BRATISLAVA. Záujem o riešenie problémov - podnetov, ktoré prídu do podateľne Kancelárie verejného ochrancu práv je podľa ombudsmanky Márie Patakyovej vyšší na hierarchicky nižších úradoch či zložkách orgánov verejnej správy.
Čím dôležitejší úrad, tým nižší záujem
„Naopak, čím vyššie k ústredným orgánom smerujem, tým sa záujem o akceptovanie mojich odporúčaní znižuje. Toto pravidlo sa potvrdilo aj v roku 2018. Domnievam sa, že je to spôsobené aj úrovňou politickej kultúry, ktorá má u nás značné rezervy," povedala Patakyová.
"V tejto kultúre nie je zvykom brať vážne takú inštitúciu, ktorá nemôže svojimi rozhodnutiami zaväzovať, neukladá povinnosti a nesankcionuje za zistené nedostatky," uviedla Patakyová.

"Príkladom v tomto postoji je samotná Národná rada SR, počet poslancov ochotných vypočuť si každoročne Správu verejného ochrancu práv o jeho činnosti by sme mohli spočítať na prstoch oboch rúk. Verejný ochranca práv má pritom ako ústavný orgán formálne deklarované významné postavenie medzi štátnymi orgánmi,“ konštatovala Patakyová.
Ako ďalej uviedla, keď ide o podnety, ktoré prišli do podateľne Kancelárie verejného ochrancu práv, rok 2018 sa štatisticky príliš neodlišoval od minulých rokov.
Vyše tisíc podnetov v roku 2018
Patakyová ozrejmila, že v priebehu minulého roka prišlo do podateľne 1 155 podnetov, čo je mierny pokles oproti roku 2017 (1 255 podnetov). Zároveň však stúpol počet podnetov, ktoré patria do pôsobnosti verejného ochrancu práv. Bolo ich 68 percent (oproti 55 percent v roku 2017).

„Tento nárast by mohol vypovedať aj o tom, že podávatelia, ktorí sa obracajú na Kanceláriu verejného ochrancu práv, už majú vyššie povedomie o pôsobnosti verejného ochrancu práv a možnostiach konania v rámci oprávnení,“ podotkla.
Otázok detí, ktoré sa na ombudsmanku obracali prostredníctvom portálu www.detskyombudsman.sk v roku 2018, bolo 315.
V tomto roku bude ombudsmanka pokračovať v prieskumoch, ktoré začala vlani.
Pozornosť bude naďalej venovať zariadeniam pre seniorov a situácii v reedukačných centrách. Okrem procesov adopcií, ktoré Kancelária verejného ochrancu práv skúmala v roku 2018, sa v tomto roku chce zamerať aj na pestúnsku starostlivosť.
„Plánujeme aj novú tému s cieľom preskúmať riešenie problémov spojených s bezdomovectvom a právom na bývanie. Okrem toho sa pustím do doposiaľ kanceláriou neprebádanej oblasti, a to ochrany a porušovania práv právnických osôb," uviedla Patakyová.

"Konkrétne sa zameriam na to, ako fungujú registre v rámci procesov digitalizácie, čo by malo byť prospešné osobitne pre malých a stredných podnikateľov. Ďalšou témou budú štátom riadené a vlastnené podnikateľské subjekty, prostredníctvom ktorých má štát ústretovo pristupovať k plneniu medzinárodnoprávnych záväzkov, napríklad v rámci bezbariérového prístupu k poštovým službám alebo cestovaniu," avizovala Patakyová.
Zároveň upozornila, že je množstvo tém, ktoré otvorila ešte jej predchodkyňa Jana Dubovcová a v ktorých stále nenastal žiadny alebo len veľmi malý posun pri ich riešení.
Patria medzi ne prieťahy v reštitučných konaniach, desegregácia a právo na vzdelanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo prístup k pitnej vode.
„Som pripravená naďalej vytvárať tlak, aby sa kompetentné orgány témami s plnou vážnosťou zaoberali," uzavrela.