Profil Antona Dulaka je súčasťou série Prečo je dôležitý ústavný súd
Už vo februári skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Meno Anton Dulak je známe pre väčšinu študentov práva, ktorí navštevovali niektorú z právnických fakúlt na západnom Slovensku za posledných minimálne dvadsať rokov.
Pedagóg s vyše tridsaťročnou akademickou kariérou, ktorý sa už môže pýšiť aj titulom profesor, sa aktuálne vydal i na cestu kandidatúry na ústavného sudcu.
Nominant Notárskej komory Slovenskej republiky sa špecializuje na občianske právo, a to najmä na práva spotrebiteľov a zodpovednosť za škodu.
Kiska mu udelil profesorský titul
Dulakov akademický životopis je vcelku bohatý. Má za sebou dlhoročné pôsobenie na svojej alma mater, ktorou je Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, vyše desať rokov strávil aj na vysokej škole v Sládkovičove (dnes VŠ Danubius).
Na konte má tiež kratšie pôsobenia na právnických fakultách v Banskej Bystrici a bratislavskej Paneurópskej vysokej škole, kde vyučuje v súčasnosti. Profesorský titul mu udelil v máji 2018 prezident Andrej Kiska.

Hoci je Dulak kariérne najmä akademikom, svoju prax rozvíjal aj v iných oblastiach. Od roku 1991 bol zapísaný v Komore komerčných právnikov, po jej transformácii sa stal členom Slovenskej advokátskej komory (SAK).
Na stránke SAK sa nachádza v zozname advokátov, ktorých výkon advokácie bol pozastavený.
V životopise Anton Dulak neuvádza žiadnu advokátsku kanceláriu, v ktorej pôsobil. Z obchodného registra sa možno dozvedieť, že od roku 2009 bol spoločníkom a konateľom Advokátskej kancelárie JUDr. Anton Dulak.
Od februára 2018 sa spoločnosť transformovala a premenovala na A&D Juris Educatio, z jej podnikania vypadlo poskytovanie právnych služieb a z Dulaka sa stal jeden z dvojice spoločníkov. Druhým je jeho manželka Denisa Dulaková Jakúbeková.
Pri pohľade na ekonomické ukazovatele je zrejmé, že táto spoločnosť v posledných rokoch rozhodne nie je hlavným zdrojom príjmov pre domácnosť Dulakovcov. Zatiaľ čo v roku 2009 dosahovala vtedy ešte advokátska kancelária ročné tržby vo výške 35-tisíc eur a zisk presahujúci 13-tisíc eur, v roku 2017 sa firma dostala do straty 4082 eur a tržby jej klesli na 795 eur.
V minulosti figuroval aj ako spoločník vo firmách I M A G O; S B A Slovakia, S. B. A.
Anton Dulak pôsobil aj na ministerstve dopravy
V oblasti občianskeho práva patrí Dulak medzi popredných slovenských akademikov, čo potvrdzuje aj jeho štvorročné pôsobenie ako národného experta pre prijímanie vnútroštátnej legislatívy zameranej na spotrebiteľské právo.
Medzi odbornou verejnosťou rezonovalo v minulosti meno tohto kandidáta zrejme omnoho viac v súvislosti s plánovanou rekodifikáciou Občianskeho zákonníka. Dulak bol v rozmedzí rokov 2007 až 2015 členom a aj predsedom rekodifikačnej komisie, ktorá v závere svojho „mandátu“ predstavila aj paragrafové znenie svojej práce.

Napriek tomu minister spravodlivosti Tomáš Borec v roku 2015 rozhodol o nahradení Dulakovej komisie, ktorej práca nenašla v súčasnom návrhu Občianskeho zákonníka svojho pokračovateľa. Rekodifikačný proces sa aj napriek nevôli pôvodnej komisie začal odznova.
Z novších pôsobísk možno taktiež spomenúť ministerstvo dopravy a výstavby (pod vedením súčasného ministra Árpáda Érseka), kde rok pôsobil ako riaditeľ odboru vonkajšej legislatívy, ako aj jeho súčasné zamestnanie v pozícii projektového manažéra v spoločnosti Breitspur Planungsgesellschaft mbH (firma zameraná na realizáciu širokorozchodnej železnice z východnej Ázie cez Slovensko do Viedne).
Plus: Anton Dulák je dlhoročný akademik
Sumárne možno Dulaka hodnotiť ako dlhoročného akademika, ktorý má v tejto oblasti bohaté skúsenosti, no nechýba mu ani aplikačná zložka.
Medzi jeho odbornými publikáciami nechýba ani participácia na viacerých odborných komentároch k zákonom.
Mínus: verejnosť nepozná jeho postoje
Na verejnosti však nie je veľmi známy a jeho vyjadrenia sú zaznamenané najmä pri odborných témach. V otázke hodnotového nastavenia či morálnej integrity je preto ťažké vyniesť akýkoľvek úsudok.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Ján Ivančík, Transparency International Slovensko

Beata
Balogová
