SME

Miško verzus Ryan a Emir. Aké mená dostávajú noví Slováci?

Cudzo znejúce mená sú na ústupe, ale fantázia nepozná hranice.

Kto vládne v aktuálnom rebríčku najobľúbenejších mien? (Zdroj: SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Meno človek nosí po celý život. Často ho podľa neho posudzujú iní ľudia ešte skôr, ako sa s ním stretnú.

Ľudia dávajú svojim deťom určité mená z rôznych dôvodov. Niekto si chce uctiť príbuzného alebo obľúbeného slávneho človeka, niekto vyberie zvláštne meno v nádeji, že tak venuje svojmu potomkovi výnimočnosť. V niektorých kultúrach a domorodých kmeňoch sú mená opisom špeciálneho nadania (ako napríklad Letiaci šíp alebo Bežiaci králik).

Prečítajte si tiež: Volám sa Anita a som menologička Čítajte 

Niektorí ľudia si na menách postavili kariéru. Američanka Pamela Redmondová Satranová sa roky ako novinárka venovala móde, no potom ju očarili práve mená. S Lindou Rosenkrantzovou začali písať knihy o trendoch vo výbere mien. Stali sa z nich bestsellery.

„Meno má na človeka dlhodobý vplyv,“ tvrdí Satranová.

Keď sa dopyt po informáciách presunul z papiera do online priestoru, založila internetovú stránku Nameberry, ktorá obsahuje viac ako päťdesiattisíc mien, denný blog a fórum pre nadšencov mien.

Satranovú oslovili viaceré americké osobnosti, aby im pomohla vybrať meno pre budúceho potomka, neskôr si založila konzultačnú firmu, ktorá hľadá správne mená nielen pre ľudí, ale aj obchodné spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na stránke Nameberry možno tiež nájsť najobľúbenejšie mená v rôznych krajinách sveta. Slovensko medzi nimi nie je. Takže, ako sme na tom? Ktoré mená sú u nás najpopulárnejšie, najzvláštnejšie a čo inšpiruje rodičov pri výbere mien nových obyvateľov Slovenska?

Adriána prekrstil Hriešny tanec

Jeden kolega nedávno pobavil známych na sociálnej sieti historkou o tom, že sa šesť dní volal Adrián. Ako dôkaz predložil fotokópiu rodného listu. Potom jeho mama videla v pôrodnici film Hriešny tanec a rozmyslela si to. Nikto nepovedal nie. Dnes má Patrik 28 rokov.

Takýchto príbehov existuje veľa. Ešte za socializmu sa v istej ére objavilo v školských laviciach nezvyčajne veľa Angelík. Dobrodružné filmy nakrútené podľa diel nemeckého spisovateľa Karla Maya zjavne inšpirovali krstnú mamu Vinnetoua Gorala zo Žiaru nad Hronom. Ten mal aj sesternicu Ribanu, ktorá sa však neskôr dala premenovať na Nicolu. V posledných rokoch sú zasa hitom mená postáv z tureckých telenoviel.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5QD6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu