BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska nepriamo podporil médiá, ktoré informujú o podpredsedovi parlamentu Martinovi Glváčovi zo Smeru a jeho kontaktoch s obvinenou z objednania dvoch vrážd Alenou Zsuzsovou.

Viaceré médiá, denník SME nevynímajúc, totiž už niekoľko dní píšu o tom, ako Glváč so Zsuzsovou komunikoval nielen cez SMS správy, ale aj sociálne siete.
Najskôr ju zapieral, neskôr prišiel s tvrdením, že do nej zapojil aj tretie osoby a v strede týždňa povedal, že o komunikácii vedelo aj Vojenské spravodajstvo.
"V situácii, keď predstavitelia štátu klamú, je ich usvedčovanie z klamstiev verejným záujmom. Preto nestačí pokrytecky sa rozčuľovať nad únikmi informácií z vyšetrovacích spisov a pripisovať ich spravodajským hrám," napísal Kiska na svojom facebookovom profile.
O spravodajských hrách hovoril aj premiér Peter Pellegrini zo Smeru v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Rozklad štátu?
"Žiaľ, rozsah rozkladu právneho štátu, ktorý sa nám vďaka práci poctivých vyšetrovateľov a novinárov odkrýva pred očami, je príliš veľký, aby ho bolo možné pripísať zlyhaniu jednotlivcov," napísal Kiska.
Kauza za kauzou podľa neho ukazuje, že štát ignoroval, či priamo kryl organizovaný zločin a ústavní činitelia udržiavali kontakty, ktoré ich navždy diskvalifikujú z verejného života.
Kiska tým zrejme myslel nielen na Martina Glváča, ale aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Aj na neho sa Kočner v lístočkoch obracal a volal ho "kamošov Dušan."
Kiskovo vyjadrenie prichádza len niekoľko dni po tom, čo sa na verejnosť čoraz častejšie dostávajú informácie z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Ukázalo sa napríklad, ako Marián Kočner, ktorý sedí vo väzbe, posielal lístočky svojim kamarátom a žiadal ich o pomoc . Sťažoval sa v jednom z nich na to, že ho Ústavný súd ponechal vo väzbe a nevyhovel jeho sťažnosti.
Ústavný súd ju zamietol vlani 11. septembra. Prípad mal na starosti Mojmír Mamojka, ktorého prezident za sudcu vymenoval koncom roka 2017. Kočner lístky posielal cez svojho obhajcu Andreja Šabíka Petrovi Tóthovi.
Lustrovaný Kuciak

"Po zmene policajného prezidenta sa vyšetrovanie významne pohlo dopredu. Prácu poctivých vyšetrovateľov a prokurátorov však naďalej kazí množstvo nezodpovedaných otázok z minulosti, aj nových podozrení," dodáva Kiska.
Zavraždeného novinára Jána Kuciaka pár mesiacov pred jeho vraždou podľa medializovaných informácií lustrovali v policajnej databáze na policajnom prezídiu.
Mal byť za tým riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície na policajnom prezídiu Pavol Vorobjov s tým, že konal na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Ten sa vzdal svojho postu na jar minulého roka. Vymenil ho Milan Lučanský, počas ktorého éry sa polícii podarilo zadržať obvinených z Kuciakovej vraždy.
Prezident sa chce pýtať
Andrej Kiska sa v priebehu najbližších dní plánuje stretnúť nielen s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, ale aj predstaviteľmi ďalších inštitúcií, ktoré sa starajú o bezpečnosť.
"Prvým krokom na ceste k dôvere je začať hovoriť poctivo a priamo," konštatuje Kiska.

Beata
Balogová
