Profil Kajetána Kičuru je súčasťou série Prečo je dôležitý ústavný súd
Už vo februári skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Kajetána Kičuru nominoval poslanec Smeru-SD Ján Podmanický.
Vyštudoval právo na UPJŠ v Košiciach, kde zložil v roku 2001 rigoróznu skúšku. Absolvoval tiež kurz týkajúci sa aplikácie právnych noriem EÚ v rozhodnutiach súdov SR.
Kajetán Kičura šéfuje hmotným rezervám
Od roku 1996 pôsobil jedenásť rokov ako predseda senátu na Okresnom súde v Čadci. Následne sa počas Harabinovho ministrovania stal predsedom Okresného súdu v Čadci.
Odtiaľ ho v čase Radičovej vlády odvolala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Medzi rokmi 2005 a 2012 pôsobil ako lektor na Žilinskej univerzite v Žiline a na Paneurópskej vysokej škole.
Od roku 2012 je predsedom Správy štátnych hmotných rezerv, ktorým je doteraz, zároveň je členom rady Protimonopolného úradu, čo v životopise priloženom k návrhu kandidatúry neuvádza.
Mínusy: Kičura sa ústavnému právu nevenoval
Neovláda anglický jazyk a v životopise neuvádza žiadnu publikačnú činnosť. Taktiež sa podľa neho nevenoval oblasti ústavného práva.
V praxi rozhodoval v najmä v oblasti občianskeho a rodinného práva. Ako lektor pôsobil na ústave celoživotného vzdelávania a fakulte ekonómie a podnikania.
Motivačný list priložený k životopisu je extrémne krátky (polovica A štvorky).
Stojí za povšimnutie
S Kičurom ako predsedom SŠHR, kam ho nominoval Smer, sa spájajú viaceré kauzy.
V roku 2014 Hospodárske noviny informovali, že štátny úrad pod jeho vedením nevýhodne nakúpil pšenicu a cukor. Sedemstotisíc eur štát údajne prerobil na premrštených cenách, ktoré za komodity zaplatil okrem iných aj firme Montir.
Tú vlastní partner finančnej skupiny J&T - Igor Rattaj. Rattaj odmietol, že by marže jeho firmy boli prehnané. Štát mohol ušetriť, ak by nakupoval cez burzu a bez sprostredkovateľskej firmy.
V roku 2014 Kičura predĺžil s Bödörovým Bonulom zmluvy na stráženie objektov. Obstarávanie navyše prebehlo úspešne až na tretíkrát. Úrad pre verejné obstarávanie prikázal prvé dve súťaže zrušiť, pretože hmotné rezervy porušili zákon. Pri obstarávaní nastavili diskriminačné požiadavky, ktoré spĺňal len Bonul.
V roku 2014 sa SŠHR pod Kičurovim vedením umiestnila v rebríčku najdrahších štátnych áut, ktorý zostavila Transparency International. Pre svoje vedenie kúpila Mercedes E 400 za 67-tisíc eur. Skončila tak druhá po guvernérovi NBS.
Ján Podmanický, ktorý navrhol Kičuru za sudcu Ústavného súdu, podporil aj Martina Daňa v kandidatúre na prezidenta SR.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil spracovala nadácia Zastavme korupciu

Beata
Balogová
