BRATISLAVA. Tajná aj verejná voľba ústavných sudcov v Národnej rade SR majú podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) svoje výhody aj nevýhody.
Gál uviedol, že on sám je súčasťou výkonnej moci a spôsob voľby je plne v rukách poslancov parlamentu.
"Z pozície ministra spravodlivosti, teda predstaviteľa výkonnej moci nemám kompetencie rozhodovať o spôsobe voľby, je to výlučne v rukách poslancov. Oba spôsoby voľby, verejná aj tajná majú svoje plusy i mínusy. Ústava SR pri tejto špecifickej voľbe necháva možnosť na schvaľovanie návrhu kandidátov na ústavných sudcov oboma spôsobmi," povedal pre agentúru Gál.
Národná rada SR bude v priebehu februára voliť 18 uchádzačov o post ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Noví sudcovia a sudkyne budú od zloženia sľubu vykonávať svoje funkcie najbližších dvanásť rokov.
Podľa ministra spravodlivosti je dôležité aj obdobie pred voľbou v parlamente. Až 40 uchádzačov ešte pred voľbou absolvuje verejné vypočutie, ktoré odštartuje v stredu 23. januára pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR.

Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatka 25. januára.
"V tejto mimoriadne dôležitej voľbe sudcov Ústavného súdu SR ide o veľa. Veľmi podstatné je najmä obdobie pred voľbou v Národnej rade SR a tiež verejné vypočutie kandidátov, aby sa do médií, k verejnosti a poslancom, ktorí budú rozhodovať, dostali relevantné informácie," dodal Gál.
Na vypočutí sa zúčastnia aj dvaja zástupcovia prezidenta SR. Novinkou je okrem vypočutia aj vyhotovenie priameho prenosu či audiozáznamu. Výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien.

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.
Uchádzači musia spĺňať aj základné predpoklady, napríklad dosiahnuté právne vzdelanie či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Výbor bude tieto náležitosti posudzovať po verejnom vypočutí. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku.