BRATISLAVA. Národnú environmentálnu značku Environmentálne vhodný produkt už budú môcť získať aj výrobcovia biodegradovateľných plastových materiálov.
Podmienky na udelenie tejto značky pre biodegradovateľné výrobky musí ešte schváliť minister životného prostredia.
Prechod na obehový model
„Environmentálna značka je dobrovoľný nástroj, no jeho uplatňovanie má potenciál významne prispieť k zníženiu objemu plastového odpadu či efektívnejšiemu využívaniu materiálov a zdrojov, a tým prispieť k prechodu na obehový model hospodárstva, ktorý je jednou z priorít nášho rezortu,“ uviedol minister László Sólymos.

Dodal, že envirorezort dosiahol v boji proti plastovému odpadu viacero úspechov – spoplatnil používanie jednorazových plastových tašiek, zaviedol postupné zvyšovanie poplatkov za uloženie odpadov na skládku a v legislatívnom procese má zákon o zálohovaní PET fliaš a plechoviek.
Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva životného prostredia.
Nová generácia materiálov
Biodegradovateľné plastové materiály predstavujú novú generáciu materiálov, ktoré sú biologicky rozložiteľné v pôde, vode a morskej vode.
Osobitné podmienky na udelenie značky Environmentálne vhodný produkt pre tieto materiály hodnotia plasty z hľadiska úrovne ich biologickej odbúrateľnosti, obsahu prísad v materiáli a ich chemickej bezpečnosti a zdravotnej neškodnosti.
Biodegradovateľné plastové materiály nachádzajú uplatnenie najmä v oblastiach ako zdravotníctvo, balenie potravín, vrecká na bioodpad, mulčovacie fólie alebo jednorazové produkty z plastov.

Environmentálna značka je dobrovoľný nástroj, ktorého cieľom je zmiernenie negatívneho vplyvu spotreby a výroby na životné prostredie, zdravie, klímu a prírodné zdroje prostredníctvom podpory a uprednostňovania výrobkov a služieb s nižším negatívnym vplyvom na prírodu.
Značka Environmentálne vhodný produkt sa na Slovensku udeľuje od roku 1997. Certifikovaním svojho výrobku výrobca ubezpečuje spotrebiteľa, že výrobok spĺňa prísne stanovené environmentálne kritériá.