SME

Za slušné Slovensko vyzýva Fica, aby sa vzdal kandidatúry

Nenechajme si uniesť ústavný súd, vyzývajú.

Robert Fico. Robert Fico. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzýva poslanca Národnej rady SR Roberta Fica, aby sa vzdal kandidatúry na sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Podľa nich je ústavný súd nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fico je previazaný s politikou

"Jeho úlohou je byť protiváhou a poslednou „kontrolou“ pre moc zákonodarnú a moc výkonnú. Robert Fico je tak pripútaný a previazaný s politikou, že už len jeho kandidatúra na sudcu ústavného súdu spôsobuje nedôveru občanov k celému výberovému procesu kandidátov na sudcov a znižuje vážnosť samotného ústavného súdu," uvádzajú Juraj Šeliga a Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí sa podpísali pod tlačovú správu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Žilinčík: Fico hájil dobre pozíciu štátu, ale nie ústavných slobôd (video) Čítajte 

Podľa iniciatívy je Ficova kandidatúra symbolom snahy o politizáciu a ovládnutie súdnej moci politikmi a ich záujmami. Súdna moc má, podľa nich, zostať nezávislá a nestranná.

"Každý sudca, o to viac sudca Ústavného súdu SR, by mal celou svojou osobnosťou a svojím konaním poskytovať záruku nezávislosti a nestrannosti. Sudcovia Ústavného súdu SR musia byť nielen nezávislí a nestranní, ale musia sa tak aj javiť.," uviedli Šeliga a Farská.

"O Robertovi Ficovi už dnes vieme, že sa ani len nejaví ako nezávislý a nestranný, keďže je predsedom politickej strany a ešte pred pár mesiacmi bol premiérom, nehovoriac o všetkých kauzách, ktoré sa s jeho menom a vládou spájajú. Vyzývame Roberta Fica, aby stiahol svoju kandidatúru na sudcu ústavného súdu a neznižoval už tak nízku dôveru v slovenské súdnictvo," dodávajú Šeliga a Farská.

SkryťVypnúť reklamu

Prednosť pre odborníkov s charakterom

Iniciatíva Za slušné Slovensko takisto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby výber kandidátov na sudcov ústavného súdu nebol predmetom politikárčenia, ale skutočným výberom takých kandidátov, ktorí preukážu odborné a charakterové kvality zodpovedajúce funkcii sudcu Ústavného súdu SR.

"Nenechajme si uniesť ústavný súd. Na tom, kto bude ústavným sudcom záleží," uzavreli Šeliga a Farská.

40 uchádzačov

O deväť voľných talárov na Ústavnom súde SR zabojujú vo februári súčasní elitní sudcovia, advokáti, notári, exekútori či politici.

Prečítajte si tiež: Kto je medzi kandidátmi na ústavných sudcov? Čítajte 

Uchádzači ešte pred voľbou absolvujú verejné vypočutie, ktoré odštartuje v stredu 23. januára pred Ústavnoprávnym výborom NR SR.

Výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien.

SkryťVypnúť reklamu

Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatka 25. januára.

Nasledovať bude voľba Národnej rady SR, ktorá zvolí 18 kandidátov, z ktorých vymenuje prezident polovicu.

Robert Fico

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Tichá epidémia bolesti chrbta: Dostupná pomoc pre tisíce ľudí
  2. Na Slovensku sú lídrom. Málo sa u nás stavia
  3. Ako zvládnuť prvý mobil a udržať si dôveru v rodine
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivské rezorty do hodiny od letiska
  5. Na potulkách chuťami: od zemiakov po syry, všetko je doma
  6. Rozvrh hodín s kalendárom prázdnin v denníkoch SME a Korzár
  7. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia
  8. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať
  1. Hodnotenie profesionála: Maldivské rezorty do hodiny od letiska
  2. Jesenné tvorenie pre krajší domov aj nápaditý šatník
  3. Na Slovensku sú lídrom. Málo sa u nás stavia
  4. AL-AUTO dokazuje, že špičkový autoservis môže byť women-friendly
  5. Naši starí rodičia si peniaze zakopávali do zeme
  6. Zuzana Porubjaková a Miro Jaroš v naozaj otvorených rozhovoroch
  7. Prvý mobil ako skúška dôvery medzi rodičom a dieťaťom
  8. Rozvrh hodín s kalendárom prázdnin v denníkoch SME a Korzár
  1. Tichá epidémia bolesti chrbta: Dostupná pomoc pre tisíce ľudí 6 269
  2. Z čašníkov majiteľmi top hotelov: Stavili na lokálnosť a luxus 6 076
  3. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať 5 544
  4. Čo urobiť, keď sa na stene objaví trhlina? Farba ju nezachráni 5 467
  5. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 5 326
  6. Na začiatku ledva naškrabali 700 eur, dnes majú miliónové tržby 4 822
  7. Prvý mobil ako skúška dôvery medzi rodičom a dieťaťom 4 262
  8. Srí Lanka, Thajsko, Japonsko. Kde vás Ázia prekvapí najviac? 2 982
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti Trstíc.

Sledujte s nami live stream zo zápasu 2. kola Slovnaft Cupu: TJ Družstevník Trstice - ŠK Slovan Bratislava.


Sedemnástu etapu vyhral Talian Pellizzari.


Sportnet, TASR
Spor na tribúne o bejzbalovú loptičku.

Za vrátenie loptičky jej ponúkajú päťtisíc dolárov.


Jakub Miholek
Viktória Chladoňová s bronzovou a striebornou medailou z juniorských MS v cyklistike 2024.

Slovensko bude na MS v Rwande reprezentovať osem cyklistov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu