočner napríklad podľa Denníka N sťažoval na to, že Ústavný súd nevyhovel jeho sťažnosti a ponechal ho vo väzbe.
Súd Kočnerovu žiadosť zamietol vlani 11. septembra. Prípad mal na starosti čerstvý ústavný sudca a bývalý poslanec Smeru Mojmír Mamojka.
„Chcem vedieť, prečo zlyhal Mamojka! RF to mal vybaviť,“ písal Kočner podľa Denníka N.
Mamojka sa odvoláva na svoju voľbu
Exposlanec Smeru Mamojka pre Denník N teraz povedal, že keďže ho do funkcie ústavného sudcu navrhol Robert Fico, Kočner zrejme uvažoval, že majú blízke vzťahy a bude konať v jeho prospech.

„Nič také sa nestalo, s bývalým premiérom som nebol v žiadnom kontakte, nikto ma neatakoval. V tejto veci navyše rozhodoval senát, nie samosudca. Na prepustenie z väzby neboli žiadne argumenty. Keby bola väzba nezákonná, tak sa za nič nezakrývam, ale žiadne takéto argumenty neboli,“ povedal Denníku N Mamojka.
Takzvané motáky, teda lístočky, ktoré sa pašujú z väzby, posielal Kočner prostredníctvom svojho obhajcu Andreja Šabíka svojmu kamarátovi a spolupracovníkovi Petrovi Tóthovi. Ten sa neskôr prihlásil na polícii a svedčil o tom, ako robil Kočnerovi spojku v iných prípadoch.
Kočner tajnú konverzáciu prostredníctvom motákov udržiaval od konca júna, keď ho zadržali v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, až do konca septembra. Práve vtedy polícia zadržala štvoricu podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
„Už si mi zostal len ty brath a Marek,“ písal podľa Denníka N Kočner ešte Petrovi Tóthovi, bývalému novinárovi a exriaditeľovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby. Marekom myslel zrejme advokáta Mareka Paru, ktorý ho zastupuje v iných prípadoch.
Koho by Kočner označil ako „bratha“ nie je jasné. Dvaja muži s priezviskom Brath sú prepojení s bezpečnostnou firmou Miroslava Bödöra – Bonul. Norbert Bödör je jeho syn. Peter Brath je bývalým zamestnancom Bonulu, Dušan Brath je podľa zistení portálu aktuality.sk jeho brat. Dušan Brath sedel v komisii, ktorá vyberala víťaza zákazky na za 27 miliónov eur na ochranu objektov Slovenskej pošty. V tendri v roku 2016 uspel práve Bonul, o ktorom písal aj Kuciak. Pavel Brath je zas bývalý krajský riaditeľ polície v Bratislave.
Advokát Šabík, ktorý mal Kočnerove motáky vyniesť, to odmieta. V tejto súvislosti ho už vyšetruje polícia.
Obracal sa na Bödöra a Kováčika
Kočner z väzby volal na pomoc podľa Tóthovej výpovede aj motákov, ktoré sú vo vyšetrovacom spise, aj nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Nazýval ich podľa denníka N „kamoš“ a „kamošov Dušan“.
Tóth podľa Denníka N vo výpovedi pre políciu hovorí o tom, že Bödör spolufinancoval aj sledovanie viacerých novinárov, ktorým Kočner poveril práve Tótha.
Informácie mal zbierať pravdepodobne preto, aby mohol Kočner neskôr novinárov diskreditovať.
Norberta Bödöra už raz policajti plánovali zadržať, aby ho vypočuli. Nitriansky oligarcha sa však sám prihlásil na polícii, aby vypovedal a uviedol, že o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nič nevie.
Odkiaľ Bödör o plánoch polície vedel, sa zistiť nepodarilo.
Príkaz na zadržanie Bödöra dávali dozoroví prokurátori, ale tí o ňom nemuseli hovoriť Dušanovi Kováčikovi. Ten akýkoľvek blízky vzťah s Bödörom pre Denník N odmieta.
„Informácie o takzvanom kamarátstve s touto osobou mám len z médií. Osobu Norberta B. som stretol na kultúrno-športových podujatiach tak, ako stovky ďalších ľudí, pred asi 8 až 10 rokmi. Nemám s ním žiadny a už vôbec nie takzvaný nadštandardný vzťah,“ povedal Kováčik pre Denník N.

Beata
Balogová
