BRATISLAVA. O pochybnostiach, či predseda Smeru Robert Fico spĺňa podmienky, aby sa stal ústavným sudcom, môže napokon rozhodovať samotný Ústavný súd.
Poslanci parlamentu môžu Fica za kandidáta zvoliť aj bez toho, aby najskôr presvedčil ústavnoprávny výbor, že má potrebnú pätnásťročnú právnu prax. Stanovisko výboru je pre plénum len odporúčaním.
Ak Fica parlament posunie prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý má sudcov vybrať, neúspešní kandidáti by sa mohli obrátiť so sťažnosťou na Ústavný súd.
Rozhodoval by, či malo všetkých štyridsať nominovaných rovnaké podmienky a či bola zachovaná rovnosť ich šancí.
Posúdil by aj Ficovu prax, potvrdili SME viacerí odborníci na ústavné právo.
"K porušeniu práv iných kandidátov môže dôjsť už zvolením kandidáta, ktorý nesplnil ústavné podmienky," vysvetľuje odborník na ústavné právo Peter Kubina.
"Je tu tá možnosť," pripustil aj bývalý podpredseda Ústavného súdu Eduard Bárány, poradca premiéra Petra Pellegriniho zo Smeru.
Ústavný súd by podľa neho mohol dokonca teoreticky vydať aj predbežné opatrenie ešte predtým, ako by prezident z ponúkaných kandidátov vymenoval polovicu za sudcov.

Netrúfa si odhadnúť, ako by súd o sťažnosti rozhodoval. Zostanú na ňom len štyria sudcovia, keďže zvyšným deviatim sa končí funkčné obdobie.
Medzi zostávajúcimi sudcami sú dvaja bývalí poslanci Smeru Jana Laššáková a Mojmír Mamojka.