Profil Michala Trubana je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári sa skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Michala Trubana nominovali šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a tiež Slovenská advokátska komora.
V roku 1987 absolvoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach v odbore právo, justičnú skúšku na prokuratúre skladal v júni 1990.
Bol predsedom Špeciálneho súdu
Michal Truban má 31 rokov praxe v právnej oblasti – z toho 21 rokov ako sudca. Od augusta 1987 pôsobil ako justičný čakateľ na Krajskej prokuratúre v Banskej Bystrici, pridelený bol na Okresnej prokuratúre Banská Bystrica.
Medzi rokmi 1990 a 1992 pracoval ako vyšetrovateľ Okresnej prokuratúry Banská Bystrica, potom sa presunul na pozíciu prokurátora.

Od roku 1996 do roku 2004 súdil na Okresnom súde Banská Bystrica, odkiaľ prešiel na sudcovskú pozíciu na banskobystrickom krajskom súde. Od januára 2006 dodnes je predsedom senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, od novembra 2015 je predsedom tohto súdu.
Medzi rokmi 2007 a 2009 bol predsedom Špeciálneho súdu v Pezinku, ktorý Ústavný súd zrušil. Externe učí na Justičnej akadémii SR.
Žaloval denník SME
Podľa informácií v štatistických výkazoch sudcov má štandardnú výkonnosť sudcu Špecializovaného trestného súdu a minimálny počet reštančných vecí. V porovnaní s výkonnosťou sudcov v SR vybavuje veci nadpriemerne rýchlo – no vzhľadom na funkciu ŠTS je to však menej výpovedné porovnanie.
V médiách bol Truban spomínaný najmä v súvislosti so sporom s denníkom SME, ktorý napísal o jeho poľovníckej záľube. Podľa novín vraj ako predseda Špeciálneho súdu v roku 2008 poľovať zadarmo v revíri regionálneho politika.
Za článok sa denník musel trikrát ospravedlniť na titulke, čo však napokon Ústavný súd označil za protiústavné. Toto rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré dalo za pravdu novinám, v roku 2016 vyhralo ocenenie Judikát roka. Ústavný súd konštatoval, že aj súkromná sféra sudcov môže byť predmetom kritiky a o ich voľnočasové aktivity sa médiá zaujímajú legitímne.
Postavil sa za Špeciálny súd
Zažil snahy ministra spravodlivosti Štefana Harabina o zrušenie Špeciálneho súdu, čo sa podarilo dosiahnuť nálezom Ústavného súdu v roku 2009. Truban sa postavil na stranu legitimity Špeciálneho súdu.
Súd de facto vymenil Špecializovaný trestný súd. Do výberového konania na predsedu ŠTS sa prihlásil ako jediný uchádzač.
V roku 2013 sa stal členom Disciplinárneho senátu Súdnej rady. Nominoval ho poslanec Smeru Anton Martvoň. Vtedajšia opozícia nenavrhla žiadneho kandidáta. Predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská to vysvetlila tým, že "v situácii, keď v parlamente prechádzajú len nominanti Smeru-SD, netreba kvalitných kandidátov vystavovať tomu, aby boli označení ako opoziční".
V roku 2015 sa uchádzal o funkciu sudcu Ústavného súdu. V parlamente získal tri zo 104 hlasov. Navrhla ho predsedníčka Najvyššieho súdu SR JUDr. Švecová.
Manželka JUDr. Mária Trubanová je sudkyňou Najvyššieho súdu SR. Spolu vlastnia byty, pozemky alebo chatu.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil pripravila Nadácia Zastavme korupciu

Beata
Balogová
