BRATISLAVA. Podozrenie, že polícia preverovala záznamy neskôr zavraždeného novinára Jána Kuciaka na pokyn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, chce ministerka vnútra Denisa Saková vysvetliť premiérovi Petrovi Pellegrinimu (obaja Smer).
"Premiérovi chce predostrieť svoj postoj k danej veci. Po dôkladnom zvážení všetkých okolností a faktov zaujme k veci stanovisko a prijme rozhodnutie,“ napísal hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.
Saková je podľa neho na cestách, a preto nemôže poskytnúť detailnejšiu odpoveď.
Minulý týždeň portál aktuality.sk priniesol informácie o výpovedi šéfa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, podľa ktorej Gašpar prikázal Kuciaka preveriť pár mesiacov pred smrťou. Gašpar to odmieta.
Po mohutných demonštráciách po Kuciakovej smrti musel Gašpar odísť z kresla policajného prezidenta, no Saková si ho zobrala za poradcu.
Minulý týždeň Gašpar po správach o lustrácii Kuciaka skončil ako poradca českého ministra vnútra. Tibor Gašpar skončil ako poradca českého ministra vnútra koncom minulého roka, pretože splnil požadované zadania. O jeho budúcnosti na slovenskom ministerstve zatiaľ rozhodnuté nie je.
V októbri 2018 sa objavila informácia, že Miroslav Kriak, ktorý pracoval na Finančnom riaditeľstve, Kuciaka sledoval na objednávku dnes stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera. Krátko po tom sa finančná správa s Kriakom dohodla na výpovedi.

Konzultácia je nezmysel
Opozícia očakáva, že Saková vyvodí zodpovednosť. Vyzvala ju, aby okamžite Gašpara odvolala a žiada, aby začala konať aj policajná inšpekcia. Jej rozhodnutie obrátiť sa na Pellegriniho považuje za zvláštne.
Z ministerstva vnútra v pondelok neodpovedali na otázku, či sa inšpekcia zaoberá únikom informácií alebo Gašparovým údajným príkazom preveriť Kuciaka.
"Ja si o tom nemyslím nič, nič som o tom nevedel ani nechcem vedieť,“ povedal predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko z SNS.
"Neviem, čo má spoločné predseda vlády s pôsobením Tibora Gašpara ako poradcu ministerky vnútra,“ hovorí člen brannobezpečnostného výboru Gábor Grendel z OĽaNO.
Sakovej sa chcú na jej rozhodnutie pýtať, keďže ako ministerka by mala konať samostatne, a tak rozhodovať aj o svojich poradcoch.
V Smere sú ticho
Poslanci Smeru, s ktorými sa SME podarilo v pondelok spojiť, odmietli prípad komentovať s tým, že nemajú dosť informácií. Odvolávali sa aj na to, že môže ísť o tvrdenie proti tvrdeniu.
Keď sa však prevalila kauza Maznák podpredsedu parlamentu Martina Glváča, ktorý si písal s Alenou Zsuzsovou, medzičasom obvinenou, že si objednala Kuciakovu vraždu, poslalo tlačové oddelenie Smeru obšírne stanovisko, v ktorom kritizuje úniky informácií z vyšetrovacieho spisu.
“Neviem, čo má spoločné predseda vlády s pôsobením Tibora Gašpara ako poradcu ministerky vnútra.
„
Odvracajú pozornosť od skutočných páchateľov, napísal vtedy v stanovisku hovorca Smeru Ján Mažgút. Zdroj informácií o Glváčovi a o údajnom lustrovaní Kuciaka je pritom totožný – vyšetrovací spis.
Kadiaľ tečú informácie
Informácie zo spisu neunikajú len do médií. Bývalý člen SIS Peter Tóth podľa zdroja z prostredia vyšetrovania koncom novembra 2018 vypovedal, že podnikateľ Norbert Bödör dva týždne pred raziou v Kolárove, kde zatkli podozrivých z Kuciakovej vraždy, poznal niektoré jej detaily.
Bödör podľa Tótha, ktorý v prípade vystupuje ako utajený svedok, hoci to verejne odmieta, vedel, že polícia plánuje zadržať sivý Citroën Berlingo, ktorý patril údajnému strelcovi Tomášovi Szabóovi.
Neskôr sa Bödör podľa Tótha vyjadril, že z vyšetrovacieho tímu boli vylúčení všetci policajti, na ktorých mal prepojenie, s výnimkou dvoch analytikov. V decembri tiež Denník N informoval o tom, že sa Bödör dozvedel, že ho polícia chce vypočuť, a tak sa prihlásil sám.
Gašpar a Bödörov otec Miroslav sú rodina. Ešte v roku 2015 pre SME dva zdroje tvrdili, že sú švagrovia.
Saková od piatka neodpovedala ani na otázky o úniku informácií k Bödörovi.

Beata
Balogová
