Profil Michala Matulníka je súčasťou série Prečo je dôležitý ústavný súd
Už vo februári skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Michala Matulníka na Ústavný súd navrhla Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy.
Rigorózna skúška z nekalej súťaže
Štúdium práva skončil v roku 1998 na bratislavskej Univerzite Komenského. O dva roky neskôr zložil na tej istej škole rigoróznu skúšku, v práci písal o nekalej súťaži.
Krátko nato si vzdelanie rozšíril externým štúdium anglického práva a práva Európskej únie na univerzite v Cambridgei.
Advokát s medzinárodnou praxou
Od roku 2002 je Matulník advokátom. Najprv spolupracoval s medzinárodnou právnickou firmou Allen & Overy, neskôr si otvoril vlastnú prax. Jeho špecializáciou je sporová agenda v ústavnom, obchodnom, občianskom a správnom práve. Aktuálne zastupuje klientov v asi šesťdesiatich sporoch.
Pred rokom 2002 bol koncipientom, v advokátskej kancelárii pracoval ako právny asistent už počas magisterského štúdia.
Plusy: skúsenosti s ústavným právom
Z Matulníkovho profilu vyplýva, že má nemalé skúsenosti s ústavným právom. Najmenej dva roky bol externým poradcom sudcu Ústavného súdu Juraja Horvátha.

Horváth sa na Ústavný súd dostal ako nominant SMK napriek tomu, že ho v minulosti odsúdili za krátenie dane.
Keď kandidoval, trest mal už zahladený. V čase, keď Matulník Horváthovi radil, tieto informácie ešte verejne známe neboli.
Ako advokát poskytoval právne služby alebo zastupoval klientov vo vyše štyridsiatich prípadoch pred Ústavným súdom. V životopise vyzdvihol okrem iného nález, ktorým Ústavný súd zrušil 19 rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví určujúcich maximálne ceny energie a plynu.
Publikačná činnosť, ktorú Matulník spomína, je iba z minulého roku - oba články zverejnené v odborných časopisoch sa však týkajú ústavného práva.
V jednom z nich Matulník kritizuje spôsob, akým politici v roku 2017 zrušili Mečiarove amnestie. Právna cesta, akou sa rozhodli pri rušení ísť, mu nepripadá správna ani situácii primeraná. Podľa neho porušila viaceré princípy právneho štátu.
V máji 2018 sa Matulník pridal medzi signatárov výzvy za lepšiu voľbu sudcov Ústavného súdu. Argumentovali zlými skúsenosťami v minulosti. Navrhli preto, aby kandidáti potrebovali pri – verejnom - hlasovaní v parlamente 90 hlasov v prvom a 76 v druhom kole. Žiadali ich kvalitnejšie vypočutie či cyklickú obmenu sudcov po štyroch rokoch.
Mínusy: raz už vo voľbe neuspel
Matulník sa už raz o funkciu ústavného sudcu snažil. V novembri 2015 ho do Košíc navrhli poslanci KDH Ján Figeľ a Pavol Abrhan.
Na vypočutí pred ústavnoprávnym výborom parlamentu Matulník vtedy podľa zápisu povedal, že pôsobenie na Ústavnom súde je „determinované inštitúciou samou, ktorá je skôr reaktívna a pasívna a je limitovaná podaniami, ktoré dôjdu, a individuálne vo vzťahu k jednotlivým sudcom je limitovaná aj tým, že sa rozhoduje v senáte alebo v pléne“.

Parlament ho nakoniec prezidentovi neposunul. Dostal 20 zo 104 hlasov.
V tom období sa Matulník vyhol odpovedi na anketovú otázku Denníka N, či patria politici na Ústavný súd. Tvrdil, že ak spĺňajú kritériá, môžu byť navrhnutí.
Ku kultúrno-politickej rovine tejto otázky sa ako kandidát vyjadriť nechcel. Rovnako odmietol hodnotiť prácu predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej.
Pracoval s Ľubomírom Fogašom
Matulníkova webstránka dnes obsahuje len základné kontaktné údaje a upozornenie, že je v rekonštrukcii. Ešte v septembri 2018 však vyzerala inak. Vyplýva to z údajov služby Wayback Machine, ktorá archivuje obsah internetu.
Pod značkou FMCS Fogaš & Matulník na nej Matulník figuroval ako partner v tíme právnikov, medzi ktorými bol uvedený aj Ľubomír Fogaš, exposlanec SDĽ, ktorý sa považuje za jedného z tvorcov slovenskej ústavy.
Matulníkova advokátska firma sídli podľa obchodného registra v budove firmy, ktorú Fogaš spoluvlastní.
Matulník v podkladoch pre kandidatúru uvádza, že nie je členom žiadnej politickej strany. Jeho apolitickosť vyzdvihuje v odôvodnení návrhu aj dekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy.
V motivačnom liste Matulník píše, že jednou z motivácii prečo kandidovať bol aj záujem o jeho osobu, ktorý registroval v médiách. Jeho meno sa v októbri 2018 objavilo v zozname Trendu, ktorý za pomoci päťdesiatky expertov vytypoval vhodných kandidátov na Ústavný súd.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, projektu Biela vrana a denníka SME.