BRATISLAVA. Zástupcovia bezpečnostných výborov parlamentov Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Poľskej republiky sa v stredu pri príležitosti slovenského predsedníctva vo V4 stretli na pôde Bratislavského hradu.
Ako ďalej agentúru SITA informoval odbor komunikácie Národnej rady SR, na rokovaní sa diskutovalo o viacerých témach, pričom zrejme najviac zarezonovala otázka ilegálnej migrácie.
Výzva pre národnú bezpečnosť
Diskutujúci sa v diskusii zhodli, že ilegálna migrácia je výzvou pre národnú bezpečnosť. O slovenskom postoji k tejto téme informoval zúčastnených riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia policajného zboru Ladislav Csémi.
Takisto bola predmetom diskusie otázka implementácie smernice Európskej únie o kontrole nadobúdania a držby zbraní.
Zástupcovia členských krajín v tejto súvislosti skonštatovali, že o regulácii držby zbraní a streliva sa vedie intenzívny dialóg aj v jednotlivých krajinách EÚ.
Predseda výboru poľského Sejmu pre národnú obranu Michal Jach konštatoval, že slovenská a česká legislatíva v tejto oblasti predstavuje vzor pre poľské zákonodarné orgány.
„Implementácia tejto smernice bola stiahnutá z rokovania Sejmu, pozorne budeme sledovať, ako sa bude vyvíjať legislatívny proces v tejto oblasti v Českej republike,“ uviedol Jach.
Priority predsedníctva
Miesto v diskusii malo aj predsedníctvo Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, pričom o zámeroch predsedníctva informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Lukáš Parízek.
Účastníkov oboznámil s prioritami, na ktoré sa Slovensko ako predsednícka krajina zameriava.
Ako vysvetlil, ide najmä o prevenciu a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečnú budúcnosť a efektívny multilateralizmus. „Bezpečnostné prostredie možno v súčasnosti charakterizovať jeho nepredvídateľnosťou, väčšou asertivitou jednotlivých štátov, ale taktiež nelegálnou a neregulovanou migráciou.
To sú všetko oblasti, ktoré rieši aj OBSE. Našou ambíciou bude toto prostredie stabilizovať a predchádzať vzniku ďalších konfliktov“, zdôraznil Parízek.
Rokovanie parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť krajín V4 by sa malo najbližšie uskutočniť na budúci rok na pôde českého parlamentu.