SME

Kurilovskej sa pýtali na Kaliňáka, Kičuru na kauzu Bonul (minúta po minúte)

Výbor vypočúval ďalších kandidátov.

>>>Všetky informácie o ústavnom súde, o čom rozhoduje a kandidátoch<<<

SkryťVypnúť reklamu

Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov sme sledovali minútu po minúte:

21:25 Štvrtkové vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov sa skončilo. Končí sa aj minúta po minúte, v ktorej bude SME pokračovať v piatok od deviatej hodiny. Ďakujeme za sledovanie.

21:22 Nemôžeme si zatvárať oči pred vecami, ktoré tu existujú. Spoločnosť sa vyvíja, reagovala Pfundtner na otázku o registrovaných partnerstvách. Táto téma však podľa nej musí byť "predžitá" a potom by mal byť na nej aj spoločenský konsenzus ešte skôr, než sa zmení právna úprava. Isté práva by sa menšinám podľa nej v budúcnosti priznať určite mali.

O istanbulskom dohovore povedala, že ju vyrušilo zopár drobností pri jeho čítaní. Mnoho vecí z neho však podľa nej slovenské zákony už poznajú.

SkryťVypnúť reklamu

K otázke Ondreja Dostála o tom, čo spravila pre ochranu ľudských práv povedala, že je toho viac.

"Ako advokátka som sa venovala reštitučným právam a zastupovala som mnoho ľudí v sporoch, kde bolo treba chrániť ich vlastnícke právo," odpovedala Pfundtner. Podľa vlastných slov prispela aj k úprave trestného zákona, ktorý pomáha mnohým ľuďom.

Vzápätí reagovala na otázku, čo by zmenila v ústave či zákonoch, aby boli ľudské práva lepšie chránené.

"O tomto čase neviem prísť s inovátorskou myšlienkou, no rozhodne by som zmenila, možno zúžila rozhodovacie práva Ústavného súdu," reagovala Pfundtner, podľa ktorej je "katalóg ľudských práv " pomerne široký.

21:04 Atmosféra je už aj medzi poslancami uvoľnenejšia. "Ja som Ján Marosz. Predstavujem sa, aby ste mi odpovedali," predstavoval sa poslanec OĽaNO Pfundtner. Narážal tým na stredajšie vystúpenie Fica, ktorý na jeho otázku reagoval slovami, že ho nepozná a nebude mu odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja vás poznám," reagovala štátna tajomníčka.

Za najväčšiu výzvu následne označila práve pôsobenie na Ústavnom súde. Za svoj hendikep oproti iným kandidátom vraj považuje to, že sa nevenovala toľko doktrínam, ako ostatní. "Veľmi rýchlo by som to ale dobehla," povedala.

Vzápätí skonštatovala, že aj nespravodlivý zákon nemusí byť protiústavný, len ľudia ho vnímajú ako tvrdý.

20:55 Medzi poslancami výboru nastal rozruch, keďže Pfundtner zrejme už v úvodnom slove zodpovedala otázky, ktoré mali pripravené.

"Ak vás nudím, kľudne ma zastavte," reagovala Pfundtner na hlasné dohováranie sa poslancov medzi sebou počas jej vystúpenia.

"Môžete kľudne redukovať svoje vystúpenie," reagoval Madej s tým, že sa jej poslanci ešte budú pýtať mnohé veci, a tak by im na to mohla dať šancu.

SkryťVypnúť reklamu

Pfundtner vzápätí skončila svoj prejav. Ukončila ho slovami, že vždy chcela pracovať s múdrejšími ľuďmi, aby som sa od nich niečo naučila.

20:52 Pfundtner spomenula, že bola veľmi rada, že ako poslankyňa prispela k zrušeniu Mečiarových amnestií. Na druhej strane dodala, že si je vedomá potreby právnej stability a predvídateľnosti.

Uvedomuje si vraj, že sudca Ústavného súdu musí byť nestranný. Vie, že by v prípade zvolenia musela prerušiť niektoré kontakty.

"Takéto kontakty by mal ústavný sudca minimalizovať," povedala Pfundtner, ktorá riadnou členkou Mosta-Hídu nie je.

Vzápätí sa pustila do kritiky komunikácie Ústavného súdu. Sudca spravodajca by podľa nej mal predstúpiť pred verejnosť a vysvetľovať rozhodnutie, čo by podľa nej zvýšilo aj dôveryhodnosť súdov.

SkryťVypnúť reklamu

"Vedela by som byť prínosom na Ústavnom súde," zakončila svoj vstup Pfundtner.

20:45 "Pevne verím, že spĺňam podmienku právnickej praxe," podotkla Pfundtner po prečítaní pomerne krátkeho životopisu.

Narážala tým na to, že Robertovi Ficovi zrejme bude chýbať pätnásť rokov praxe v právnickom povolaní. "To ešte uvidíme," reagoval na jej poznámku Róbert Madej s úsmevom.

Pri svojej motivácii stať sa sudkyňou Pfundtner zmienila, že sa vždy snažila žiť spravodlivo a že chce slúžiť spravodlivosti. Opäť použila aj známu vetu zo svojho motivačného listu o bežkyni.

"Poznáte ten pocit, keď stojíte na štartovacej čiare bežeckých pretekov so súpermi o hlavu vyššími, ktorých svalnaté telá sú výsledkom dlhoročného tréningu a príprav a vy nemáte ani poriadne tenisky?“ pýta sa Pfundtnerová v liste.

SkryťVypnúť reklamu

20:32 Ako posledná spomedzi štvrtkových kandidátov prišla pred poslancov štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Edita Pfundtner.

"Dúfam, že po dlhom a náročnom dni sa mi aj v týchto večerných hodinách podarí zaujať vašu pozornosť," začala Pfundtner svoje predstavenie. Podotkla, že ešte pred pár mesiacmi by zrejme sedela medzi poslancami aj ona.

Na ministerstvo spravodlivosti nastúpila len v lete, dovtedy bola poslankyňou za Most-Híd.

20:30 Na vypočutí kandidátov chýbajú aj niektorí poslanci, napríklad nezaradený Miroslav Beblavý či Jozef Lukáč z OĽaNO. Aj v hľadisku je už len zopár ľudí.

20:25 Exekučné konania označil Molnár za ľudské osudy a nie čísla. Za prevenciu pred exekúciami označil zvyšovanie zodpovednosti občanov. "Ak by sa rádovo zvýšila ich finančná gramotnosť a disciplína. To je niečo, čo je zanedbávané," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

20:10 "Historická vec, pán poslanec sa spýtal aj inú otázku," reagoval šéf ústavnoprávneho výboru Róbert Madej na poslanca Adamčíka.

Ten položil Molnárovi otázky, ktoré sa týkali jeho pôsobenia v exekúcii a nielen to, ako vníma registrované partnerstvá či adopciu detí pármi rovnakého pohlavia, čo sa doteraz pýtal predošlých kandidátov.

19:52 Soňa Mesiarkinová strávila pred výborom celú hodinu. Na rade je Peter Molnár, ktorý pracuje ako exekútor. Keby sa mu podarilo uspieť vo voľbách na ústavného sudcu, stal by sa prvým exekútorom v tejto funkcii.

19:35 Mesiarkinová bola v minulosti na krajskom súde predsedníčkou senátu, ktorý priklepol Štefanovi Harabinovi odškodné tri milióny korún v spore s vydavateľom denníka Pravda za sériu článkov a karikatúru.

SkryťVypnúť reklamu

Práve na primeranosť výšky odškodného pri sporoch o ochrane osobnosti sa Mesiarkinovej spýtal Ondrej Dostál.

„Domýšľam si, kam smerujete. Nebudem sa ale ku konkrétnym prípadom vyjadrovať, či to bolo primerané alebo nie,“ odbila ho Mesiarkinová.

19:32 Alojz Baránik na Mesiarkinovú slovne zaútočil a hneď pri prvej otázke jej povedal, že ju nepovažuje za vhodnú kandidátku.

Odôvodnil to tým, že v minulosti viac ako dva a pol roka nekonala, keď mala na stole mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora. Jej rozhodnutie napokon bolo podľa Baránika aj tak zmätočné.

„Spočítal som si, že v tom čase ste sa venovali šiestim aktivitám, ako prednášková činnosť a podobne. Je zjavné, že ste uprednostnili vaše iné aktivity pred povinnosťou konať včas ako sudkyňa,“ vytkol Mesiarkinovej poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Tá sa ohradila, že na ňu nikdy nebola daná sťažnosť pre nečinnosť. V roku 2013 boli podľa nej súdy zahltené spismi a nemohli prejednávať rýchlejšie.

„Pre Slovenskú advokátsku komoru som, navyše, chodila prednášať vždy len v sobotu. Čo sa týka Justičnej akadémie, tam si považujem za povinnosť chodiť, aj keď je to v pracovnom čase,“ povedala. Dodala, že na Právnickú fakultu zas chodila prednášať len na niekoľko hodín v mesiaci.

Mesiarkinová sa ohradila aj voči ďalšej výčitke Baránika voči konkrétnemu rozhodnutiu z minulosti, ktoré neskôr zrušil Ústavný súd.

„Bolo to rozhodnutie, ku ktorému dospeli siedmi najlepší sudcovia, ktorých má občianske kolégium Najvyššieho súdu. A bol to právny názor, pán poslanec. Právny názor, ktorý môže byť diskutovaný. Nemyslím si však, že by ma to diskvalifikovalo,“ oponovala Mesiarkinová.

SkryťVypnúť reklamu

19:23 Mesiarkinová hovorí, že sa nemožno tváriť, že voľba ústavných sudcov nie je aj o politike. Podľa nej je, hoci sa jej nepáči blízkosť politikov k súdu.

"Nechcem si ani pripustiť, že by Ústavný súd rozhodoval politicky," povedala pri svojom predstavovaní.

19:12 Za svoj najväčší úspech považuje Mesiarkinová rekodifikáciu civilného procesného práva, na ktorej sa podieľala.

18:52 Po Melicherovi by mal výbor vypočuť ešte trojicu kandidátov.

Na rade je Soňa Mesiarkinová, ktorá už na úvod upozornila, že sa bude snažiť byť stručná, nakoľko členovia výboru sú tu už druhý deň a aj dnes zasadajú už takmer desať hodín.

Nikto z nás nie je neomylný. Priznať si chybu, že možno to v tom okamihu nebolo správne, je úplne normálne. Uznávam, že som to možno nemal urobiť.

Peter Melicher, kandidát na ústavného sudcu o tom, prečo podporil Štefana Harabina

18:50 Rastislav Schlosár z ĽSNS sa Melichera spýtal, prečo v roku 2012 aj on zabránil na Najvyššom súde tomu, aby bolo zaregistrované občianske združenie kotlebovcov Ľudová stráž určené pre mladých.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím, že ten, kto o zaregistrovanie žiadal, skúšal ostražitosť demokratických princípov tejto krajiny," reagoval Melicher, ktorý pôsobí v Správnom kolégiu Najvyššieho súdu. Pripomenul mu, že združenie malo mať za hymnu pieseň Hej Slováci, ktorá bola zároveň hymnou Slovenského štátu.

Schlosár mu oponoval, že túto hymnu má osvojenú aj SNS. "My sme tú otázku posudzovali komplexne. Vychádzali sme zo stanov aj cieľov celého združenia," vysvetlil Melicher rozdiel medzi tým, prečo napríklad súd nezakázal aj SNS.

18:25 Melicher patril medzi 53 sudcov, ktorí v roku 2014 podporili Štefana Harabina za kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu. Poslanec Baránik sa ho spýtal, prečo Harabina podporil.

"Nikto z nás nie je neomylný. Priznať si chybu, že možno to v tom okamihu nebolo správne, je úplne normálne," hovorí Melicher.

SkryťVypnúť reklamu

"Uznávam, že som to možno nemal urobiť," hovorí. Po predložení návrhu vychádzal z toho, že každý sudca Najvyššieho súdu má právo kandidovať.

Baránik ho konfrontoval s tým, že to svedčí o jeho schopnosti byť nestranným sudcom. Melicher reaguje, že on neurobil kariéru za Harabina.

18:18 "Zloženie ústavného súdu by malo byť pestré," hovorí o svojej motivácii kandidovať za sudcu Ústavného súdu Melicher.

18:07 Ústavnoprávny výbor vypočul počas svojho štvrtkového zasadnutia už desiatich kandidátov, ďalším v poradí je Peter Melicher.

Prečítajte si tiež: O ústavných sudcoch bude koalícia rokovať, Most Fica nevylučuje Čítajte 

18:02 O politickej dohode na kandidátoch na ústavných sudcov začnú koaličné strany rokovať od budúceho týždňa. Most-Híd nevylučuje, že zahlasuje aj za Roberta Fica.

Fico v stredu na vypočúvaní kandidátov povedal, že najlepšie by bolo dosiahnuť politickú dohodu aj s prezidentom Andrejom Kiskom. "V opačnom prípade bude tento proces mimoriadne náročný," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

17:51 Matulník na otázky o postoji k registrovaným partnerstvám či k právu na adopcie detí pre páry rovnakého pohlavia povedal, že v zahraničí na vypočutiach je zvykom nevyjadrovať sa k týmto témam veľmi konkrétne. Je však podľa neho fér aspoň naznačiť postoj.

"Ako občan tohto štátu a aj ako právnik sa stotožňujem so znením ústavy, podľa ktorej je manželstvo jedinečný zväzok muža a ženy," uviedol

17:38 Zo svojej doterajšej kariéry je Matulník najviac hrdý na to, že sa advokácii venuje už dvadsať rokov a viackrát zastupoval klientov pro bono, teda bez nároku na odmenu.

Na otázku, na čo hrdý nie je, povedal: "To nechám na vás, aby ste to našli."

17:27 Malicha strieda Michal Matulník, ktorý má ako advokát medzinárodné skúsenosti. Nominovala ho Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy.

SkryťVypnúť reklamu

17:25 Malich ako advokát zastupuje sudkyňu Beátu Jurgošovú, ktorá zdržiavala kauzu Glance House. Na pojednávaní Malich tvrdil, že stíhanie Jurgošovej bolo účelové a malo politický podtón.

17:20 Poslanec Baránik poznamenal, že Malicha ako odborníka na ústavné právo veľmi nepozná a zrejme aj verejnosti bude skôr neznámy. Pýtal sa ho preto, ako na neho prišla napríklad predsedníčka Súdnej Rady Lenka Praženková či Právnická fakulta Univerzity Komenského, ktoré ho nominovali.

"Celý svoj produktívny život som strávil v týchto inštitúciách a logicky ma nominovali, keď asi usúdili, že si to zaslúžim," povedal.

17:11 Pokiaľ ide o registrované partnerstvá, podľa Malicha je to skutočnosť, ktorej sa už neubránime a budeme sa s tým musieť naučiť žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal však, že aj v otázke registrovaných partnerstiev, aj v otázke adopcie detí pármi rovnakého pohlavia je jeho názor skôr konzervatívny.

16:55 Vypočutie Miloša Maďara trvalo viac ako hodinu. V poradí deviatym štvrtkovým kandidátom pred výborom je Pavol Malich.

16:52 Lucia Žitňanská sa Maďara spýtala, či sa spolieha na podporu konkrétnych politických strán v parlamente. Narážala tým zrejme na jeho obhajobu Danka pri otázke o jeho rigoróznej práci.

"Navrhol ma dekan Právnickej fakulty UMB. Nemám žiadne politické tričko, dokonca ani stranícke tielko. Som nestranný kandidát a nemám podporu žiadnej politickej strany," odpovedal Maďar.

K téme plagiátov sa vrátil aj Ondrej Dostál, ktorý sa ho spýtal, čo by robil pri hodnotení seminárnej práce, ak by v nej bolo päť okopírovaných strán zo šiestich. Maďar reagoval, že to nie je prípustné a každý študent má povinnosť citovať.

16:47 Maďarovi sa nepáčia negatívne konotácie slova advokát v spojitosti s tým, koho zastupuje.

"Nemyslím si, že by ma to diskvalifikovalo na funkciu ústavného sudcu," povedal s tým, že advokát ani neskúma pravdivosť toho, čo tvrdí jeho klient.

16:43 "Nepovažujem 17 rokov právnickej praxe za nedostatok skúseností," reagoval Maďar na pochybnosti o tom, či má na to, aby bol ústavným sudcom. Trancparency totiž označila jeho kandidatúru za predčasnú.

Ako odborný asistent má totiž Maďar podľa nej vyššie akademické priečky ešte len pred sebou. Teraz sa ocitol v spoločnosti docentov a profesorov, ktorí sa o postup na Ústavný súd uchádzajú tiež.

16:31 Ján Marosz sa spýtal na to, prečo Maďar zaradil do zoznamu svojich prác aj článok uverejnený na webe SME, kde si pripísal autorstvo (Vodič verzus policajt, obaja majú svoje práva, 2011).

"Každý má nutkanie, vrátane mňa, si urobiť na takúto vec právny názor. Asi by som bol veľmi zlý právnik a ešte horší kandidát na ústavného sudcu, keby som tomuto nutkaniu ustúpil tým, že budem konštatovať nejaký záver bez toho, aby som mal možnosť vypočuť si názor Andreja Danka." (Miloš Maďar, kandidát na ústavného sudcu o tom, či si myslí, že rigorózna práca Andreja Danka je plagiát)

V skutočnosti bol text autorským textom denníka, pričom Maďar bol len jedným z respondentov, ktorých oslovil redaktor. Upozornila na to Transparency International Slovensko.

"Každý výstup publikačnej činnosti je v rámci akademického prostredia kategorizovaný. Tento výstup nie je kategorizovaný ani ako odborná alebo vedecká práca, ale ako iné práce," vysvetlil Maďar. Uviedol to vraj z dôvodu, že ide o citačný výstup, kde vystupoval.

16:18 Poslanec Jozef Lukáč z OĽaNO sa Maďara spýtal na rigoróznu prácu šéfa parlamentu Andreja Danka. Pýtal sa, či je práca plagiátom, keďže Maďar je členom akademického senátu UMB, na ktorej Danko skladal rigoróznu skúšku. Práve UMB nedávno ukončila skúmanie práce a otázku toho, či ide o plagiát.

"Rigróznu prácu Andreja Danka som nikdy k dispozícii nemal. Nečítal som ju a nemal som ani možnosť si ju prečítať. Nemal som teda možnosť urobiť si o nej nejaký názor. Viem sa odraziť len od toho, čo uvádza správa akademického senátu UMB," povedal Maďar.

Správa podľa neho vôbec nehovorí o príčinách či podmienkach vzniku práce.

"Každý má nutkanie, vrátane mňa, si urobiť na takúto vec právny názor. Asi by som bol veľmi zlý právnik a ešte horší kandidát na ústavného sudcu, keby som tomuto nutkaniu ustúpil tým, že budem konštatovať nejaký záver bez toho, aby som mal možnosť vypočuť si názor Andreja Danka," odpovedal.

Ďalej sa Danka zastal s tým, že možno nevedel, ako sa majú písať. Mohla to byť vraj prvá akademická práca, ktorú písal.

16:11 Maďar označil za svoje najväčšie doterajšie úspechy viacero vecí. V advokácii to podľa neho boli prípady, keď vyhral súdne spory.

K úspechom v akademickom prostredí zas zaradil získavanie vyšších titulov a ďalších ocenení a dosahovanie dobrých výsledkov na univerzitnej pôde.

Neúspechy zhodnotiť nevedel. "Za mojími krokmi v advokátskej praxi či na akademickej pôde, za tými si stojím," reagoval Maďar.

Registrované partnerstvá označil za problematiku, ktorá sa dlhodobo vyvíja. Pri rozhodovaní o téme poukázal na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý už dávnejšie rozhodol, že existuje povinnosť štátu vytvoriť právnu úpravu, ktorá upravuje uzatváranie registrovaných partnerstiev.

"Takisto pokiaľ ide o adoptovanie detí homosexuálnymi pármi," zhrnul, keď poukázal na ďalšie rozhodnutie štrasburského súdu. Otázne podľa neho je, čo je rodina, čo možno uznať za homosexuálny pár.

Za uplynulé roky sa podľa neho zmenila aj podoba "tradičnej rodiny", keďže napríklad mnohé páry sa rozvádzajú. Dôležité podľa neho je najmä to, aké funkcie dokážu páry plniť.

15:44 Zasadanie ústavnoprávneho výboru po prestávke pokračuje, pred členov predstúpil Miloš Maďar. Maďara médiá prezentujú ako obhajcu v súčasnosti najznámejšieho slovenského zločinca Mikuláša Černáka.

Ten si však Maďara nevybral sám, pridelil mu ho štát ako obhajcu ex offo. Maďar tak berie advokátsku odmenu od štátu, nie od Černáka.

V role Černákovho obhajcu sa objavuje na televíznych obrazovkách pravidelne a verejnosti tak nie je neznámy.

15:01 Šéf výboru Robert Madej vyhlásil prestávku a prerušil zasadanie do 15:40. Potom príde na rad kandidát Miloš Maďar.

14:58 Ústavný súd by podľa Kurilovskej mal byť viac otvorený. Mal by podľa nej viac vysvetľovať rozhodnutia, aby ich verejnosť pochopila.

14:45 Kurilovská povedala, že je rozhodne za registrované partnerstvá. "Žijeme už v 21. storočí, keď sa menia určité postoje, a nemyslím si, že by to mohlo byť na ujmu čohokoľvek," hovorí.

Pri adopciách detí partnermi rovnakého pohlavia je opatrná a nevie odpovedať, či áno, či nie. Riešiť by sa to podľa nej malo v širšej diskusii.

Ján Marosz sa jej pýtal na neúspech elektronického monitoringu odsúdených, ktorý pripravovala ešte na ministerstve spravodlivosti. Za týmto projektom si stojí, hoci podľa Marosza so sebou prináša vysoké náklady na väzňa.

14:43 Na otázku o prepojení s Robertom Kaliňákom odvetila, že ho učila. Neboli však spolu v žiadnom kontakte. Až v roku 2013 ju podľa jej slov Kaliňák oslovil s tým, že by dobre zastávala post rektorky policajnej akadémie.

"Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, ale brala som to ako veľkú výzvu," uviedla a doplnila, že Kaliňák ju oslovil aj navrhol. "Ale tak to hovorí zákon, že rektora nevolí akademický senát, ale navrhuje ho minister vnútra a vymenuváva prezident republiky."

Pripomenula, že v prvom rozhovore, ktorý po svojej nominácii na tento post dala jednému týždenníku, povedala že je voličkou SDKÚ.

Do jej činnosti ako rektorky akadémie vraj Kaliňák nikdy nezasahoval.

14:30 Za svoj úspech Kurilovská považuje aj svoje pôsobenie na policajnej akadémii. "Ohlasy, ktoré máme na všetky kroky, ktoré sa uskutočnili, sú vysoko pozitívne, aj z aplikačnej praxe, i od odbornej verejnosti," hovorí.

Na otázku, čo považuje za profesnú chybu, odpovedá, že nevidí nič, pri čom by si povedala, že by do toho už druhýkrát nešla.

"Ak by som išla tridsať rokov dozadu, po skončení štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského by som sa hneď uchádzala o to, aby som tam mohla pôsobiť," dodala.

Kurilovská pôsobí na Právnickej fakulte od roku 1993, titul JUDr. obhájila štyri roky predtým.

14:14 Fico na stredajšom vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov spomenul, že najlepšie by bolo dosiahnuť politickú dohodu.

Prečítajte si tiež: Fico už nevie pomôcť ani sebe Čítajte 

Podpredseda opozičnej SaS Ľubomír Galko hovorí, že SaS zatiaľ nikto neoslovil a ani s ňou nikto nerokoval o nejakej prípadnej dohode.

14:11 Vypočutie kandidátov pokračuje, pred obedňajšou pauzou ešte vystúpi rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

14:01 Rastislav Schlosár sa Kseňáka pýtal na pôsobenie v ANO, najmä preto, že už táto strana presadzovala registrované partnerstvá.

"Nebol som členom ANO, v živote som nebol členom žiadnej strany," začal Kseňák s tým, že len spolupracoval na vypracovaní volebného programu ANO v časti o spravodlivosti, pričom program "bol aj vysoko hodnotený".

"Výrazne som sa ale rozchádzal s niektorými názormi, ktoré mali v programe formulované. Ja si už ani nepamätám, v ktorých konkrétnych bodoch," povedal. Neskôr spomenul, že odlišný názor mal napríklad na eutanáziu.

Pri slovách o homosexuáloch upozornil, že sa riešia partnerstvá či adopcie párov rovnakého pohlavia, no nerieši sa, čo s 12- či viacročnými deťmi v detských domovoch.

Prijatie istanbulského dohovoru nevníma akútne, no zároveň ho neodmietol.

13:52 Poslanca Adamčíka zaujímalo, ako sa Kseňák pozerá na priznávanie práv zvieratám. "Človek vníma svet vždy cez podstatu toho, že je človek. Keď hovoríme o právach pre zvieratá, tie ako keby boli ľudské práva pre zvieratá. V tom je problém," reagoval Kseňák.

"Som za ochranu zvierat, máme aj trestnoprávne zakázané strieľanie zvierat. Ale som proti tomu, aby sa vytvárali nové teórie o právach zvierat," dodal Kseňák s tým, že človek je človek a zviera je zviera.

Adamčík zároveň Kseňáka pozdravil od jeho študentov, ktorí vraj oceňujú, že ich núti premýšľať.

13:38 Kseňák by mal byť posledným kandidátom, ktorého poslanci vypočúvajú pred obednou pauzou. Bez prestávky rokujú od deviatej hodiny.

Sám Kseňák povedal, že by možno bolo lepšie, keby prišiel na rad až po obede. Poslancom, ale aj verejnosti a kandidátom je už dlho. Advokát sa pousmial, že sa to možno odrazí aj na jeho hodnotení.

"Keď sú ľudia sýti, sú zhovievavejší. Keď sú hladní, sú nervóznejší," povedal v rámci svojho úvodného slova, pričom sa odvolal na zahraničné výskumy.

Beblavý podotkol, že niekedy je lepšie pre získanie pozornosti nie pridávanie poznámok a naťahovanie prejavu, ale skôr naopak. Aby bol prejav hutnejší.

13:30 Kseňák zdôraznil, že počas svojej dlhoročnej praxe v súdnictve nezaznamenal žiadne negatívne reakcie na jeho prácu.

Hovorí tiež o kríze dôvery v spravodlivosť systému.

13:15 Pred výbor predstúpil Štefan Kseňák. V roku 2001 ho Aliancia nového občana predstavila ako svojho tieňového ministra spravodlivosti.

Kseňák nebol členom strany, pracoval na tvorbe volebného programu ANO. Vo svojom životopise to neuvádza.

13:06 Šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák sa Kresáka pýtal na to, či spolupracoval s nejakými tajnými službami. "Človek, ktorý žil v tom období, si všeličo zažil," povedal.

Tvrdí, že má informácie o tom, že ho sledovali počas jeho študijného pobytu v USA. "Viem, že sa o mňa zaujímali, ale nie, nikdy som nespolupracoval vedome," odpovedal.

12:54 Opozičný poslanec Ján Marosz sa Kresáka spýtal, z akého dôvodu "drží basu" tejto vláde. Kresák hovorí, že ho mrzí slovné spojenie "držať basu".

Povedal, že v roku 2017 nehlasoval za predvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na ústavnoprávny výbor len preto, že si nebol istý, či to prislúcha riešiť výboru, a nie preto, že by mu chcel nejako nadržiavať.

Tvrdí tiež, že sa veľakrát pohádal "s Bélom", v otázkach, prečo má iný názor ako vládna koalícia. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár bol jeden z tých, ktorí ho nominovali.

Prečítajte si tiež: Kandidát na ústavného sudcu Kresák nebude pri voľbe hlasovať sám o sebe Čítajte 

12:37 Šéf ústavnoprávneho výboru Robert Madej, ktorý vypočutia moderuje, vyvolal aj poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý sa všetkých kandidátov pýta rovnakú sériu otázok, teda na názor na interrupciu či partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia. Adamčík však reagoval, že sa tentoraz nechce spýtať nič.

12:35 K svojej motivácii Kresák povedal, že celý svoj profesionálny život sa venuje otázkam, ktoré súvisia s ústavným právom. Hovorí o šanci spolupodieľať sa na tom, aby sa posilňovala dôvera v spravodlivosť. Vo svojej kariére vyzdvihol možnosť podieľať sa od 90-tych rokov na tvorbe ústavných dokumentov, aj to, že bol pri zrušení Mečiarových amnestií.

Zdôraznil, že politiku podľa neho treba vnímať ako umenie riadiť štát.

Na Ústavnom súde by Kresák obmedzil časť kompetencií sudcov. Spomenul pri tom oblasť volebných vecí, o ktorých Ústavný súd v súčasnosti rozhoduje, no podľa Kresáka to zaberá veľa práce. Súdu by to podľa neho pomohlo. Reagoval tým na otázku zástupcu Prezidentskej kancelárie Stanislava Gaňu, čo by na Ústavnom súde zmenil.

Kresák priznal aj to, že bol členom komunistickej strany. "Nechválim sa tým," povedal.

12:25 Poslanec Miroslav Beblavý novinárov informoval, že štátna tajomníčka Monika Jankovská napísala členom ústavnoprávneho výboru, že obidve svoje materské dovolenky absolvovala ešte predtým, než sa stala justičnou čakateľkou. Problém s nedostatkom praxe by teda nemala mať.

12:06 Na rad prišiel súčasný poslanec za Most-Híd Peter Kresák.

V roku 1992 ho prezident vymenoval za ústavného sudcu ČSFR a aj dnes je oslovovaný médiami aj ako uznávaný odborník na ústavné právo. V minulosti sa však viedli debaty, či je vhodné, aby sa na Ústavný súd presúvali aktívni politici.

12:04 Miroslav Beblavý sa zaujímal najmä o to, ako Kováčechová hodnotí súčasný stav právneho štátu na Slovensku, a to aj vzhľadom na to, že pôsobí v Centre právnej pomoci.

"Nestačí sledovať veci zvonku. Niekedy treba vystúpiť zo zabehnutého života a riešiť priamo niektoré veci," opísala Kováčechová najmä to, prečo sa pôvodne uchádzala o post riaditeľky centra. Cez to sa podľa vlastných slov snaží ovplyvňovať aspoň to, na čo má dosah.

Na výzvu Jána Marosza, ako si Kováčechová predstavuje výzvy na Ústavnom súde, reagovala tým, že Ústavný súd by sa mal viac otvoriť. "Aby nezostával uzavretý sám v sebe. Mal by mať dostatočne otvorenú myseľ, aby vedel vnímať rôzne otázky, ktoré prídu a aby nezostal rigidnou inštitúciou, ktorá dáva len gramatický výklad ústavy," opísala Kováčechová.

Spoločnosť sa vyvíja a to, čo nebolo predstaviteľné pred 10, 20 či 50 rokmi, sa dnes zmenilo. A tak, ako sa mení spoločnosť, by sa mala možno meniť aj legislatíva.

Eva Kováčechová, kandidátka na ústavnú sudkynu

11:46 Kolo otázok sa začalo tradičnou sériou tém, ktoré zaujímajú Eduarda Adamčíka, teda téma interupcií, eutanázie či partnerstiev ľudí rovnakého pohlavia.

S dnešnou úpravou interupcií je stotožnená, teda je za interupcie, ale pod prísnym dohľadom. S registrovanými partnerstvami by problém nemala.

"Rešpektujem náš právny poriadok. Môj osobný názor je taký, že spoločnosť sa vyvíja a to, čo nebolo predstaviteľné pred 10, 20 či 50 rokmi, sa dnes zmenilo. A tak, ako sa mení spoločnosť, by sa mala možno meniť aj legislatíva," povedala.

Pri adopciách detí homosexuálmi spomenula, že v minulosti pracovne prichádzala do kontaktu s deťmi z detských domovov.

"Pre deti nie je lepšie nič iné ako to, keď ich vychováva milujúci rodič a nie inštitúcia," uviedla Kováčechová.

Za najväčší problém ústavného súdnictva na Slovensku označila rôzne rozhodovanie. "Jednak o tej istej otázke, ale takisto aj rôznosť rozhodovania v čase Ústavného súdu. Je zrejmé, že rozhodovanie Ústavného súdu sa musí vyvíjať. Ak sa však vychýli od predchádzajúceho rozhodovania, musí to zdôvodniť," upozornila Kováčechová.

Ústavnému súdu ďalej vytkla napríklad jeho postup pri rozhodovaní o tom, či prezident Andrej Kiska musí vymenovať kandidátov na ústavných sudcov. Za nešťastný označila najmä postup sudcov, keď Kiskovi prikázali menovať aj z tých kandidátov, ktorí si ani nepodali sťažnosť na súd.

11:33 Eva Kováčechová má za sebou dlhoročnú prax aj v treťom sektore. K svojej motivácii stať sa ústavnou sudkyňou doplnila, že by rada zúročila doterajšie skúsenosti. Naučila sa podľa vlastných slov nebáť sa veľkých a pomáhať slabým.

"Ako ústavná sudkyňa budem strážca demokracie, právneho štátu a ochrany ľudských práv," povedala s tým, že by rada pozdvihla katastrofálny stav dôvery voči Ústavnému súdu.

11:21 Pred výbor predstúpila Eva Kováčechová, ktorá v minulosti verejne kritizovala Štefana Harabina, pričom napríklad uvádzala, že systematicky poškodzuje dôveryhodnosť slovenskej justície.

Ako advokátka zastupovala pred Ústavným súdom šiestich Harabinom odvolaných predsedov súdov.

11:14 Schlosár z ĽSNS sa tradične pýta na názor na adopciu detí homosexuálnymi pármi. Kovács neodpovedal priamo, ale povedal, že Slovensko stojí na hodnotách kresťanstva. V Bilbi sa podľa neho ľudské práva nespomínajú a sú tam len príkazy a povinnosti ako nezabiješ, či neukradeš.

"Z toho dôvodu, pokiaľ niekto má mať nejaké práva, musí tu niekto byť, kto má povinnosť, ich chrániť a garantovať," hovorí.

Vyjadril sa aj k tomu, či bol členom Komunistickej strany. Zdôraznil, že v 70-tych 80-tych rokoch, keď sa stal vedúcim štátnym notárom, bol jediný v tejto funkcii, čo nebol členom strany.

11:01 Za svoj najväčší úspech v kariére označil Kovács to, že 37 rokov sa poctivo živí právničinou a koná nestranne. "Moja klientela nezvnáša a neevidujem náznaky sťažností na môj postup," povedal s tým, že prácu vykonáva nestranne. Na najväčší úspech sa ho pýtal Marián Giba z Prezidentskej kancelárie.

Reagoval aj na novú kauzu Technopol. Marosz sa ho pýtal na to, či je v poriadku, že notár, ktorý mal osvedčiť platnosť valného zhromaždenia, reagoval tým, že nie je jeho povinnosťou zisťovať skutočný stav vecí.

Kovács na to reagoval, že disciplinárna komisia riešila viacero takýchto prípadov a rozhodla, že notár by mal vo svojej činnosti predísť sporným skutočnostiam, no toto rozhodnutie neobstálo na súdoch.

10:45 Pred výbor predstúpil ďalší kandidát Karol Kovács, ktorý bol do roku 2017 prezidentom Notárskej komory. Tá ho aj nominovala.

Docenta Fica považujem za svojho priateľa a verím, že aj on mňa. Nesmierne si ho vážim za to, čo dokázal.

Kajetán Kičura, kandidát na ústavného sudcu

10:43 Ondrej Dostál sa Kičuru spýtal, aký je jeho vzťah s Robertom Ficom, keďže obaja sú nominantmi Smeru a šéfovi hmotných rezerv sa darí práve vďaka Smeru. Kičura sa k odpovedi dostal až na druhý raz, keď ho Dostál upozornil, že na ňu pôvodne neodpovedal.

"Pána docenta Fica poznám ako právnika od roku 1993, keď som začal čakateľskú prax na súde v Banskej Bystrici. Často sme chodili na ministerstvo spravodlivosti a pán docent nám aj prednášal ako čakateľom," povedal.

Vzápätí upozornil, že jeho vzťah s Ficom je "mimo povahy híringu", keďže sa vraj nemôže vyjadrovať k iným kandidátom. Napokon sa však priamo predsa len vyjadril.

"Docenta Fica považujem za svojho priateľa a verím, že aj on mňa. Nesmierne si ho vážim za to, čo dokázal," ukončil svoje vystúpenie Kičura.

10:41 Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanskká pri svojej otázke skonštatovala, že je nezvyklé, ak sudcovia chodia do rôznych funkcií v štátnej správe. "Spravidla to aspoň súvisí s ich prácou. Toto je však pomerne netypická otočka, čo ale nie je myslené ako kritika," povedala Žitňanská.

Vzápätí sa spýtala, ako funkcia šéta hmotných rezerv pomohla Kičurovi pri získavaní vyššej kvalifikácie na funkciu Ústavného sudcu.

"Po siedmich rokoch hospodárskej praxe môžem povedať, že to plne odporúčam všetkým sudcom všeobecných súdov, aby si vyskúšali, ako je to s reálnou aplikáciou práva v praxi," odpovedal Kičura Žitňanskej. Dodal, že tak videl prácu kolegov z druhej strany, čo je vraj "na nezaplatenie". Ak by sa dostal na Ústavný súd, všetky tieto skúsenosti by zobral so sebou a využil.

10:30 Otázkam o potratoch sa Kičura vyhol s tým, že to nie je otázka na vypočúvanie pred výborom. Dodal však, že ak by sa matkám zakázali interupcie v prvom trimestri aj v prípadoch, ak by mali problémy, štát by mal vyriešiť otázku, ako inak im pomôže. Najmä v prípade, ak by priviedli dieťa na svet živé.

Pri téme nadradenosti práva EÚ voči slovenským zákonom, čo opäť zaujímalo Rastislava Schlosára, reagoval Kičura tým, že to podľa neho nie je problém.

"My sme našu suverenitu len požičali, nevzdali sme sa jej," povedal. Ak by sa ukázalo, že sa s touto suverenitou nenakladá dobre, máme podľa Kičuru možnosť rozhodnúť sa, čo ďalej.

10:21 Na kauzu s Bonulom sa Kičuru spýtal poslanec OĽaNO Ján Marosz. Kičura reagoval, že si je vedomý, že súčasťou politického boja sú rôzne obvinenia a pošpinenia mena. S plnou zodpovednosťou však vraj môže povedať, že k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo

"Tieto údaje sú skreslené. Na Správe štátnych hmotných rezerv sa mi podarilo urobiť také obstarávania, ktoré sú plne kontrolovateľľné a obhájiteľné," povedal.

To, že Bonul dostal ročnú zákazku na stráženie, však pripustil, hoci podľa neho nebol nijako zvýhodnený. "Toho času má rozhodnúť o súťaži Rada Úradu pre verejné obstarávanie," vyhlásil Kičura.

10:16 Na zvláštnu nomináciu Kičuru, ktorého nominoval poslanec Smeru Ján Podmanický, upriamil pozornosť pri svojej otázke Miroslav Beblavý.

Ten sa ho spýtal, či pozná nejaký prípad zo zahraničia, keď sa sudca okresného súdu, teda najnižšej úrovnej súdnej sústavy, ktorý má prax v štátnych orgánoch, stal sudcom Ústavného súdu.

"Takýto prípad nepoznám," reagoval Kičura. Zároveň však dodal, že "aj sudca z najnižšej úrovne súdnej sústavy zažíva rovnaké prolbémy, ako všetci ostatní sudcovia. Zažíva dilemy pri aplikácii práva a základných princípov, na ktorých je postavená ústava," odpovedal Kičura.

Pri téme, kto zo Smeru ho vôbec vytiahol do hmotných rezerv, povedal, že v roku 2012 "bol oslovený poslancami Smer", čo vraj bolo výsledkom jeho práce v regiónoch.

10:07 Na rad prišiel šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, ktorý je spájaný s viacerými kauzami.

Prečítajte si tiež: Fico s kandidatúrou neváhal, niektoré otázky ignoroval (minúta po minúte) Čítajte 

Ešte v stredu upozornila poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová na to, že Kičura podpísal pred pár dňami mimo verejného obstarávania zmluvu s firmou Bonul aj napriek tomu, že Úrad pre verejné obstarávanie zrušil predchádzajúci tender pre podozrenie z diskriminačných podmienok.

Polanci sa hlásili o možnosť položiť Kičurovi otázku ešte skôr, ako začal s úvodným prejavom. Madej im s pousmiatím sľúbil, že prídu na rad.

09:53 Podľa Jánošíkovej je legitímne aj to, keď sa rozhodovacou činnosťou súdov rozširuje oblasť ochrany ľudských práv aj bez zmenu textu ústavy.

Pri otázke Alojza Baránika z SaS na "exotické a prekvapivé rozhodnutia, ktoré sú bežné na našich súdoch" reagovala akademička tým, že by nerada skĺzla k všeobecným hodnoteniam a slovám.

Pri téme o gender ideológii či interrupciách, ktoré sa poslanec z klubu Mosta-Hídu Eduard Adamčík pýta všetkých kandidátov, reagovala Jánošíková ústretovo.

"To je niečo, čo aj mne prekáža. Že sa o tom nevedie odborná diskusia," vysvetlila.

09:40 Kotlebovec Rastislav Schlosár sa už tradične zaujíma o názor na nadradenosť právnych predpisov EÚ voči slovenským zákonom, s čím má ĽSNS dlhodobo problém.

"Zároveň máme v ústave, že Slovensko rešepektuje medzinárodné záväzky. (...) Aj keby sme tento článok nemali, aj tak by sme museli rešpektovať medzinárodné záväzky. Je to prejavom ústavnej ústretovosti," odpovedala Jánošíková.

Dodala ďalej, že by nemala problém s registrovanými partnerstvami a ani s adopciami detí pre páry rovnakého pohlavia, k čomu podľa nej aj tak dochádza.

Poukázala pri tom aj na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý v minulosti hovoril o práve na rodinný život.

Jánošíková by podľa vlastných slov taktiež nevidí žiadny problém v tom, aby Slovensko pokračovalo v ratifikácii Istanbulského dohovoru.

09:31 Pred výbor predstúpila uznávaná akademička Martina Jánošíková, ktorá sa špecializuje na právo EÚ. K tomu smerovali aj viaceré otázky poslancov.

Pri slovách o vyvodzovaní zodpovednosti voči sudcom Ústavného súdu odpovedá, že to nepovažuje za správne.

"Bolo by veľmi zlé, že za ich rozhodovanie im hrozí niečo iné a že im hrozí vyvodzovanie zodpovednosti, napríklad za nejakú škodu. Bolo by to veľmi zlé. Na druhej strane by každý sudca Ústavného súdu mal v sebe niesť zodpovednosť za to, že je zodpovedný. Je to otázka vnútorného rozpoloženia daného sudcu," povedala Jánošíková.

09:10 Po Dostálovi aj Miroslav Beblavý zo Spolu upozornil, že nedostatok praxe by mohla mať aj štátna tajomníčka Monika Jankovská.

"V prípade, že by sme rodičovskú dovolenku nezapočítavali do právnickej praxe, tak by ani pani Jankovská nespĺňala podmienky na uchádzačov," upozornil Bebalvý.

Ostatných poslancov výboru sa preto spýtal, ako budú posudzovať takéto prípade.

"Po tom, ako si vypočujeme všetkých uchádzačov, bude rozprava a vrátime sa k tomu," reagoval Madej.

09:08 Ondrej Dostál z SaS sa na úvod opýtal šéfa výboru Róberta Madeja, či expremiér Robert Fico už doručil materiály, ktoré by potvrdzovali, že má dostatočne dlhú prax.

Do predpísaných 15 rokov výkonu právnického povolania mu chýba podľa Dostála takmer rok a pol.

Fico v stredu povedal, že praxe má dostatok a dokumenty na to ešte môže doložiť. Madej reagoval, že pokiaľ vie, dokumenty Fico ešte nepredložil.

09:05 Poslanci vo štvrtok pokračujú vo vypočúvaní kandidátov na sudcov. Ako prvá predstúpi pred poslancov uznávaná expertka na únijné právo Martina Jánošíková.

Vo štvrtok by mali vypočuť ďalší štrnásť uchádzačov. Pred výborom sa predstavia napríklad Peter Kresák, Kajetán Kičura, Lucia Kurilovská a pravdepodobne aj Edita Pfundtner.

BRATISLAVA. Vo štvrtok pokračuje vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Ústavnoprávny výbor už vypočul prvých trinásť uchádzačov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na vypočúvanie do historickej budovy Národnej rady prišiel aj poslanec Robert Fico, či štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská.

Prečítajte si tiež: Najmocnejšia inštitúcia. Čo robí a ako funguje Ústavný súd Čítajte 

Sebaprezentácia kandidátov a rozprava nie sú časovo obmedzené, je preto možné, že vypočúvanie bude pokračovať aj na budúci týždeň.

Navrhnutý kandidát na sudcu Ústavného súdu sa v rozprave najskôr predstaví, pričom uvedie najmä dôvody, pre ktoré sa uchádza o funkciu, svoje pracovné skúsenosti, publikačnú činnosť, účasť na prednáškach, seminároch a vedeckých konferenciách a najvýznamnejšie dosiahnuté pracovné výsledky.

Po svojom úvodnom vystúpení môže navrhnutý kandidát odpovedať na otázky poslancov a prezidenta. Z celého zasadnutia výboru zabezpečí Kancelária Národnej rady verejne dostupný audiovizuálny prenos.

Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi Národnej rady so začiatkom 29. januára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu