BRATISLAVA. Predseda Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK) József Menyhárt v pondelok odovzdal do Národnej rady SR podpisy potrebné na prezidentskú kandidatúru.
„Ambíciou je mať slušné a pravdivé Slovensko. To je základ. Toľko podpisov, čo sme vyzbierali, teda 26 800, to už je vážna agenda. Chceme byť hlasom Maďarov žijúcich na Slovensku, chceme hovoriť o témach, ktoré Maďarov trápia," vysvetlil, prečo kandiduje na post prezidenta.
Podľa neho je ťažké povedať, kto môže voľby vyhrať.
Kandidatúru na prezidenta už odovzdali Martin Daňo, ktorý predložil pod svojou kandidatúrou 16 podpisov poslancov NR SR.

Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard Chmelár, Róbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin , podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, František Mikloško a Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov.
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019.
Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019. Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00.
Vizitka Józsefa Menyhárta
Narodil sa v roku 1976 v Dunajskej Strede, vyrastal v obci Vrakúň. Z tejto obce pochádza aj jeho manželka a tu vychovávajú svoje dve dcéry. Do školy začal chodiť v rodnej obci, maturoval v dunajskostredskom gymnáziu. Počas stredoškolských rokov prišiel do styku so skautským hnutím, ktoré formovalo jeho zmýšľanie.
V roku 1999 získal diplom na Univerzite Komenského v pedagogickom odbore maďarčina-nemčina. Následne bol doktorandom na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti.V rokoch 1999 a 2001 vyučoval v Súkromnom Gymnáziu v Galante, do roku 2004 pracoval ako organizátor v jazykovednom inštitúte Gramma, ktorá sa zaoberala otázkami používania jazyka. Od roku 2004 je pedagógom na Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
Politicky sa začal angažovať ako 26-ročný v samospráve vo Vrakúni, v rokoch 2010 až 2014 bol zástupcom starostu obce. V roku 2013 bol zvolený za poslanca Trnavského samosprávneho kraja, neskôr bol predsedom Dunajskostredského okresného predsedníctva Strany maďarskej komunity (SMK).
V roku 2016 ho zvolili za predsedu SMK. Jeho hlavným cieľom ako predsedu bolo čestne obstáť v zastupovaní záujmov maďarskej menšiny v otázkach školstva, kultúry a hospodárstva.