Profil Dagmar Fillovej je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári sa skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Dagmar Fillovú nominovala Univerzita Komenského v Bratislave s odôvodnením, že dlhodobo pôsobila vo verejnej správe a prednášala o medzinárodnej spolupráci v trestných veciach a trestnom práve.
Magisterský titul získala v roku 2002 na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Po ukončení štúdia pár mesiacov pôsobila na Okresnom úrade Banská Bystrica a následne menej ako osem mesiacov na Colnom riaditeľstve SR.

Jej ďalším zamestnávateľom na viac ako 14 rokov bolo Ministerstvo spravodlivosti SR, kde sa venovala najmä trestnému právu.
Pôsobí u prezidenta
Zastupovala Slovenskú republiku napríklad v Rade EÚ, kde podľa vlastných slov musela posudzovať, či je predložený legislatívny návrh EÚ alebo návrh medzinárodnej zmluvy v súlade s Ústavou SR či judikatúrou Ústavného súdu.
Minulý rok v januári začala pôsobiť v Kancelárii prezidenta SR na odbore legislatívy a milostí, kde sa zaoberá aj posudzovaním zákonov schválených Národnou radou SR z hľadiska ich súladu s Ústavou SR a prípravou podaní prezidenta SR na Ústavný súd SR.
Od roku 2004 sa venuje prednáškovej činnosti, ktorá sa odohrávala napríklad na pôde Justičnej akadémie Slovenskej republiky, Krajského súdu v Bratislave či Slovenskej advokátskej komory. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského prednášala v anglickom jazyku o európskom trestnom práve.
V rokoch 2003 až 2011 poskytovala právne poradenstvo obetiam trestných činov v poradni občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia v Bratislave.
Jej zákon stiahol Gál
Vo svojom životopise uvádza aktívnu znalosť anglického a nemeckého jazyka. Dlhoročné zastupovanie Slovenska na medzinárodnej pôde, ako aj prednášanie v angličtine potvrdzujú jazykovú vybavenosť.

Má slabšiu publikačnú činnosť, ktorej chýba zameranie na ústavné právo. Vo svojom životopise uvádza iba spoluautorstvo pri jednej publikácii – komentár z roku 2011 o európskom zatýkacom rozkaze.
Počas svojho pôsobenia na rezorte spravodlivosti za ministerky Žitňanskej pracovala na návrhu zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý aj mediálne obhajovala.
V septembri 2018 súčasný minister spravodlivosti Gábor Gál tento návrh stiahol z rokovania parlamentu, a to napriek tomu, že už bol v druhom čítaní. Zdôvodnil to tým, že boli k nemu výhrady a nemal dostatočnú podporu.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil spracoval Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť

Beata
Balogová
