BRATISLAVA. Chýbajúci operačný stôl na Klinike neurochirurgie Nemocnice akademika L. Dérera na bratislavských Kramároch vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), pod ktorú pracovisko patrí, dodalo v pondelok. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.
Riaditeľka nemocnice Renáta Vandriaková tak podľa vyjadrení "bezodkladne" riešila situáciu s operačnými stolmi, ako sa o probléme dozvedela.
Postupné opatrenia
"Pracovná skupina, ktorú zriadila riaditeľka UNB, navrhla postup riešenia. Návrh bol konzultovaný aj s prednostom kliniky neurochirurgie, docentom Andrejom Šteňom, ktorý s navrhovaným postupom riešenia súhlasil," vysvetlil námestník pre zdravotnú starostlivosť nemocnice a Alexander Mayer.

Dodal, že "v rámci konkrétneho riešenia sa dohodli na zapožičaní operačného stola, ktoré potrvá po dobu úspešne ukončeného procesu verejného obstarávania operačných stolov."
O chýbajúcich stoloch informovali verejnosť prostredníctvom otvoreného listu zdravotnícki pracovníci neurochirurgie ešte v polovici januára.
List bol adresovaný poslancom Národnej rady. O odklade operácie vážne chorého pacienta sa riaditeľka UNB mala dozvedieť až z informácií, ktoré zverejnil denník SME.
"Snahou vedenia nemocnice je postupnými opatreniami, ako je nákup zdravotníckej technológie, obnova a modernizácia prístrojov, zariadení a priestorov jednotlivých pracovísk, zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti," povedala riaditeľka Vandriaková.
"Zároveň zabezpečiť adekvátne podmienky pre lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov, ktoré sú nevyhnutné pri poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti našim pacientom," uzavrela.
O situácii budú hovoriť aj poslanci
Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo sa budú v utorok situácii na neurochirurgii v nemocnici na bratislavských Kramároch podrobne venovať.

Klinika neurochirurgie sa považuje za jedno z najvýznamnejších neurologických pracovísk na Slovensku, realizuje sa tam aj výučba budúcich lekárov.
Zdravotníci v liste upozornili nielen na pokazené operačné stoly, ale aj na chýbajúce technické vybavenie aj potrebný personál.
Nezdá sa im ani ďalší plán rozvoja neurochirurgie v hlavnom meste.
Opozičná poslankyňa Jana Cigániková (SaS) žiadala pre situáciu zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru, šéf výboru Štefan Zelník (SNS) je zas toho názoru, že problém majú riešiť najmä nemocnica a ministerstvo zdravotníctva.
O situácii však plánoval hovoriť aj so šéfkou rezortu Andreou Kalavskou (nominantka Smeru). Tá už deklarovala, že sa robí všetko pre to, aby neurologická klinika mala potrebné vybavenie čo najskôr.