Profil Štefana Kseňáka je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Pod kandidatúrou Štefana Kseňáka je podpísaná Slovenská advokátska komora.
Štefan Kseňák absolvoval na košickej UPJŠ magisterské (ukončené v 1994) aj doktorandské štúdium (ukončené v 2001) práva.
Kseňák vyučuje ústavné právo
Od roku 1994 pôsobí ako odborný asistent na Katedre ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Vyučuje ústavné právo, podieľa sa na výskumných projektoch, prednáša a publikuje na tému ústavného práva, volebných zákonov alebo ľudských práv.
Z menšieho počtu vyjadrení pre médiá môže zaujať názor z roku 2011, že negramotné osoby by nemali vykonávať funkcie starostov.
Advokátom je od roku 2000, podľa verejne dostupných informácií nevystupoval vo väčších kauzách či kontroverzných rozhodnutiach a má aj skúsenosti so zastupovaním pred Ústavným súdom.
V advokátskej komore pôsobí ako predseda II. odvolacieho disciplinárneho senátu a člen skúšobnej komisie. Medzi rokmi 2015 a 2018 bol zvolený za člena disciplinárneho senátu Súdnej rady.
Stojí za povšimnutie
Medzi rokmi 1999 a 2002 pôsobil v akciovke United Business Services, neskôr premenovanej na Daniel J. Kratky, Ksenak, Laskovsky & Partners.
Jeden z jej partnerov, Krátky, v tom čase zastupoval aj firmu Drukos, dnes jeho firmy obhospodarujú na Slovensku viac pôdy ako Babiš, vlastní viaceré košické médiá.
V roku 2001 predstavila Aliancia nového občana Kseňáka ako svojho tieňového ministra spravodlivosti. Nebol členom strany, pracoval na tvorbe volebného programu ANO. Vo svojom životopise to neuvádza.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd"vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil spracovala Nadácia Zastavme korupciu

Beata
Balogová
