„To je zlé, Saša, veľmi zlé. U vás si stále všetci píšu a hovoria, čo chcú!“ pohoršoval sa Leonid Brežnev pred Alexandrom Dubčekom. „A k tomu všetkému ešte toto!“ Ukázal na titulku jedného z posledných vydaní časopisu Mladý svět, na ktorej vtedy 47-ročný šéf Komunistickej strany Československa skáče ukážkovú „šípku“ zo skokanského mostíka.

Spomínaná schôdzka štátnikov sa uskutočnila vo vlaku v Čiernej nad Tisou tri týždne pred vpádom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Dialóg na základe autentických spomienok zrekonštruovali scenáristi filmu Dubček - Krátka jar, dlhá zima, ktorý mal vlani premiéru.
Brežnevovo pohoršenie vyvolala fotka Československej tlačovej agentúry (ČTK, neskôr ČSTK), ktorá vznikla v polovici júna 1968. Je ikonická a symbolická zároveň.
Zosobňuje totiž presne to, čo sovietskych súdruhov iritovalo azda najviac - fakt, že na jar 1968 bola zrušená cenzúra a komunisti stratili kontrolu nad československými médiami.
V čase stretnutia Dubčeka s Brežnevom už bolo o invázii vojsk viac-menej rozhodnuté. Rokovania v maličkom meste na hraniciach Československa a Sovietskeho zväzu mali byť poslednou výstrahou.