Profil Petra Straku je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári sa skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
Petra Straku nominovala Právnická fakulta Trnavskej univerzity.
Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach skončil v roku 1989.
Najskôr pôsobil ako sudca na prešovskom okresnom súde. Od roku 1997 predsedal senátu odvolacieho súdu na Krajskom súde v Prešove a pôsobil externe aj ako pedagóg na Justičnej akadémii.
Riadil aj sekciu legislatívy civilného práva na ministerstve spravodlivosti, odkiaľ sa vrátil na Krajský súd v Prešove. Na tom od roku 2015 predsedá občianskoprávnemu kolégiu.

Medzi rokmi 2006 a 2010 stážoval na sekcii legislatívy ministerstva spravodlivosti. Od júna 2012 do polovice roka 2017 pôsobil v Súdnej rade SR. Pôsobí aj ako pedagóg na Trnavskej univerzite.
Stojí za zmienku
V roku 2015 ako člen Súdnej rady vyzval na demisiu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca pre zlý finančný stav na košických súdoch.
O rok neskôr požadoval disciplinárne stíhanie pre siedmich členov rady, ktorí mali v rozpore s legislatívou zdvojené funkcie. Súdna rada predtým len tesne v hlasovaní rozhodla, že v tom etický problém nevidí. Podnet na stíhanie nakoniec nepodal.
Na prešovskom krajskom súde patrí Straka k najaktívnejším sudcom podľa počtu pojednávaní a rozhodnutí. Jeho rozhodnutie v spore mesta Humenné s občanom, ktorý užíval nájomný byt, bolo medzi vybranými ocenenými Judikátmi roka 2016.
Pripravoval legislatívu
Počas pôsobenia na ministerstve spravodlivosti za prvej vlády Roberta Fica, keď rezortu šéfoval Štefan Harabin, Straka spolupracoval na viacerých kľúčových zmenách v oblasti ochrany spotrebiteľov a podmienok spotrebiteľských zmlúv.
Napríklad na regulácii prevodu nehnuteľností finančne zadlžených klientov, zavedení úrokového stropu odvodeného od sadzby centrálnej banky na všetky aj nebankové úvery.
Návrhu sa vyčítalo, že nebol prerokovaný s rezortom financií a finančnými inštitúciami. Fungoval napriek tomu v praxi niekoľko rokov. Na ministerstve zároveň predsedal komisii, ktorá posudzovala podmienky spotrebiteľských zmlúv.
V hodnotení svojho pôsobenia na ministerstve okrem iného uviedol: "Ľutujem, že sa nepodarilo nastaviť disciplinárne stíhanie právnických profesií, aby nerozhodovali kolegovia o kolegovi."
V poslednom zverejnenom majetkovom priznaní za rok 2017 uvádza bezpodielové vlastníctvo pozemku a rozostavaného rodinného domu v celkovej hodnote približne stotisíc eur. Vlastníctvo k obom je staršieho dátumu.
V roku 2017 tiež uviedol spolu päť úverov, z toho jeden hypotekárny, ktorý si vzal v roku 2015. Ku koncu roka 2016 hodnota úverov, za ktoré ručí spolu s manželkou, presahovala 86-tisíc eur, zostatok úverov za rok 2017 zverejnený nie je.
Podľa majetkového priznania presiahol jeho čistý ročný príjem z funkcie sudcu 41-tisíc eur.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil spracovala Nadácia Zastavme korupciu

Beata
Balogová
