BRATISLAVA. Podobne ako v minulých rokoch aj v roku 2018 boli na Slovensku najčastejšie konštatovaným porušením ľudských práv prieťahy v konaní pred súdom, ale aj v konaniach pred inými orgánmi.
Konštatovala to verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Nedostatočný prístup k informáciám
Dodala, že nedostatky sa objavujú aj pri poskytovaní informácií v zmysle infozákona a vlani identifikovala aj viaceré problémy v postupoch úradov pri zabezpečovaní sociálnoprávnej ochrany detí.
Základné práva sú porušované aj v oblasti vzdelávania, ktorému sa kancelária dlhodobo venuje. Podľa Patakyovej je veľkým problémom, že štát stále nevykazuje pokrok pri systematickom riešení situácie vzdelávania rómskych detí.
Pozitívne výsledky ombudsmankinej práce sú najviac viditeľné pri riešení individuálnych podnetov, keď orgán verejnej správy často napraví svoj postup už pri zistení, že sa kancelária vecou zaoberá.
Osobné kamery pre policajtov
“Administratívne postupy sú nastavené tak, aby boli predovšetkým chránené úrady a ich zamestnanci, čo prispieva k spomaľovaniu procesov a zvýšenej byrokracii.
„
Kancelária pracuje od roku 2012 aj na kontinuálnom sledovaní, či sa prijímajú navrhované opatrenia.
"V systémových veciach je asi najdôležitejšou zmenou to, že sa po piatich rokoch viacnásobnej komunikácie s ministerstvom vnútra konečne rozbehol proces obstarávania osobných kamier pre policajtov," uviedla Patakyová.
"Znepokojuje ma síce informácia o možnej netransparentnosti obstarávania, verím však, že kompetentné orgány situáciu vyriešia tak, že výsledok bude nespochybniteľný," povedala ombudsmanka.

"Som presvedčená, že ak sa tento krok podarí dosiahnuť, prispeje k výraznej prevencii zásahov porušujúcich ľudské práva a slobody. Potvrdzuje to napríklad hodnotenie postupu príslušníkov policajného zboru v Pezinku v lete 2018, keď som vychádzala aj z kamerových záznamov a ustálila som záver o neporušení základných práv a slobôd," uviedla Patakyová.
"Naopak, takéto záznamy neboli k dispozícii pri zásahu v Moldave nad Bodvou, ktoré bolo v roku 2013 vyhodnotené ako v rozpore so základnými právami a slobodami," podotkla Patakyová.
Nevôľa zmeniť zabehnutý systém
Dôvodov, prečo sa porušujú základné práva, je podľa ombudsmanky, viacero
„Môže to byť individuálny prístup ľudí pracujúcich vo verejnom sektore, ich nezáujem vidieť za právnou normou jej zmysel. Ďalšou možnou príčinou je neochota kompetentných meniť zabehnutý systém a rutinu pri administratívnych postupoch. Tie sú nastavené tak, aby boli predovšetkým chránené úrady a ich zamestnanci, čo prispieva k spomaľovaniu procesov a zvýšenej byrokracii. V konečnom dôsledku na to doplácajú občania, aj podnikatelia,“ konštatovala.
Potreba inštitúcií, ktoré preverujú postupy štátnych orgánov a chránia základné práva a slobody, bude podľa ombudsmanky vždy aktuálna. "Procesy na úradoch majú stále veľa nedostatkov. Nejde len o systémové nedostatky, ale aj o praktické problémy, často zlyháva najmä ľudský faktor," uzavrela Patakyová.