Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Slovenská informačná služba sa jasne nevyjadrila, či má nejaké informácie o únose jej bývalého legalizanta Ľuboša Kosíka v malijskej metropole Bamako. Neodpovedala ani, či oslovila partnerské spravodajské služby v zahraničí so žiadosťou o poskytnutie informácií o Kosíkovi.
"Je pre nás komplikované odborne a štandardne reagovať na absurdné otázky a mediálne špekulácie ohľadne osoby, ktorá bola právoplatne odsúdená, utiekla a ukrývala sa pred výkonom trestu," reagoval v stanovisku hovorca SIS Branislav Zvara. Nič viac nepovedal.
Od údajného únosu Kosíka ubehol už týždeň. Ozbrojené komando podľa dostupných informácií Kosíka odviedlo v utorok 15. januára večer z domu, kde býval. Médiá o tom informovali v utorok 22. januára.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že sa o prípad zaujíma. Od malijských úradov však zatiaľ nedostalo žiadnu odozvu.
Po stredajšom rokovaní vlády štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí František Ružička povedal, že bližšie informácie o únose od malijských orgánov nemajú, hoci ich po medializácii prípadu kontaktovali.
"Doručovali sme na základe požiadavky ministerstva spravodlivosti aj žiadosti o extradíciu slovenského občana na malijské orgány v roku 2017 a opätovne v decembri 2018, ale zatiaľ nemáme reakciu," hovorí Ružička.
Komunikácia nie je jednoduchá
Informácie o únose Kosíka vraj nemá ani ministerstvo spravodlivosti. "Skúsime získať z oficiálnych zdrojov informácie, čo sa naozaj udialo," povedala štátna tajomníčka ministerstva Edit Pfundtner. Vylúčila, že by do únosu bola zapletená slovenská strana.
"Odmietam zo strany ministerstva spravodlivosti akékoľvek nezákonné kroky," povedala.
Oficiálne informácie podľa hovorcu Jaroslava Taldíka nemá ani ministerstvo vnútra. Povedal, že policajný prezident Milan Lučanský prijal nejaké opatrenia, no podľa neho o nich nemôžu hovoriť.
Hovorca tvrdí, že komunikácia s malijskými inštitúciami nie je jednoduchá. "Máme za to, že sme využili všetky možnosti, aby sme Kosíka dostali na Slovensko, ale ďalšie kroky sú na strane ministerstva spravodlivosti," dodal Taldík.
Ozbrojené komando
Únos bývalého príslušníka SIS minulý utorok potvrdil denníku SME zdroj blízky Kosíkovi. Podľa informácií SME ho odviedlo ozbrojené komando z domu, v ktorom sa zdržiaval, po tom, ako ho prepustili na slobodu.
Redakcia SME s Kosíkom komunikovala ešte 15. januára večer, keď ho uniesli. Poslednú správu poslal o 18:37 hod., odpoveď si už ale neprečítal. Jeho mobil je odvtedy nedostupný.
Po prepustení z väzenia si Kosík zohnal bývanie u známeho. Začal si hľadať prácu a chodil na kurz francúzštiny.

Beata
Balogová
