Profil Lucie Kurilovskej je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári sa skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Luciu Kurilovskú nominovala Univerzita Komenského.
Absolvovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského s červeným diplomom, na rovnakej fakulte získala neskôr aj titul PhD. Docentúru si urobila na bratislavskej Paneurópskej vysokej škole.
V roku 2017 získala titul doctor honoris causa na Policajnej akadémii Českej republiky. V roku 2018 ju prezident vymenoval za profesorku v odbore trestné právo.
Dlhodobo pôsobí aj ako vedecká pracovníčka Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied.
Lucia Kurilovská je dlhoročná akademička
Po skončení školy, tesne po zmene politického režimu, pracovala ako právnička pre novozaložené firmy a medzinárodný obchod. Krátko pôsobila aj ako advokátska koncipientka.
Od roku 1993 doteraz pôsobí na Katedre trestného práva Právnickej fakulty UK. V rokoch 2012 – 2013 riadila sekciu trestného práva na ministerstve spravodlivosti, od roku 2013 radila ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi za druhej Ficovej vlády.
Plusy: Kurilovská kritizuje nízku vymožiteľnosť práva
Za jej pôsobenia na ministerstve sa formovali novely Trestného poriadku a Trestného zákona, svoju zásluhu má aj na novom zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý začal platiť od polovice roka 2016.
Otvorene kritizuje nízku vymožiteľnosť práva na Slovensku. Často v médiách komentuje právny postup pri rôznych trestných kauzách.
Kurilovskú navrhol do akadémie priamo Kaliňák
Rektorkou Akadémie Policajného zboru je od augusta 2014 a stala sa vôbec prvou ženou v tejto pozícii.
Bola zároveň prvým rektorom, ktorého do tejto funkcie nenavrhol senát akadémie, ale samotný minister vnútra. Pravidlá voľby sa zmenili práve za vlády Smeru.
Jej vymenovanie prezidentom však trvalo dlhšie, ako je bežné. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák o jej nominácii hovoril už v roku 2013, no s návrhom na jej vymenovanie prezidentovi otáľal.
Spájalo sa to s kritikou Kurilovskej smerom k vtedajšiemu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi za to, že nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
Za rektorku ju vymenoval nakoniec až nasledujúci rok už nový prezident Andrej Kiska a potom, ako získala titul docent.
Stojí za zmienku
V roku 2015 hovorila o "prekročení právomoci", keď Harabinov senát Najvyššieho súdu spochybnil zákonnosť takzvanej policajnej inšpekcie, ktorá funguje na ministerstve vnútra a preveruje činnosť Policajného zboru.
V súvislosti s nehodou exministra Daniela Lipšica, počas ktorej v roku 2016 svojím vozidlom usmrtil chodca, pre médiá uviedla, že by mu mohol v trestnom konaní priťažiť vyšší vek usmrteného.
Majetkové priznanie nemá zverejnené na stránke akadémie, keďže jej pôsobenie podlieha zákonu o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru.
Kurilovská je spoluautorkou veľkého projektu Elektronický systém monitoringu osôb (ESMO), ktorý pomáhala presadiť bývalému ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi (nominant Smeru).
Eurofondový projekt za vyše dvadsať miliónov eur, prinášajúci do praxe elektronické náramky, sa ukázal byť ako problematický. Systém totiž nedokázal doteraz zabezpečiť zvýšenie miery ukladania alternatívnych trestov ani odľahčiť preplnené väznice.
Exministerka Žitňanská označila očakávania prínosov systému za "nadsadené". Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že vykazuje vysokú mieru neúčinnosti a neefektívnosti a nie sú naplnené jeho základné ciele a očakávané prínosy pre spoločnosť.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil spracovala Nadácia Zastavme korupciu

Beata
Balogová
