Profil Mariána Sluka je súčasťou série Prečo je dôležitý Ústavný súd
Už vo februári sa skončí funkčné obdobie deviatim z trinástich ústavných sudcov. Dovtedy by mali poslanci zvoliť 18 zo 40 prihlásených kandidátov, z ktorých prezident deväť nových sudcov vyberie. Dvanásť rokov budú významným spôsobom ovplyvňovať smerovanie krajiny.
>> Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch.
Sluka na Ústavný súd navrhla Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
V roku 1995 získal diplom z Právnickej fakulty v Košiciach, skončil s vyznamenaním. O štyri roky neskôr zložil rigoróznu skúšku a bol mu priznaný titul JUDr. V roku 2003 Sluk dokončil na UPJŠ doktorát.
Viac ako osem rokov je sudcom Najvyššieho súdu, od roku 2015 predsedá senátu. Ako sudca sa špecializuje na občianske právo.
Sudcovskú kariéru začal v roku 1999 na košickom okresnom súde, odkiaľ o sedem rokov neskôr prešiel na kraj.
Od septembra 2017 Sluk stážoval na Ústavnom súde. Bol poradcom podpredsedu Milana Ľalíka.
So Slukom boli na Ústavnom súde spokojní

Keď šéfka košického súdu Ivetta Macejková minulý rok žiadala Súdnu radu o predĺženie Slukovej stáže, uviedla, že "vzhľadom na jeho erudovanosť a odborné znalosti" je "veľkým prínosom, a to nielen z hľadiska kvantitatívneho, ale i z hľadiska kvalitatívneho". Spokojný so Slukom bol vraj aj Ľalík.
Sluk v životopise spomína autorstvo pri piatich publikáciách. Písal o dovolaní v civilnom práve či určení otcovstva vyhlásením pred súdom.
V jednom zo svojich starších odborných textov sa Sluk venoval "verejnoprávnemu charakteru" poľovníctva. Z pohľadu zákonov mapoval jeho históriu od Štefana I. po dnešok.
Navrhol, aby boli peniaze z komerčného lovu účelovo viazané na starostlivosť o zver a ich použitie bolo transparentné a kontrolovateľné. Článok venoval svojmu "poľovnému psíkovi".
V minulých rokoch Sluk lektoroval v Justičnej akadémii. Budúcim, ale aj súčasným sudcom prednášal o pracovnom a rodinnom práve a takisto o ochrane osobnosti.
Od roku 2013 robí oponenta k dizertačným prácam doktorandov práva UPJŠ. Je aj členom redakčnej rady odborného časopisu Magister Officiorum.
Jeho podpis je pod Harabinovou kandidatúrou
Od roku 2012 do roku 2017 bol Sluk tzv. zovšeobecňovateľom v občianskoprávnom kolégiu Najvyššieho súdu - sudcom, ktorý systematicky sleduje rôzne výklady zákona, zbiera informácie a pomáha zjednocovať rozhodovanie súdov.
Sluk v životopise uvádza, že okrem toho spolupracoval na rozhodnutiach, ktoré samotné sa stali podnetom na zjednocovanie, keďže boli uverejnené v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu.
V motivačnom liste Sluk píše, že poslaním demokratickej spoločnosti sú "myšlienky i túžby po slobode a spravodlivosti". Verí, že "hodnoty ako slušnosť, úcta a pokora majú zdobiť" osobnosť slobodného človeka.
V roku 2014 patril Sluk medzi sudcov, ktorí sa podpísali pod Harabinovu kandidatúru na funkciu predsedu Najvyššieho súdu.
Stojí za povšimnutie
Jeho meno sa v októbri 2018 objavilo v zozname Trendu, ktorý za pomoci 50 expertov vytypoval vhodných kandidátov na Ústavný súd.
Projekt Prečo je dôležitý Ústavný súd vznikol v spolupráci Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu, Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI, Projektu Biela vrana a denníka SME.
Autor: Profil spracoval Projekt Biela vrana

Beata
Balogová
